Boyun Tutulmasına ve Ağrısına İyi Gelen Bitkiler

Boyun Tutulmasına ve Ağrısına İyi Gelen Alternatif Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Boyun tutulması ve boyun ağrısı, bireyin gündelik yaşam kalitesini ve seviyesini düşürerek, çoğu zaman işgücü kaybına neden olan tıbben ve sosyal olarak bireyin yaşamını olumsuz etkileyen  ciddi sorunlara yol açabilen bir durumdur.

Boyun Ağrısına ne neden olur ? Neden boyun ağrısı günümüzde çok sıktır.

Stres

Bazı boyun ağrılarının temelinde diğer ağrıların da olduğu üzere stres vardır. Böylece kaslara olan kan akışı azalır, kaslar gerginleşir ve boyun ağrısına neden olur. Bu yüzden bu tür ağrılarda kasları tedavi etmenin yanı sıra stresin giderilmesi ya da en azından azaltılması adına çalışmalar yapılmalıdır.

Diğer herhangi bir eklem ağrısı veya kas ağrısı gibi, boyun ağrısı tedavisinde de ağrıyı hafifletmek için ağrının kaynağını keşfetmek önemlidir. Evde bulunan ağrı kesiciden almak ve dinlenmek iyi bir başlangıç olabilir ama kalıcı bir çözüm getirmez. Kalıcı çözüm için mutlaka ağrıya neden olan durumun bulunması ve tekrar oluşmasını önlemek için davranış değişikliğine gidilmesi önemlidir.

Boyun ağrısı yada tutulmasına bitki çayı yapılarak tüketilmek suretiyle kullanılabildiği gibi krem hazırlanarak ağrılı bölgeye kompres şeklinde de uygulanabilir.

Genel olarak boyun ağrısı ve boyun tutulmalarında

Tutulmaya en iyi gelen yöntem, masaj yapılarak bitkisel krem sürmek ve sonrasında sıcak havlu ile sarmaktır. Veya ısı veren sauna belt veya ısı veren kemerler gibi, sıcak su torbaları da işe yaramaktadır.

Bitkilere geçmedem önce boyun için hangi egzersiz hareketleri yapılır ona bakalım;

Öncelikle zaten tutuk olan boynunuzu daha fazla zorlamadan yavaş hareketlerle aşağıdaki egzersize başlayalım. Öncesinde ve sonrasında sıcak kompleks uygulamak iyi gelecektir.

Hareket 1: Vücut ve omurga dik, sabit bir halde başımızı sağa sola hafif hareketlerle döndürüyoruz. Resimdeki pozisyona ulaştığınızda 5 saniye bekleyin ve tam ters istikamete doğru hareketi tekrarlayın.

Egzersiz 2 ve 3: Resimdeki gibi sabit pozisyonu alarak başı aşağıya ve yukarıya doğru kaldırın. yeni 4-5 saniye odak noktada bekleyin. Bu harekette geriye almıyoruz, vücuda dik, aynı resimdeki gibi.

Egzersiz Hareketi 4: Şimdi geriye alabiliriz fakat bu sefer öne eymiyoruz.

boynun tutulması egzersizboyunboyunboyun ağrısı

Bitkisel tedavi yollarına baktığımızda boyundaki tutulmalar için kompres uygulamaların, boyun ağrısı için ise içecek tariflerinin iyi geldiği görülmektedir.

Boyun Tutulmasına İyi Gelen Kompres Uygulamalar ve Ev Yapımı Bitkisel Kremler Nelerdir?

Kedi Otu tozu: Boyun tutulmasında kaslar üzerinde gevşetici etki yapan kediotu tozu, sakinleştirici ve yatıştırıcı  etkisi ile bilinmektedir. Kedi otu tozunun kullanımı büyük dikkat istediğinden tüketilmesi yerine kompres uygulamalar önerilmektedir. Kedi otu tozunu ılık zeytinyağıyla kremsi bir kıvam elde edene dek karıştırarak, tutulan bölgeye sürün. Bölgesi strech film ile katarak en az bir saat bekletin ve önce ılık suyla ardından,  sıcak-soğuk kompres uygulayarak duş alın.

