Zekanızı geliştirmek için beyin egzersizleri

 

Ağrıyan yeriniz olduğunda ya da mevsimsel bir soğuk algınlığında şifa aramak için kürler uyguluyor, veya doktora gidip ilaç alıyorsunuz değil mi? Çünkü beden sağlığı önemli! Peki, ömrünüz boyunca sizi ayakta tutacak ve tüm yaşamsal yetilerinizi yöneten beyninize iyi bakıyor musunuz? Sağlık denilince ilk akla gelen vücut bütünlüğünüzü sağlayan ve yoğun yaşam mesaisinde pek de irdelenmeyen beyninize ne iyi gelir biliyor musunuz? Beyin denilince akla gelen canlıları yaşamda var eden zeka yetisi! Zekanızı geliştirmek için beyin egzersizleri uygulayarak tembel tembel oturan beyin hücrelerinizi ‘hadi çalış’ diye dürtebilirsiniz! Nasıl mı?

Beyin egzersizleri yaparken bilmeniz gerekenler;

Beyin egzersizleri yapmak beyninizi yormaz.

Bütün gün deli gibi çalışmış veya bütün gün problemlerle uğraşmış olabilirsiniz. Günün sonunda ‘beynim çok yoruldu’ derken aslında beyninizden değil, yorgun ruhunuzdan yakınıyorsunuz. Çünkü beyin hiç yorulmaz, Beyninizi besleyen damarlardaki kan akışı her zaman sabit kalır. Bu durumda sizin aslında ruhunuzu dinlendirmeye ihtiyacınız var demektir.

Beyin egzersizleriyle beyninizi ‘Allah muhafaza’ deyip tahtaya vurduğunuz hastalıklardan korursunuz.

Tabii eğer düzenli yaparsanız! Alzheimer çağımızda yaşa başa pek bakmadan kapıyı çalan ve ele güne muhtaç yaşatan beter bir hastalık. Beyin egzersizleri beyninizde yeni dokular oluşturarak bu hastalığı dar bir doku alanına hapsediyor ve diğer dokulara yayılmasını engelliyor.

Beyin egzersizinin verimli olabilmesi için bol sıvı tüketmeniz ve yeterli protein almanız gerekir.

Kilo vermek için hep önerilen su içmek beyninizin genç ve sağlam kalabilmesi için de gereklidir. Çünkü dörtte üçü sudan oluşur. Su içmezseniz beyin performansınız düşer, bilesiniz. Dengeli beslenmeyi de sakın ihmal etmeyin.

Beyin egzersizlerinin en verimli olduğu zaman sabah uyandığınız saatlerdir.

Sabahları ilk uyanan bedenimizdir, beynimiz bedenimizden sonra uyanır. Sabah sersemliği diye tabir edilen durumun sebebi budur. Uyanır uyanmaz önce bir bardak su için sonra bir şeyler okuyarak beyninize günaydın deyin. Yeni bir şeyler öğrenmek güne zımba gibi bir beyinle başlamanızı sağlar.

Peki zihninizi canlı, zekanızı daha parlak hale getiren beyin egzersizleri nelerdir?

 

Kitap okuyun.

Kitap okurken sadece bilginiz değil beyninizdeki akıllı hücreler de artıyor. Beynin sağ ve sol lobunun işbirliği yaptığı en güzel beyin egzersizi kitap okumak! Beynin sol lobuyla öğrenirken, sağ lobuyla kurgular ve hayal edersiniz. Eğe çok tv izlerseniz hayal gücünüzü kaybedersiniz bu da sol lobunuzu tembel tembel oturmaya mahkum etmek demektir.

Matematiği sevin. Deney yapmayı deneyin.

Zor matematik problemleri çözmenin zekayı geliştirdiğinin bilimsel kanıtları var. 5 hafta boyunca zor matematik sorularıyla denenen çocuklarda IQ’nun 8 puan arttığı gözlenmiş. Keşfetmek ve bunun için deneyler yapmak da zekayı geliştirir.

Hobiler edinin.

 

Hobi sadece emeklilik veya boş zaman meşgalesi değil. Hobi beyin geliştirmek için bir ilaç! Örgü örebilir, maket ya da resim yapabilir, çiçeklerle uğraşabilirsiniz. Alzheimer hobisi olan insanları pek sevmiyor, unutmayın!

Bulmaca çözün, hafıza oyunları oynayın.

 

 

Zihninizi çalıştıran su doku, çengel bulmaca gibi oyunları zaman kaybı olarak görmeyin. Hafızanızı bileyen küçük oyunlar geliştirin. Böylece tembelliğe alışmış beyin hücrelerini arı gibi çalıştırmış olacaksınız.

Düzenli uyuyun.

