Biyolojik Saat Nedir? Çocuk Sahibi Olma Olasılığı Üzerindeki Etkileri

Yaş ilerledikçe çocuk sahibi olma ihtimalinin azalması, bilinenin aksine sadece kadınlar için değil, erkekler için de geçerlidir. ABD’de yapılan bir araştırmada, genç kadınların birlikte oldukları erkeklerin yaşının yüksek olmasının hamilelik olasılığını düşürdüğü ortaya konuldu. Biyolojik saat sadece kadınlar için değil, erkekler için de ilerliyor. Biyolojik saat insanın vücudundaki hormonların hangi zamanda salgılanacağı gibi metabolik faaliyetleri düzenler. Günün ilk saatleri ile birlikte uyanmak ve 24 saatin sonunda uyumayı sağlayan şey de vücuttaki biyolojik ritimler sayesinde olmaktadır.

ABD’de yapılan bir araştırmada 19 bin tüp bebek vakası incelendi. Söz konusu araştırmada 30 yaş altında olan kadınların 40 ve 42 yaş arasındaki erkeklerle birlikte olduklarında hamile kalma olasılığının 30 ve 35 yaş arasındaki erkeklerle birlikteliklerindeki hamilelik olasılığından %46 daha az olduğu ortaya çıktı. Bu oran ise kadının yaşı ilerledikçe düşmektedir. 40 yaşın üzerindeki kadınlar için hamilelik şansı açısından erkeğin yaşının bir önemi bulunmuyor.

Öte yandan 35 ile 40 yaş arasında bulunan kadınların kendilerinden daha genç yaştaki erkeklerle birlikte olmaları halinde hamilelik olasılıkları artıyor. Araştırmada yine 35 ve 40 yaş arasındaki kadınların 30 ve 35 yaş arasındaki erkeklerle birlikte olmaları durumunda hamile kalma olasılığı %54 olarak ölçüldü. Bu oran ise aynı yaş grubunda bulunan kadınların partnerlerinin 30 yaş altında olması halinde %70 seviyesine yükseliyor.

Araştırma sonuçları hamilelik açısından kadının hala en önemli faktör olduğunu gösteriyor. Fakat genç kadınların yaşlı erkeklerle birlikteliği ise hamilelik olasılığını düşürüyor. Araştırma sonuçlarının kadınlara erkekleri çocuk yapmakla ilgili olarak cesaretlendirme konusunda yardım edebileceği belirtiliyor. Bu araştırma kapsamında elde edilen sonuçlar; kadınlara erkek partnerlerini ellerini bir an önce çabuk tutmaları ile ilgili olarak cesaretlendirmelerinin önemine işaret ediyor. Yine birçok çalışmada kadınların daha ileri yaşlarda çocuk sahibi olmasının sebeplerinden birinin erkeklerin bazen çocuk fikrine desteklemede yavaş kalması olduğu biliniyor. ABD’de yapılan son araştırmanın sonuçları ise; eğer iki kişinin olumsuz bir durumla karşılaştığı takdirde bu durumdan ikisi birden sorumlu olduğunu ve meselenin sadece kadının yaşına indirgenemeyeceğini gösteriyor.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave A Comment?