Bayır Turpu: Boyun tutulması için bayır turpunun kas gevşetici etkisinden yararlanılabilir. Çok ince dilimlediğiniz bayır turplarını benmari usulü ısıttıktan sonra ağrıyan bölgeye kapatarak, strech film yoluyla sarıp, sıcaklık hissi kaybolana dek bekleterek, tutulan bölgeye ikinci bir sıcak bayır  turpu uygulayın. Bu uygulamayı gün içinde sabah ve akşam yapabilirsiniz.

Boyun Tutulmasına İyi Gelen Bitkisel Besinler Hangileri?

Havlican ve Zencefil Otları: Havlican ve zencefil ile yapılan bir içecek, Ahmet Maranki  tarafından tarif edilmiştir. Havlican otu, doğal  bir ağrı kesicidir. Zencefil ise kas sıkışmalarında gevşetici etki  yaratmaktadır. Ahmet Maranki, boyun tutulması için havlıcan ve zencefil otunun kaynatılarak, hastalık süresince 3 öğün içilmesini önermektedir.

Boyun Tutulmasına İyi Gelen Kremler;

Boyun tutulmasında alternatif tıp yollarına başvurmak istemiyorsanız, aile hekiminize danışarak ( Voltaren, Muscoflex gibi.) kas gevşetici kremler  alıp ve kullanabilirsiniz. Boyun tutulmasının günlere yayıldığı ve çok rahatsızlık verdiği, şiddetli baş ve boyun ağrılarıyla seyrettiği durumlarda mutlaka doktora danışınız.

Boyun Ağrısı Tedavisi İçin Bitkisel Kompresler ve Ev Yapımı Masaj Kremi

Biberiye Yağı: Biberiye yağı boyun ağrılarında oldukça etkili bir bitkisel üründür. Biberiye yağını tek başına ağrıyan bölgenize masaj yaparak sürdükten sonra strech film ile sararak, tüm gün ağrıyan bölgenizde bekletebilir ya da gece biberiye yağını sürerek yatabilirsiniz. Yağ uygulamasının ardından ılık su ile duş alarak eğer boyun ağrınıza baş ağrıları da eşlik etmiyorsa ve sinüzit probleminiz yoksa sıcak-soğuk kompres uygulayın.

Boyun ağrısına iyi gelen zencefil ve zeytinyağı kremi: Zencefil, kas gevşetici ve kas ağrılarını hafifletici bir etkiye sahiptir. Zeytinyağını  çok az ılıtarak 2 yemek kaşığı zencefil ile karıştırın. Bu karışıma macun kıvamını alana dek ılık su ekleyin. Kremsi karışımı ağrıyan bölgenize masaj yaparak uygulayın ve en az 1 saat ağrıyan bölgenizde bekleterek ılık duş yapın.

Boyun  Ağrısına İyi Gelen Doğal Besinler ve İçecekler

Kekik Çayı: Kekik yatıştırıcı ve ağrı kesici özelliği ile boyun ağrılarını hafifletmesi amacıyla tüketilebilmektedir. Kekik, boyun ağrılarında kas gevşetici rolü ile iyileştirici olmaktadır. Ağrılara iyi gelen kekik çayı tarifi şu şekildedir:

Bir çay kaşığı kekiğin üzerine kaynar suyu dökerek, birkaç damla limon damlatın ve bardağın ağzını örterek 15 dakika demlendirip, için. Ayrıca kekiği yeşil çay ile katarak gün içinde içtiğiniz yeşil çay ile beraber de tüketebilirsiniz.

