Burun Küçültme, Dikleştirme ve Ucu Kaldırma Egzersiz Hareketleri

Burun Küçültme Egzersizleri

Burun ucu Kaldırma Egzersizleri

Burun Düzeltme Egzersizleri

 

Burun küçültme egzersizleri ve kombine uygulanan burun ucunu dikleştirme ve burun kaldırma egzersizleri için bazı doğal, anatomik etkili hareketler vardır. Bu hareketleri düzenli uygulanırsa burun nasıl küçülür ve dikleşir diyorsanız aşağıdaki resimli burun düzeltme egzersizleri ve hareketlerini denemelisiniz;

Burun nasıl küçülür konusuna detaylı burun küçültme ve dikleştirme egzersizleri ile evde doğal yollarla burun kaldıran ve dikleştiren hareketlerin nasıl yapıldığını resimli olarak inceleyelim;

burun kaldırmak için kaslar

Öncelikle burunda bulunan bazı kasları çalıştırmak gerekiyor bunlara örnek verelim; Procerus, levator labi, Nasalis, depressor septi kasları. Bu kaslar çok hassas hareket özellikleri ile burnun çevresinde bulunan mimik kas gruplarıdır.

Burun Ucu Kaldırma Egzersizi : Başlangıç olarak bu hareketi deneyelim. Alışana kadar burun ve ucunda hafif ağrılar hissedebilirsiniz fakat burun kıkırdağına ve yanındaki kaslara hafif şekilde baskı yapacağız. Aşağıdaki resimli olarak gördüğünüz elle burun ucu dikleştirme hareketi pozisyonunu alın ve elinizle resimdeki gibi burun ucuna yukarı doğru baskı yapın. 6 saniye bekletip bırakıp, hızlıca tekrar ediyoruz. Toplamda 10 set tekrar yapılacak.

burun ucu dikleştirme

Burun Egzersizleri İkinci Hareket: Aynı şekilde parmak ucu buruna baskı yaptığı anda diğer elinizde resimdeki gibi üst taraftan burnu tutun ve aşağı, yukarıya doğru seri hareketlerle baskı uygulayın. Başlangıç olarak 10 kere 4 tekrar yapıyoruz. Hem burnu inceltmek hemde kaldırmak için faydalı bir egzersiz hareketidir.

burun küçültme egzersizleriburun kaldırma egzersizi

 

Elle Doğal Yollarla Burun Kaldıran Egzersiz: Aşağıdaki resimdeki gibi pozisyon alıp, bu sefer sadece burnu yukarı doğru çekip uzatmaya çalışıyoruz. Aynı zamanda ağzınız açık olmalı ki, dudak üstüne baskı yapmayalım. Bu işlem burun kaldırma egzersizi için en önemli resimli egzersizdir. Çekip yaklaşık 5 saniye bırakıp tekrarlıyoruz.

burun küçülmek için egzersiz hareketleri

Burun estetiği gibi doğal olmayan ve cerrahi müdahale gerektiren işlemler yüzün doğallığını kaybetmenize neden olabilir. Bu yüzden evde elle burun kaldırma egzersizleri ve burun ucu dikleştirme hareketleri yöntemleri her zaman dağa doğal bir sonuç elde etmenize olanak tanır. Bu işlemler sonrasında burunda ufak ağrılar hissedebilirsiniz.

Burun Dikleştiren ve Düzelten Hareket : Burun kaldırma ve düzeltmek için iki elinizin parmaklarıyla resimdeki gibi yukarıya doğru baskı yapıp 5 saniye kadar bekliyoruz. Bırakıp tekrar ediyoruz ve bu egzersizi 10 set yapıyoruz. Yüz yogası hareketleri içerisindedir ve burun ve ucunu dikleştirmek için çok faydalıdır.

burun ucu dikleştirme

Burun Ucu Dikleştiren ve Kaldıran Hareket : Bu egzersiz burun ucunu kaldırmak ve düzeltmek için yapılıyor. Evde doğal yöntemlerle uygulayacağınız bu yöntem tarifi; işaret parmağınızı resimdeki gibi burnun altına koyun ve 15 saniye kadar yukarıya doğru baskı uygulayın. Burun ucu nasıl kalkar diyorsanız, işte size en önemli teknik.

