Brokoli ve lahana kanseri önler mi?

Brokoli ve Lahana Kanseri Önleyebilir mi ?

Amerikan  Kanserle Savaş örgütüne göre bütün kanserlerin %30-40 kadarı uygun diyet, egzersiz ve sağlıklı bir boy kilo oranı ile engellenebilir. Bu durumda toplumların kanserle mücadele için öncelikle yaşam tarzını değiştirmesi ve yeme alışkanlıklarını düzenlemesi şarttır. Kanser önleyici diyet unsurları açısından çok sayıda bilimsel araştırma yapılmış ve lahanagillerden çok sayıda sebzenin kanser önleyici etkiye sahip besinler arasında olabileceği sonucuna ulaşılmıştır. Bu taze sebzeler brokoli, brokoli filizi, karnabahar, lahana, kale, kara lahana, hardal otu gibi yeşil yapraklı sebzeler ailesindendir. Eğer en iyi savunma saldırı ise kanser başta olmak üzere kalp hastalıkları, diyabet, yüksek tansiyon gibi alınan gıdalar ile yakın ilişki içinde olan hastalıklarla mücadele için yoğun bir diyet ile saldırı tedavisi elzemdir.

Vücudumuzda meydana gelen ve hastalıkların en önemli etkeni olan oksidatif stres ile mücadele için oluşan serbest radikallerden vücudumuzu korumak için anti oksidan etkili yiyecekleri daha fazla tüketmek gerekmektedir. Fitokimyasal olarak etkin maddelerin optimum etkinliği sebzelerin bütün olarak ideal şartlarda tüketimi ile mümkündür. Lahana ailesinden kabul edilen yapraklı ve köklü taze sebzelerin çokca tüketilmesinin kanserden koruyucu etki oluşturduğu kabul edilmektedir. İçerdikleri glikozinolat benzeri anti oksidan moleküller ile vücutta meydana gelen oksidatif stresin önlenmesi ve izotiyosiyanat gibi güçlü antioksidan maddelerin sebzelerin çiğ olarak tüketilmesi ile vücuda alınması kolaylaşan önemli fitokimyasal moleküllerdir. Bitkisel kaynaklı mirozinaz enzimi ile bitkilerden dönüşerek oluşan  izotiyosiyanat ortaya çıkarken, enzimlerin etkinleşmesi sebzelerin aşırı pişirilmesi ile ortadan kalkmaktadır.

Ancak brokoli veya brüksel lahanası gibi bir sebze fazlaca pişirilmeden veya çiğ olarak tüketildiğinde ağızda bolca çiğnenmesi ile aktif hale geçen enzimler ve izotiyosiyanat ile brokoli sebzesinin içerdiği anti oksidan maddeler büyük oranda vücuda bozulmadan girebilir. İzotiyosiyanat karaciğerde oksidatif enzimlerin aktifleşmesini baskılayarak karsinojen maddelerin oluşmasını önler. Detoksifikasyon yanında anti oksidan etki ile iki yönlü fayda sağlayan bu taze yeşil yapraklı sebzelerin ağızda bolca çiğnenerek en yüksek oranda izotiyosiyanat ve benzeri maddelerin oluşması sağlanmalıdır. Yapılan çalışmalar göstermiştir ki kalp hastalıkları, meme, kolon, pankreas, böbrek kanserleri ile inflamatuvar süreçli hastalıkların oluşma devrelerinde bu yeşil yapraklı sebzelerin önemli koruyucu etkisi mevcuttur.

Brokoli, brokoli filizi ve brüksel lahanası yüksek oranda koruyucu etkili fitokimyasal molekülü bünyesinde barındırır. Brokoli, lahana ve karnıbahar gibi sebzelerin erken tam olgun hale gelmemiş brokkoli filizi ve karnıbahar filizi gibi formlarında, sebze sürgünlerinde daha yüksek oranda anti oksidan etkili glikoforin maddesi gibi maddeleri bulundurduğu için taze filizlerinin daha faydalı olduğu kabul edilir.

 

 

 

Yeşil yapraklı lahana ve benzeri sebzelerin faydaları 

  • Antioksidan etkinlikleri
  • Karaciğerde detoksifikasyon süreçlerini uyarmaları
  • Bağışıklık sistemini uyarmaları
  • Kan pıhtılaşmasını baskılaması
  • Kolesterol düşürücü etkileri
  • Metabolik etkili hormonları regüle etmeleri
  • Kan basıncını düşürmeleri
  • Anti mikrobik etkileri

ile açıklanır.

kaynak

 

Was this article helpful?

Related Articles

Leave A Comment?