Beyaz İncir Neye İyi Gelir? Beyaz İncirin Faydaları Nelerdir?

Yılın sadece Ağustos ayında tüketilebilen beyaz incir faydaları saymakla bitmeyen önemli bir şifa kaynağı meyvedir. Peki, beyaz incir neye iyi gelir?

Demir, kalsiyum, magnezyum ve K vitamini açısından oldukça zengin olan beyaz incir, kemiklerin güçlenmesi ve hücrelerin yenilenmesine kadar vücuda oldukça faydalı bir meyvedir. Beyaz incirde bulunan yüksek miktardaki lif sayesinde hem sindirim sistemini düzenler ve hem de tokluk hissi verir. Diğer yandan 45-50 kalori arasında oldukça düşük değere sahip olan beyaz incir; diyet yapanlar ve kilo vermek isteyenler için iyi bir seçenektir. Ortalama 100 gram beyaz incirde 74 kcal bulunurken, yağ miktarı ise sadece 0,3 gr’dır.

Beyaz İncirin Faydaları

  • Sindirim sistemini düzenlediği ve kabızlığa iyi geldiği bilinen incir; içeriğindeki yüksek lif oranı sayesinde bağırsak hareketlerini düzenleme konusunda en iyi yardımcı besinler arasındadır. Bu özelliğiyle beyaz incir diyet listelerinde yer alabilecek iyi bir alternatiftir. Beyaz incirde bulunan yüksek lif miktarı vücudu tok tutar ve kilo vermeye yardımcı olur.
  • İçeriğindeki potasyum sayesinde kan basıncını düzenleyen incir, bu sayede tansiyonu da dengelemeye yardımcı olur.
  • Hücrelerin yenilenmesinde son derece etkili olan incir, yüksek oranda vitamin, protein ve mineral içerir.
  • Yüksek miktarda magnezyum, kalsiyum, fosfor ve K vitamini kaynağı olan beyaz incir kemiklerin ve dişlerin güçlenmesini sağlar.
  • Günlük olarak 1 tane tüketilen beyaz incir, günlük demir ihtiyacını rahatlıkla karşılamaktadır.
  • Lif açısından zengin olan beyaz incir, diğer gıdalardan alınan şekerin sindirilmesi ve vücut tarafından emilmesini yavaşlatması nedeniyle insüline bağımlı olmayan Tip 2 diyabet hastaları için tavsiye edilebilir.
  • Yapılan bir çalışmada menopoz sonrası dönemde ağırlıklı olarak meyve kaynaklı besin lifi tüketen kadınlarda meme kanserine yakalanma oranının tüketmeyen diğer kadınlara göre %34 oranında daha az olduğu ispatlanmıştır. Bu sebeple yüksek miktardaki lif içerikli veya zincir meme kanseri riskini azaltabilmektedir.
  • Kolesterol düzeyini dengeleyici bir özelliğe sahip olan incirin içeriğindeki pektin maddesi sindirim sistemine girdiği zaman fazla olan kolesterolü temizler ve vücuttan atılmasını sağlar.

Beyaz İncir İle Yapılan Kür Sayesinde Uygulanan Tedaviler

Boğaz ağrısı

2 adet kurutulmuş beyaz inciri sıcak suya koyun ve üzerine 2 çay kaşığı kadar bal ilave edin. Bu karışımla boğaz ağrısına iyi gelecek çayınız hazırdır.

Ağız yaraları

Beyaz incir yaprağı ağız yaralarını tedavi etmesinin yanında ağızdaki kötü kokuları da giderir. 2-3 adet beyaz incir yaprağını ağzınıza alarak sakız gibi çiğnenirse yeterlidir.

Akne

Beyaz incir aknelerin tedavisinde de son derece etkili olan bir meyve olup, ayrıca yüze parlaklık vermektedir. Ezilmiş beyaz inciri sivilce bulunan bölge üzerine sürerek 15-20 dakika kadar bekledikten sonra ılık suyla temizlediğiniz zaman farkı göreceksiniz.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave A Comment?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.