burun ucu kaldırma dikleştirme egzersizi

 

Yamuk Burun Düzeltme: Bu hareket yüz yogası egzersizleri arasındadır fakat burun yanındaki kasları çalıştırdığı için eklemek istedik. Burun çevresindeki kasları güçlendirerek toparlar ve buna bağlı olarak burunda küçülme olur. Fakat burnunuz yamuk ise tam ters tarafa uygulamalısınız.

yamuk burun düzeltme egzersizleri

Burun Kaldırma ”Nose Up” Aparat Aleti İle Burun Nasıl Küçülür ve Dikleşir

burun küçülten ve dikleştiren aletBurun kaldırmak için uygulanan bu aparat ayrıca burun küçültmek için de faydaları olan bir alet. Ayrıca zamanla yukarıdaki hareketlerle beraber uygulandığında burun ucu dikleştirmek mümkün. İnternette 25 TL ve üzeri rakamlara satılmakta. Bakalım ”nose up” denilen bu alet ile burun nasıl düzelir;

Nose Up burun klipsi plastik malzemedir ve resimde gördüğünüz burnun üzerine takılıyor. Anladığımız kadarıyla burun kenarlarına baskı yaparak inceltiyor ve küçültüyor. Kullananlar varsa yorumlar kısmından bizleri bilgilendirebilir.

Burun kaldıran egzersiz hareketlerini uygularken kendinizi çok yıpratmamalısınız. Başlangıçta hafif şekilde yapın zamanla ağırlaştırırsınız. Özellikle burun ucu kaldırmak ve burnu dikleştirmek kolay değildir, düzenli egzersiz yapmak gerekir. Bu hareketler elle yapılan doğal yöntemler arasındadır ve evde burun düzeltmek için kullanabilirsiniz. Bunlara ek olarak burnu dikleştirmek için çeşitli video seçenekleri mevcut, incelemenizi öneririz.

Burun küçültme egzersizleri ne zaman faydası olmaz veya az olur ?

 • Burun kemiğinde nefes almayı engelleyecek eğrilik varlığında- Septum deviasyonu burun düzeltme egzersizleri ile düzelmeyecektir.
 • Burun kemiğinde kemerli olma durumu belirginse – Burun kemeri kemikten köken alırsa buna  burun hump veya burun semeri denir ve burun düzeltme egzersizleri  ve burun masajı ile düzeltilemez.
 • Burun kıkırdakları doğuştan veya kaza sonrası eğri, yamuk veya az gelişmiş ise- Doku noksanı burun ucu dikleştirme egzersizleri ve masaj ile düzelmez.
 • Burun derisi fazlaca kalın ve oryantal özelliklerde ise – Yapılacak burun küçültme egzersizleri ve masaj ile oluşan kısmi etki kalın ciltten kendini belli edemez.

Kaynakça

 

Was this article helpful?

Related Articles

118 Comments

 1. Esteban

  Burun egzersizlerini meme dikleştirme içinde kullanabilir miyiz ?

 2. Mustafa

  Burunu masajla küçültme de neymiş bence kadar uğraşmak yerine profesyonel rinoplasti yaptırıp doğru bir hizmet alın derim ben.

 3. Kerim

  Çok şükür çok güzel bir burnum var. Hiç şikayetçi değilim. Ama kötü olsada değiştirmek istemezdim. Allah vergisi sonuçta.

 4. Oktay

  Bunları yaparken az kalsın burnum kırılıcak zannetim 🙂 Ama inşallah hafiften burnumu kaldırabilirim.

 5. arda

  Dostum benimde Burnum un ucu düşük gülerken dahada çok belli olup çirkin bi görüntü meydana geliyor yani şimdi bu hareketleri uygulsam etkisi olurmu

  1. paramedikal

   Çok sayıda yorumcumuz özelden ve açık yorum sistemi ile fayda gördüklerine yönelik deneyimlerini paylaşmışdır.

   1. Sema

    Günde herbirini kaç defa yaparsak ne kadar zamanda kesin sonuc aliriz

    1. paramedikal

     Günde 5 dakika en az uygulama süresi olup 3 defa günlük tekrar etmek başarı için şarttır.

