Brokoli Kalorisi Kilo Aldırır mı, Zayıflatır mı?

Brokoli Kaç Kalori, Faydaları ve Besin Değerleri Diyette Kilo Yapar mı?

Brokoli Antioksidan bakımından oldukça zengin bir sebzedir. Ayrıca en çok tüketilen besinlerin arasında bulunmada en sağlıklı ve faydalı besinler arasında ilk 3 te yerini alır. İçerisinde folik asit, A,C,K vitaminleri, kalsiyum, potasyum gibi mineral ve vitaminleri fazlaca bulundurur.

Brokoli düşük kalorili, yüksek antioksidanlı vitamin ve mineral bakımından oldukça zengin bir besin olması sebebiyle diyette ana öğünlerden herhangi birinde önerilen oldukça besleyici bir sebzedir. Brokoli kilo aldırır mı, zayıflatır mı yada diyette yenir mi bilgilerini size vermeden önce brokolinin kalorisi ve besin değerlerinden bahsedelim.

1 Porsiyon (100 gr) Brokoli Kaç Kalori: 1 porsiyon brokoli ortalama 100 gr olup 33,7 kaloridir.

1 Porsiyon (100 gr) Brokoli Besin Değerleri

 • Lif (g) 3
 • Yağ (g) 0,2
 • Karbonhidrat (g) 2,52
 • Kolesterol (mg) 0
 • Kalsiyum (mg) 105
 • Protein (g) 3,3
 • Potasyum (mg) 373
 • Sodyum (mg) 18
 • Demir (mg) 1,3
 • Vitamin A (mg) 143
 • Vitamin C (mg) 115

brokoli kaç kaloriBrokoli Zayıflatır mı: Brokolinin içerisinde bulunan antioksidan,  düşük kalori ve yüksek lif sayesinde diyetlerde ana öğünlerde önerilen bir besindir. Hem doyurucu hem enerji verici hem de vitamin ve mineral sayesinde oldukça faydalı aynı zamanda zayıflamaya yardımcıdır. Evet brokoli zayıflatır diyebiliriz, hatta halk arasında zayıflamak için brokoli çorbası diyetleri oldukça yaygındır. Rejimlerde brokoli tüketilmesi hem vücudun tüm mineral ve vitamini almasını sağlar hem de tok tutarak incelmeye yardımcı olur.

Diyette Brokoli Kilo Aldırır mı: Brokoli kesinlikle kilo aldırmaz aksine zayıflamaya yardımcı olacak bir besindir. Yüksek lif sayesinde tok tutar üstelik zayıflamaya yardımcı olur. Oldukça besleyici ve tok tutucudur. Çabuk pişmesi ve kolay tüketimi sayesinde diyetlerin popüler besinleri arasındadır.

Brokolinin Faydaları

Brokoli yüksek vitamin mineral ve lif kaynağı olması sayesinde birçok yararı olan doğal bir besindir. Üstelik bunlar çeşitli araştırma enstitüler tarafından da araştırılıp onaylanmıştır. Başlıca faydaları;

Brokolinin faydalı besin içeriği hücre yapısının korunmasına yardımcı olur ve kanser ve türevlerine karşı koruma kalkanı görevi görür.

Vücutta oluşan iltihaplanmayı önler.

Hastalıklara karşı vücut direncini arttırarak hastalıklara yakalanma riskini düşürür.

Brokoli tüketmek kolesterolü dengeler.

Vücudu toksinlerden temizleyerek kabızlığı önler.

Kansere Karşı Brokoli: Kanser vücudun hücre yapısını değiştirerek ilerleyen bir hastalıktır brokolinin içerisinde bulunan sulforaphane ve indol-3-karbinol sayesinde brokoli tüketimi vücutta detoks etkisi görerek vücuttaki zararlı enzimleri ve toksinleri temizler. Özellikle östrojen seviyesini dengelediği için meme kanseri riskini en aza indirir.

Yapılan bilimsel araştırmalar sayesinde düzenli olarak brokoli tüketiminin kanseri önlediği görülmüştür.

Sindirim Sistemi Sağlığı İçin Brokoli: Daha öncede bahsettiğimiz gibi brokolide yüksek lif bulunun. Yüksek lif sindirim sisteminin düzenlenmesi için oldukça faydalıdır. Günlük olarak 100 gr brokoli tüketimi vücudun alması gereken lif miktarının %10 unu rahatlıkla karşılar.

Ayrıca brokoli tüketimi vücuttaki izotiosyanit üretimine oldukça faydalıdır ve dolaylı olarak mide zarını koruyarak ülser gibi hastalıklara yakalanma şansını düşürür.

Fazla Brokoli Tüketmek Zararlı mıdır?

Fazla brokoli tüketimi zararlı olabildiği gibi çeşitli yan etkilere sebep olabilir. Bunların en başında  gaz sorunu oluşturur. oluşan bu mide gazı da reflüye sebep olabilir. Ayrıca ishal problemi yaratabilir.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave A Comment?