Burun Estetiği Ameliyatı Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Burun estetiği hem kadınlarda ve hem de erkeklerde en sık uygulanan operasyonlardan biridir.  Burun estetiği sonrasında dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Genellikle mevsimlerin değişmesi ile birlikte yaz aylarında burun estetiği ameliyatı olunup olunmayacağı ve bu durumun bir sakınca oluşturup oluşturmayacağı merak edilmektedir. Okulların tatil olması ve çalışanların uzun süreli izin alabilmeleri nedeniyle yaz aylarında burun estetiği ameliyatı çoğunlukla tercih edilmekte ve yaz mevsimi ameliyat sonrası süreç için oldukça ideal olabilmektedir. Ancak yaz aylarında uygulanan cerrahi operasyonlar sonrası iyileşme süreçleri ekstra dikkat etmeyi gerektirir.

Yaz aylarındaki burun estetiği ameliyatlarının ardından iyileşme sürecinde dikkat edilmesi gereken hususları şu şekilde belirtebiliriz. Öncelikle cildinizi güneşten korumalısınız. Burun estetiği ameliyatı sonrasında cildiniz ultraviyole ışınlarına karşı daha hassas hale gelir. İyileşme sürecinde cilt güneşe karşı daha reaktiftir. Bunun nedeni ise dokuda meydana gelen değişikliklerdir. Bu sebeple uzun süreli olarak güneşe maruz kalmaktan kaçınılmalıdır. Günlük normal aktivitelerinize devam edebilirsiniz. Ameliyatın ardından ilk 6 hafta içerisinde bir deniz tatili planladıysanız eğer, yüzünüzü ve özellikle de burnunuzu büyük bir şapka sayesinde güneşten korumalı ve 50 faktör güneş kremini gün içinde birkaç defa uygulamalısınız. Güneş gözlüğü takmamalısınız. Gözleri güneş ışınlarından korumak elbette ki oldukça önemlidir. Ancak ameliyat sonrasında burnunuzun iyileşme süreci de en az o kadar önemlidir. Şapka yardımıyla gözlerinizi de güneş ışınlarından korumanız mümkündür. Çünkü güneş gözlükleri burun üzerine baskı uygular ve iyileşme sürecinde bu durum burunda deformasyon olmasına sebep olmaktadır. Güneş gözlüklerinin ameliyattan 4 hafta geçtikten sonra kullanılması tavsiye edilir.

Denize veya havuza girmek sakıncalı mıdır?

Burun estetiği ameliyatından sonra burnun kuru tutulması önemlidir. Burun estetiği olanların ameliyat sonrasında en az 4 hafta boyunca suya dalmaları ve başlarını suya sokmaları doğru değildir. İyileşme ile ilgili sonuçları doktorunuzdan almadan önce denize veya havuza girmeyin. Çünkü ameliyat sonrası erken dönemde yüzmek buruna farklı açılardan birçok zarar verebilir. Özellikle klor ve tuzlu su burun kanalında enfeksiyon ve tahrişe neden olabilir veya yüzünüze gelebilecek bir dirsek darbesi son derece olumsuz sonuçlara yol açabilir. Bazı spor aktivitelerinden özellikle kaçının. Plaj voleybolu gibi bazı sporlar burunda hasar oluşturma bakımından yüksek risk taşımaktadırlar. Bu sebeple bazı sporları iyileşme süreci tamamlanıncaya kadar sadece dışarıdan izlemek gerekir.

Bol su içilmesi önerilir

Ameliyat sonrası iyileşme döneminde özellikle yaz aylarında bedenin su ihtiyacını karşılamak oldukça önemlidir. İçilmesi gereken su miktarı günlük en az 2 litre olmalıdır. Vücudun genel sağlığı için bedeninizi susuz bırakmayın. Kıyafetlerin de dikkatli seçilmesi önemlidir. Burun estetiği ameliyatının ardından başınızdan geçirerek giydiğiniz kıyafetler burnunuza çarpabilir. Bu sebeple iyileşme sürecinde yakalı tişörtler ve elbiseler yerine; önden düğmeli gömlekler veya fermuarlı elbiseler giyerek olası riskler bertaraf edilebilir.

Tatile çıkabilir ve seyahat edebilirsiniz

Yaz mevsiminde burun estetiği ameliyatı olmak tatile çıkmanızı engellemez. Ameliyattan birkaç gün sonra veya operasyon bölgeleri iyileştikten hemen sonra tatile gidebilirsiniz. Herhangi bir şekilde otobüs, araba ve tren yolculukları bu anlamda sorun olmayacaktır. Araba kullanmanızda da herhangi bir sakınca yoktur. Ancak bu noktada uyku hali veren bir ağrı kesici almamanız oldukça önemlidir. Uçağa binecekseniz eğer, havada meydana gelen basınç değişikliklerine karşı doktorunuzun önerdiği bir burun spreyi size faydalı olacaktır. Tuzlu su spreyleri de aynı şekilde bunun kanalının uçuş esnasında kurumamasına yardımcı olur. Ayrıca uçakta basınç etkisini azaltması nedeniyle sakız çiğnemek de önerilen uygulamalardan biridir.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave A Comment?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.