     1. Sema

      Anladim peki bunları yaparsam ne kadar sürede sonuç verir

     2. paramedikal

      Kesinlikle disiplinli bir şekilde en az 3 hafta yapılmasını öneriyoruz.

     3. Sema

      Üste üste yapmaya gerek var mi hareketleri yoksa aralıklarla da yapılabilir mi

     4. paramedikal

      eVet istikrarlı ve düzenli günde 3 sefer 5 dakika ve 3 hafta süre ile en az yapılmalıdır

     5. Sema

      Söylemek istediğim gün içinde üst uste yapmaya gerek var mi yoksa aralıklarla da yapılırsa etkisini gösterir mi

     6. paramedikal

      sabah öğle akşam 3 doz 3 farklı zamanda uygulamayı öneriyoruz

  2. fiona

   ben 14 yaşındaydım 12 13 gündür yapıyorum bir etkisi olmadı ben burnumu baş parmakla kaldırma ve yanları sıkarak kaldırmayı yapıyorum acaba daha mı çok yapmam gerek? acaba beslenmeye bağlı mıdır işe yaraması ve kaçgün daha yapmalıyım? şuan 30dkdan fazladır kaldırıyorum burnum kalktı ama geçici mi bilmiyorum. her neyse aydınlatırsanız sevinirim

   1. fiona

    ve günde 1-3 saat arası uyguluyorum ne kadar uygulamam gerek?

   2. paramedikal

    30 dk uzun bir süre 15 dakikalık 3 seans yeterli olacaktır optimal etki için

 6. Buglem

  Merhaba ben 19 yaşındayım burun ucunda düşüklük var burun sırtımda kemik çıkıntısı var bu egzersizler i yaparsak ciddi oranda fark edilirmi lütfen cevap yazın yaş bu egzersizler için uygunmu

  1. paramedikal

   Burun ucunu yükseltmek ve kaldırmak için bu egzersiz uygun fakat burun sırtında yer alan kemik için egzersizin bir faydası olmayacaktır. Burun sırtında ki kemiğin göreceli olarak burun ucu kalkınca belirginliği azalacaktır.

 7. Sena

  Merhaba, benim burnum hem kemerli hem de yamuk bu durumdan çok rahatsızım öneriniz var mı

  1. paramedikal

   Kemikte meydana gelmiş eğrilik ancak ameliyat ile düzelir ve masaj ile düzeltmek mümkün değildir genellikle masaj burun ucunuun yumuşak dokusundaki düşüklüklere faydalıdır.

 8. Amine

  Merhaba ben yaklaşık 9 ay önce ameliyat oldum ve burnum hala yamuk ne yapmam lazım lütfen yardım edin

  1. paramedikal

   Ameliyatınızı yapan doktorunuzla iletişime geçmenizi öneririm yada ameliyatınızı yapan hekim cerrahi olarak düzeltemeyeceği yönünde görüş beyan ederse konunun ehli birini bulmanızı öneririz

 9. Ebru A.

  Benim Burnum biraz geniş onun için ne yapmalıyım peki ?

  1. paramedikal

   Elbette geniş olan bir burnu daraltmak için egzersiz faydalı olmayacaktır ancak cerrahi bir girişim ile burun kemiğinin daraltılması gerekir.

 10. ebru

  meraba benim burnum küçükken düştüğüm için eğik bir görüntü oluştu bu egzersizler daha çok belirginleştirir mi lütfen cevap verin….

  1. paramedikal

   belirginleştirmez fakat kemikte şekil bozukluğu çok belirgin ise etkisi kısıtlı olacaktır

 11. Sms

  Admin merhabalar!
  Atıyorum bunları yaptık sonuç gördük düzeldi istediğimiz gibi oldu ve doğal olarak bıraktık artık egzersizleri yapmıyoruz çünkü istediğimiz şekle ulaştık peki egzersizler bırakınca zarar olur mu ? elde ettiğimiz sonuçlar kalıcı mı olacak ? cevap verirsen sevinirim.saygılar …

  1. paramedikal

   Haliyle anatomik kalıcı değişiklikler cerrahi olarak mümkün olacağından egzersiz bırakıldıktan sonra yerçekimi ve dokunun normal elastikiyeti ile orijinaline yavaş yavaş dönme eğilimi olacaktır.

