Burun Kanaması Neden Olur? Ne Yapmak Gerekir?

Burun kanaması sebebi basit olsa da kesinlikle hafife alınmamalıdır. Burun kanamasının sebepleri iyi araştırılmalı, hasta ya da yakınları bilgilendirilmeli ve her şeyden önemlisi burun kanaması esnasında neler yapılması gerektiği anlatılmalıdır.

Burun kanaması en fazla yaz aylarında görülmektedir. Burun kanamaları ön ve arka burun kanamaları olmak üzere ikiye ayrılır. Burun anatomik yapısı nedeniyle damar zengini bir organdır. Bu sebeple kanama belirli burun hastalıklarında ilk belirti olabilir. Kanamanın oluş şekli ve görüntüsü nedeniyle hasta ya da yakınlarında telaş ve panik yaratan bir durumdur.

Çocuklarda daha çok görülmektedir

Çocuklardaki burun kanamaları yetişkinlere göre 2 kat daha fazla görülmekte ve çoğunda sebebi ciddi olmamaktadır. Çocuklarda sıklıkla ön burun kanamaları görülmekle birlikte tedavisi kolaydır ve yaşla birlikte kanama sıklıkları azalma gösterir. Yetişkinlerdeki burun kanamaları ise çocuklara göre daha az görülmekle birlikte daha ciddi sebeplerden kaynaklanır. Ön burun kanamaları burun deliklerinin hemen bir santimetre gerisinde yer alan damarca zengin bölgeden kaynaklanan ve genellikle burun deliklerinden dışarıya sızıntı şeklinde akan kolay duran burun kanamalarıdır. Arka burun kanamaları ise burnun genize yakın olan bölümünden kaynaklanan, çoğunlukla hem dışarı ve hem de boğaza ve genize doğru tazyikli ve yoğun şekilde olup, kolay durmayan kanamalardır.

En sık karşılaşılan sebepler

Çocuklarda en sık görülen burun kanaması sebebi burnun parmakla kurcalanması ya da burun içine sokulan yabancı cisimlerdir. Yetişkinlerde ise çoğunlukla yüksek tansiyon sebebi ile burun kanamaları meydana gelir. Bunlar haricinde burun iltihapları, burun travmaları ve burnun yüksek basınçla zorlanarak temizlenmesi, burun içerisindeki kıkırdak ve kemik eğrilikleri, ilaç yan etkileri, burnun içindeki damarsal anomaliler, kimyasal iritanlar ve sinüs tümörleridir.

Burun kanaması esnasında ne yapılması gerekir?

Burun kanaması olduğunda paniğe kapılmayın. Sessiz, sakin ve serin bir ortama geçerek oturur pozisyonda durun. Yaklaşık 5 dakika kadar parmaklarınızla bir mandalın sıkıştırması gibi burun kanatlarını birbirine basılı olarak tutun. Bu arada lavaboda kanı temizleyerek ağzınızı çalkalayın. Burnunuzun içine pamuk ya da peçete gibi hijyeni şüpheli maddeler sokmayın. Burun ve yanağınıza buz ile soğuk kompres yapın. Başınızı sürekli olarak kalp seviyesinden ve göğüs seviyesinden yukarıda tutun. Kanama sona erdiyse bir süre sessiz, sakin ve karanlık bir ortamda başınızı o şekilde belirtildiği gibi tutarak yatak istirahati yapın. Kanama durmadığı takdirde ve yeniden tekrarlandığında size en yakın sağlık kuruluşuna başvurun. Aktif kanama çok yoğun ise burun içerisine doktor tarafından tampon konulabilir. Burun kanaması azaldıktan ya da durduktan sonra kanamaya sebep olan sorunlu damar koterize edilir. Toplumda burun damarlarının yakılması olarak da bilinen işlem budur. Tüm bunlara karşılık durmayan burun kanamalarında hastaneye yatış ve cerrahi müdahale gerekebilir.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave A Comment?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.