Çörek Otu: Çörek otu kas spazmları kaynaklı boyun ağrılar üzerinde iyileştirici etki yapmaktadır. Boyun ağrılarınızın hafiflemesi için bir tatlı kaşığı sepeleme çörek otuna, bir çay kaşığı zeytinyağı damlatarak,  bu karışımı sabah akşam günde iki kez tüketiniz. Ayrıca çörek otu yağı ile ağrıyan bölgenze masaj yapabiirsiniz.

boyun ağrısıZencefil Çayı: Boyunda sıkışmadan kaynaklanan spazmların gevşemesinde ve ağrının azxalmasında zencefil çayı iyi bir tedavi yoludur. Kabuklarını temizleyerek rendelediğiniz 10-15 gram taze zencefili kaynar suya atarak, ağzı kapalı şekilde 5 dakika demleyip, bir çay kaşığı bal ile tatlandırarak tüketiniz.

Yukarıda saydığımız yöntemler ilaç değerini taşımayıp, bilgilendirme amacıyla verilmiş iyi gelen bitki karışımlarıdır. Uzun süren ağrılar ve tutulmalar için uzmana görünmelisiniz. Boyun fıtığı veya herhangi bir hastalığın habercisi olabilir.

Evde boyun ağrısı için yapabileceğiniz bazı faydalı alternatifler;

  • Buz, etkili bir şekilde ağrıyı uyuşturur ve iltihaplanmayı azaltır. Ezilmiş buzu plastik torbaya koyun ve torbayı bir yastık kılıfıyla örtün (havlu, soğuğu etkili bir şekilde iletmek için çok kalın kalabilir). Bu şekilde ağrılı boynunuza 15 dakika boyunca uygulayın.
  • Isı, dolaşımı arttırır ve sert kasları gevşetmek için etkili olabilir. Islak havlu veya sıcak su şişesi kullanın veya sıcak bir duş alın. Ancak çok uzun süre sıcak ile baskı yapmayın. Çok fazla ısı, semptomları şiddetlendirebilir ve daha fazla acıya neden olabilir. Hatta birkaç dakika soğuk tedavi ile sonrasında ısı uygulaması yapabilirsiniz.
  • Rahatlayın. Duygusal stres kas gerginliğini tetikleyebilir. Sizi neyin gerdiğine dikkat edin: çalışma süreniz, patronunuzla toplantılar vesaire. Ortak stres kaynaklarınızı tespit ettikten sonra, stresinizi azaltmanın yollarını yaratıcı bir şekilde düşünün. Stresle başa çıkmanın bir yolu, derin nefes alma gibi rahatlama teknikleridir.

Diğer gevşeme teknikleri meditasyon, yoga ve egzersiz içerir. Buna ek olarak, bir hobi bulmak ya da huzur verici bir müzik dinlemek gibi kendini rahatlama yöntemlerinden bazılarını geliştirmek isteyebilirsiniz.

Masaj

Gergin kasları rahatlatmaya yardımcı olur ve geçici rahatlama sağlar aynı zamanda da daha iyi uyumanıza yardımcı olabilir. İlk olarak, kasları rahatlatmak için sıcak bir banyo veya duş alın. Sonra  yağ veya losyon ile küçük dairesel hareketlerle hafif baskı uygulayarak  parmaklarınızla boynunuzu ve omuzlarınızı ovmayı deneyin.

 

 

 

Postür 

Doğru duruşa sahip olduğunuzdan emin olun. Duruşun, boyun ağrısı ile çok fazla ilgisi vardır. Kötü duruş,  boynun eğik durmasına sebep olur.

Vücudunuzu düzgün bir şekilde hizalamak ve duruşunuzu iyileştirmek için bir duvar kullanabilirsiniz: Sırtınızı bir duvara yaslayın, duvardan birkaç cm topuğunuz ile yükselerek durun. Kalçalarınız ve omuzlarınız duvara dokunmalı ve başınızın arka kısmı duvara yakın olmalıdır. Çene seviyenizi koruyun. Şimdi, duvardan uzaklaşın. Geri çekilin ve pozisyonunuzu kontrol edin. Bu duruşu gün boyunca sürdürmeye çalışın.