    1. paramedikal

     yavaş yavaş yer çekiminin etkisi ile dokular eski pozisyonlarına doğru dönüş yaparlar. Cilt derisi kalın olanın yavaş cilt derisi ince olanın hızlı bir dönüşü kaçınılmazıdır.

 12. emir

  Yaşım 16 küçükken çok güzel ve küçük bir burnum vardı 2 sene gözlük takma sonucunda burnum kemerli oldu. Hala küçük fakat kemerinden dolayı hoş gözükmüyor bu egsersizlerden kesin sonuç alabilir miyim ? Teşekkür Ederim

  1. paramedikal

   Anatomik bozukluklarda sonuç daha az ve kısıtlı olur haliyle elde edilen fayda da o şekilde geçici bir süre ve nispeten daha az olur

 13. Nurr

  Bisey soracam benim burnumda kemik var kucuklukten beri gözluk yuzunden oldu sarkık kaldırır mı ve bi zararı var mı

  1. paramedikal

   Bir miktar fayda olur fakat burun sırtında kemik kemer çok belirgin ise bu masajın etkisi az ve geçici olacaktır.

    1. paramedikal

     o zaman düzenli egzersiz ile fayda göreceğinizi düşünüyorum harfiyyen uygulamanız ancak çok önemli

     1. Nurr

      Peki en fazla kaç gün devam etmeliyim

     2. paramedikal

      En az 3 hafta düzenli yapmanız faydayı optimum hale getirir.

     3. Nurr

      Deneyecegim insallah fayda olur sorularimi cevapladiginiz icin tesekkurlerr??

     4. paramedikal

      Her türlü sağlık konulu sorularınız da uzman kadromuzla yardımcı olmayı kendimize bir görev edindik.

 14. Hilal

  Merhaba şey bu egzersizlere basliyacagim ama gözluk kullaniyorum .gozluk engel olur mu ?

  1. paramedikal

   Elbette olmaz düzenli egzersiz ile burun yumuşak dokusuna yeni form ve fonksiyon kazandırıyoruz.

 15. Lale

  Gercekten ise yariyormu? Benim burnumda cok az buyukluk var 1aydir yapiyorum bunlari ama bisey oldugu yok

  1. paramedikal

   oldukça fayda sağlıyor büyük olanı küçültmez ama sarkık olanı kaldırır aynı şey sarkık meme ve karın içinde geçerli olup uzakdoğu da yüzyıllardır uygulanmaktadır

 16. zehraa

  Ya benim burnumda çıkıntı var ve onun düz olmasınï istiyorum yani burun sırtı denilen yerin dümdüz olmasını istiyorum 15 im ne yapmam lazım yada estetiksiz öyle bir şey yapabilir miyim

 17. Ceyda

  Her gün kaç dk bunla uğraşmalıyım ve kaç ayda etkisini gösterir?

   1. mete

    kardeşim senin fotonu atar mısın bana ya harbiden gerçekleşmiş mi?facebookun war mı?

 18. Eren

  daha bugün başladım yapmaya burnum acıyor sizce devam etmelimiyim

 19. Sude

  merhaba ben 14 yaşındayım burnum kırık yanda çok kötü duruyor ve ben bundan acayip nefret ediyorum ve burnum büyük acaba resimlerdekini yapsam burun kırılmasına ve büyüklüğüne işe yararmı

 20. Ali

  Ben bu egzersizleri bir haftadır yapıyorum bu gün sinirlendim dudak üstünden ve burun ucundan tutup sertçe asıldım ve burun ucunun alt kısmı koptu fazla zorlamayın

  1. paramedikal

   geçmiş olsun nazik ve sabırlı olmak gerekir

 21. boşver

  merhaba benim burnumun üst tarafında kemik çıkıntısı var bunu düzeltmenin bir yolu varmı yaşım 17 bu yaşta burun ameliyatı oluyomu

  1. paramedikal

   1 yıl daha beklersen yüz kemiklerinin gelişimi bitince 18 yaşında burun ameliyatı(rinoplasti)olabilirsin!