Çok uyumak da az uyumak kadar zararlı aslında. Çok uyursanız beyniniz uyuşacak ve sarhoş olmuş da ayılmış gibi davranacaktır. Öğrenmeyi kolaylaştırmak için günde ortalama 8 saat uyumalısınız.

Spor yapın.

Hem beyninize iyi gelecek hem de ruhunuzu dinlendirecektir. Yine bilimsel bir kanıt olarak günde yarım saat düzenli yürümenin beyin fonksiyonlarını yüzde 15 artırdığını söylemeden geçmeyelim.

Sosyalleşin.

Algılarınızın gelişimi için sosyal ilişkiler önemlidir. Kalabalıklardan ve sohbetlerden mahrum kalmayın.

Konsantrasyon önemli bir beyin egzersizidir.

Diyelim ki bir sınava çalışıyor veya işyerinde önemli bir raporu inceliyorsunuz. Dikkatiniz dağıldığında işinize tekrar odaklanmanız için gereken süre yaklaşık 15 dakikadır. Bu süreyi kısaltmak için yapacağınız beyin egzersizleri oldukça önemli.

Günlük Basit beyin egzersizleri nelerdir?

Rutinlerinizi değiştirmekle beyin egzersizlerine başlayabilirsiniz.

– Sabah uyandınız ve dişleriniz fırçalamak istiyorsunuz. Diş fırçasını tuttuğunuz, diş macununu sıktığınız eli değiştirin örneğin… Saçınızı sol elinizle mi tarıyorsunuz, bir de sağ elinizle taramayı deneyin. Sol elinizle hiç yazmamış ve hep sağ elinizi kullanmış olabilirsiniz. Bir de sol elinizle bir şeyler çiziktirin. Burada amaç beynin sol lobuyla sağ lobunu aynı anda çalıştırmak!

– İşe, okula veya alışverişe gitmek için yola çıktınız. Mekanik bir şekilde her zaman gittiğiniz yolu değiştirin, giderken farklı bir radyo kanalı dinleyin mesela… İşe araçla gidiyorsanız arabanın camını açın. Çünkü rutinliği bozacak ve gördüğünüz, duyduğunuzla anılarınıza yeni malzemeler katacaksınız. Ya da yürüyorsanız çevrenize bakın, tüm sesleri dinleyin ve havayı koklayın. Kısacası duyu organların tümünü kullanın. Böylece beyninizin hipokampus denilen ve zihinsel haritalar oluşturan bölümü için bir yenilik yaratmış olacaksınız. Beyninizin nöral yollarını harekete geçirmek için değişim şart!

– İşinize veya okulunuza gittiniz. Ya da evinizdesiniz. Mekan neresi olursa olsun fark etmez ama her zaman gördüğünüz objeleri ters çevirin şimdi. Masanızdaki bir fotoğraf çerçevesini, saati, takvimi mesela… Nesneleri olduğu gibi görmeye alışmış sol lobu şaşırtmak için bu beyin egzersizleri oldukça etkili. Sol lobunuz şaşkınken sağ lob şekilleri bir yapboz gibi işleyecek ve artistik yeteneklerinizi işletmeye başlayacak.

– Biraz bozuk para çıkarın şimdi! Bozuk paraları masaya koyun ve avucunuzla yayın. Sonra gözlerinizi kapatıp elinize alın ve kuruş mu lira mı tahmin etmeye çalışın. Beyninizin aktivitesini artırın.

 

 

-Ya da gördüğünüz nesnelerin alternatifi olabilecek 10 şey düşünün. Bir bardak bir bacaya, bir kalemliğe benzeyebilir mesela… Sokaktaysanız arabaların plakalarını okuyun ve harflerinden yeni kelimeler türetmeye çalışın. Sağ lobunuz bırakın çalışsın ne de olsa ‘işleyen demir ışıldar’ değil mi!

 

-Anılarınızı düşünün! Ara ara hayatınızı gözden geçirin. Okuduğunuz okulları, o dönemdeki en yakın arkadaşlarınızı, onlarla neden arkadaşlık ettiğinizi, sevdiğiniz yönlerini ve isimlerini hatırlamaya çalışın. Zihninizin gerilere ittiği zamanlara gidin. Verdiğiniz tepkiler, hissettiğiniz duygular üzerine yoğunlaşarak kendinizle içinizden konuşun ve sorularınız cevaplayın. Hafızanızı harekete geçirin.

 

Kısacası beyninizin kıymetini bilin. Bilim her ne kadar ilerlerse ilerlesin, insan beyninin karmaşasını çözmek hiç kolay değil ve çözüm çalışmalarında alınan yol tabiri caizse henüz bir arpa boyu kadar. Çünkü dünyanın en mucizevi donanımına sahip bir beyin taşıyorsunuz. Düzenli beyin egzersizleri yaparak ona iyi bakın!

(kaynak: Reader’s Digest)

 

 

 

.

 

Was this article helpful?

Related Articles

Leave A Comment?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.