  • Yediklerinize dikkat edin. Fazla kilo olmak, boyundaki tüm kasları gerginleştirir. Bu yüzden formda kalmaya çalışın. Genel olarak ne kadar güçlü ve esnek olursanız boyun ağrısı çekme olasılığınız o kadar düşük olur. Yüzme, boynu ve sırtın güçlendirmek için en iyi egzersizlerden biridir.
  • Göz seviyesinde çalışın. Boynun rahatsızlığınız, günün sonlarına doğru ortaya çıkarsa, iş ve çalışma alışkanlıklarınızın soruna neden olduğu ihtimali yüksektir. Genellikle masa başı işlerde monitörü göz seviyesinde kullanmayınca  bu tarz boyun ağrılarının ortaya çıkması kaçınılmaz oluyor. Mümkünse, çalışmalarınızı her zaman göz hizasında tutun. Sandalyenizin, masanızın veya bilgisayar ekranınızın yüksekliğini değiştirin ve yukarılara ulaşmak için bir merdiven veya yükseltilmiş platformlardan yararlanın.
  • Sık sık mola verin. Özellikle fiziksel olarak stresli bir konumdaysanız, vücut pozisyonunuzu sık sık değiştirin. Kalkın ve en azından saatte bir kez dolaşın.

Çok yumuşak yatak ve yastıklardan kaçının. Eğer sabahları yoğun boyun ağrısı ile uyanıyorsanız bilin ki sebebi  yanlış uyku alışkanlıklarımızdır. Ortopedik bir yatak ve başınızı omzunuzla hizaladığınız bir yastıkla uyumayı deneyin.

Boyun Ağrısına İyi Gelen Bitkisel Yağlar

Bitkisel yağlar reçetesiz doğal şifa alternatiflerindendir. Bu yağlar güçlü konsantre bitkisel özler barındırır. Çoğu ağrı kesiciler bitkisel özlerden türetilir. Örneğin aspirin beyaz söğüt kabuğundan üretilir. Morfin gibi köklü ilaçlar ise afyon ve haşhaş bitkilerinden üretilir. Ağrılar için kullanılan popüler kremler de gene bitkisel yağlar içerir.

Boyundaki ağrıyı tedavi etmede etkili bitkisel yağlara nane, kekik, lavanta ve okaliptüsü örnek verebiliriz.

Nane ve kekik yağları ağrı ve iltihabı azaltır. Boyun sertliklerini yumuşatır ve kas spazmlarını azaltırlar. Cildinize uygulamadan önce, bu yağların hindistancevizi yağı veya zeytinyağı gibi bir ara yağ ile seyreltilmesi önemlidir, çünkü yanma hissi yaratabilirler.

Ağrı kesici özelliği olan bir diğer bitkisel yağ okaliptüs yağıdır.

Kas spazmlarını azaltmak için de nane ve lavanta yağını kullanabilirsiniz.

Tüm bitkisel yağlar aynı etkiyi yaratmaz bu yüzden doğal yağları bulmak için aktarları tercih etmeniz önerilir.

Biberiye yağı, lavanta ve kekik yağı gibi boyundaki kasların rahatlamasına yardımcı olur. Kaslardaki kan akışını arttırır ve sıcaklık hissi sonrasında boyun ağrınıza iyi gelir. Biberiye yağını ağrıyan boyun bölgesine masaj yaparak on dakika boyunca sürmeniz ve haftada iki kez uygulamanız tavsiye edilir. Biberiye yağını masajdan ayrı olarak, küvette banyo suyuna ekleyerek de uygulayabilirsiniz. Sık boyun ağrıları yaşayan biriyseniz biberiye yağını evinizden eksik etmemelisiniz.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave A Comment?