 22. .

  Kalkmasina kalkiyoda azcik kemik çıkıyo azcik tümsek oluyo sizdede oyle oldumu

  1. paramedikal

   varolan kemik çıkıntı burun ucu form alıp dikleşince daha belirgin oluyordur kemik yapıya masaj ile müdahale etmek mümkün olmayacaktır.

   1. .

    Anldim peki çözümü yokmu yani o kemik öyle belli mi olucak cunku egzersizleri yapmadan once belli degildi simdi hafiften belli oluyo

    1. paramedikal

     kemik cerrahi ile düzelir o yüzden çok belli olmasını istemiyorsanız bu etkili masaja biraz ara verebilirsiniz !

     1. .

      Peki ara diyosunuz ama tekrar başlayinca dahada belirginleşirse yani hiç yapmamaliyim o zaman egzersiz yanlış mı düşünüyorum

     2. paramedikal

      burun kemiğiniz çok belirgin ise belki de böyle yapmak doğru olabilir

   1. paramedikal

    genellikle 1 hafta içinde sonuçlar ortaya çıkıyor

    1. mete

     neden bende kalkmıyo abi ya sen hergün mü yaptın kardeşim ve hergün yaptıysan hepsini mi?yaptın burdakiler ve kaç dk uğraşıon hergün kaç kere yapıyodun

     1. paramedikal

      her hareket en az 5 dakika yapılmalı hergün veya en az gün aşırı

 23. .

  Ben 3 gündür falan yapiyorum birazcik yarari oldu hafiften kalkti ama istedigim gibi degil ama bendede kemik çıktı ama çok belirgin değil kemik..

  1. Şeyma

   Burnun kalkık mı oldu gerçekten instagram falan var mı canım sormak istediğim şeyler var

 24. Berika

  Selam ben bir gün yaptım hemen inceldi çok iyi oldu yaa.

  1. nyx

   Ya bende kemik çıkmaya başlıyor ve çok kotu duruyor. Hangi hareketi yapicam onu bile anlamadım yardım edebilecek biri var mı??

   1. paramedikal

    yavaş yavaş ritmik masaj yapalım aşırıdan kaçınalım

 25. Kadir

  Ben 15 yaşındayım burnumu küçültmek istiyorum bu hareketleri bu yaşta yaparsam olurmu yoksa erkenmi ,daha kötü olma ihtimali var mı?

  1. paramedikal

   fayda görürsün zaten ameliyat 18 yaştan önce yapılmıyor

   1. Kadir

    Bir kaç yerde duymuştum 15 yasında erken diyorlardı şeklini bozarsın daha kötü olur

    1. Kadir

     Sizce şimdimi başlayayım yoksa bekleyeyim mi şimdi bu yaşta zararı yok değilmi?

 26. rana

  Her gun gözlük kullanimi bu egzersizleri olumsuz yönde etkiler mi?

 27. Berivan

  Arkadaşlar bende hiç birisine inanmayın ben 15 yaşında bir kızım namaz kıldım baktım bir hafta sonra burnum çok küçüldü ışte allahın mucizesi şükürler olsun yeterki siz elinizi semavere açın o herşeyi kabul eder çok şanslıyım size tavsiyem şuanda bütün arkadaşlarımla rahat rahat konuşuyorum☺

  1. Ada

   bende yapicam ama ben gerçekten çok istiyorum kabul eder inşallah

  2. mete

   Beriva sana bişey sorsam olur mu?sen mesela nazam kıldımda sonra düzeldi dedin ya mesele sen burnun sabah uyandıgında mı?küçüldü ve sen bu burnunun küçülmesi için nasıl dua ettin

  1. paramedikal

   küçültmeden ziyade form değişikliği olacaktır

    1. paramedikal

     şekil değişikliği anlamında form değişikliği

  2. Ayşegül

   Ben iki aydır yapıyordum benim burnum genişti ve gerçekten küçüldü yanları ve kalktı işe yarıyor beklemeye değer bir sonuç

 28. Merve

  Bu egzersizler belirli bi yaşta mı yapılırsa sonuç verir yoksa her yaş için faydalı olur mu?

 29. zeynel

  ya şu en baştaki ikinci hareketin kaç saniye kaç set şeklinde oolacağını birisi açıklayabilir mi? Anlayamadım.

  1. paramedikal

   ikinci hareketi dilediğiniz kadar yapabilirsiniz

 30. MinRia

  Valla benim burnum kemerli ve hafif düşük.Bunlari uygulayacagim kaldirmak icin .noseup alicaktim ama yorumlardan sonra korktum.Estetik olmakta istemiyorum daha 17 yasindayim.Ama kemeri beni cok rahatsiz ediyor cidden.Nefret ediyorum yani.Arkadaslarima yan dönemiyorum,hep karşı karsiya konusmaya calisiyorum.Ama olsun Allah boyle yaratmis yapcak bisey yok. :/

 31. Icimizden bir8

  Ben kısa bir zaman önce basladım burnum aslında gayet düzgün sadece hafif kalkık burun istediğim icin burun egzersizlerini yapmaya başladım ve yaptıkca etkisi oldugunu görüyorum ne de olsa burun kıkırdak yani şekillenebilmesi mümkün ama düzenli olarak yapılırsa. Evet olaganüstü degisim olmuyor ama hafif kalkıyot ve burunda küçülme olabiliyor ama o insatgramda olan düzmeceler gibi olmuyor onlar ancak estetikle olur. Ben onlardan almadım ama kullanan arkadaslarım var ve onların dediklerine gore hemen kırılıyorlar ve aksine buruna zararı oluyor faydası degil eger burnunuz gercekten cok kötüyse estetik tek çare ama aslında bunların hic bir geregi yok seven böyle sevsin bizi kalanların canı sagolsun. Cok dert etmemek gerek . Son olarak ozetle nose-up almayın hem paranıza hem burnunuza yazık ikincisi duzenli egzersiz takın ücüncüsü cok kafaya takmayın.

 32. dasdasda

  burun inceltme plastiği sonrası burnum mosmor oldu

 33. Yusuf

  Bende nose up aldım kullanmaya başladım. Etkisi olurmu kullanan arkadaşlar var ise yorumlarınızı alabilirmiyim

 34. biri iste

  Ben iki doktora sordum instagram uzerinden ikiside ise yaramaz dedi

 35. Gülşen

  Burun aparatı hiçbir işe yaramıyor hatta daha kötü yapıyor şişiyor burnunuz bir süre sonra asla önermem

  1. Rifat

   az küçülüR yoksa büyük biR küçülme beklememek lazım

 36. Ece

  Sitenizi ve bilgileri gerçekten yararlı buldum az önce okurken denedim ve düzenli yapıldığında sonuç alacağıma inanıyorum

 37. Ali

  Evet gercekten işe yarıyor benim burnum çok yamuktu 9 ay filan düzenli olarak her gün sabah yarım saat akşam yarım saat egzersiz yaparak inanılmaz şekilde düzeldi ve şımdide küçültme hareketlerine başladîm ınşallah işe yarar .

  1. selin

   Dostum bosverrr alay edenlere soyle ki siz ne kadar şirinseniz ben o kadar gargamelim ben bi kiz olarak alistim be senmi alismiyacan??

 38. Zehra

  Bunlari bilmiyordum ama hep burnumla bu sekilde oynarim ozellikle cok kaldiririm 1 saniyelik yaptigim halde suan gercekten etkisini fark ettim gercekten daha ince ve kalkik duruyor bence para harcamaya gerek yok zamanla olabiliyor dogrusu biraz uzun zaman. Ha illede hemen yapiyim diyorsaniz paradan tasarruf edicem diye sagliginizi harcamayin uygun fiyatli bir estetik ameliyat arastirmaya baslayin baslayin

 39. isimsiz

  ben nose up 1 ay düzenli olarak kullandım ama burnumu inceltmek yerine büyüttü ben tavsiye etmiyorum paranıza yazık

 40. Selin

  İşe yarıyacakmı hakketen? Bu haraketkeri yapcam yaz tatilinde şu aralar cokta vaktim olmuyo ama denicem!!!

 41. Ulviyya Azimli

  Daha denemedim ama işe yarar gibi duruyor. Umarım iyi gelir.)

Leave A Comment?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.