Beyaz çay nedir ? Beyaz çayın faydaları

Beyaz Çay Nedir ve Beyaz Çayın Faydaları Nelerdir ?

En az işlenmiş çay türüdür ve bu nedenle bütün çayların en doğalıdır. Geleneksel bir şekilde Çin’in Fujian Eyaletinde yetiştirilmeye başlanmıştır. Günümüzde ise birçok ülke ve bölgede beyaz çay üretimi yapılmaktadır.

En iyi ve en saf beyaz çay, üst tomurcuklardan elde edilir. Yaygın olarak gümüş iğne beyaz çayı olarak bilinir. Yaprakları ve tomurcuğu üzerinde beyaz tüyler vardır. İsmini de bu tüylerden alır. Beyaz şakayık çayı, bilinen ikinci alt türüdür.

 

Hasat, bitkinin en iyi kaliteyi sunduğu ilkbaharda olur. Genellikle hasat, yüksek kaliteli üretim için sadece yılda bir kez yapılır. Daha sonra tomurcukları ve / veya yaprakları dikkatlice koparılıp depolanır. Çayın işlenmesi için hassasiyet mühimdir.

Hasat yapılmadan önce zamanlama ve çevre koşullarının doğru olması gerekir. Yağmur yağdığı zaman, don kaplı, kar yağışı vb. Çünkü hasat, çayın lezzeti için oldukça önemli rol oynar. Güneşli hava çayın hasatını ideal yapar.

Yüzyıllar boyu bu çay büyük oranda Asya’da kullanılıyordu. Aslında, Çin, Ming Hanedanı’nın başlangıcından bu yana beyaz çaydan yararlanıyor. Ancak, artık, beyaz çayın sağlığa yararlarını hızlı bir şekilde fark eden ve kucaklayan diğer ülkeler de beyaz çay üretimine önem vermektedir. Yararları büyüktür ve insanların sağlıklı yaşam şekline yönelmelerini sağlar. Beyaz çayın sağlığa faydaları sebebiyle ve hayatın her kesiminden gelen insanların kolaylıkla ulaşabilmesi nedeniyle büyük bir popülerlik kazanmıştır.

En iyi çay Çin Fujian eyaletinde yüksek rakımlı platolarda yetişir.

 

Beyaz Çayın faydaları tek tek ele alınırsa nelerdir ?

Beyaz Çay Neye İyi Gelir?

Kanseri Önlüyor

Beyaz çay  içerdiği flavonoidler, polifenoller açısından zengindir. Flavonoidler tümör hücreleri üretebilen vücut bölümünü kapatarak çalışır. Kansere neden olan hücrelerin büyümesini engeller ve yenilerinin oluşmasını önlemeye yardımcı olur. Bu cilt kanseri, prostat kanseri, mide kanseri ve kolon kanseri de dahil çeşitli kanser türlerinin önlenmesinde yardımcı olabilir. Bu tür çayların, reçeteli ilaçlara iyi bir alternatif olma gibi özellikleri de vardır.

Kan Basıncını Düşürür

Kanınızın kalitesini artırmada yardımcı olabilir ve aslında, arterlerin işlevinin iyileştirilmesine de yardımcı olur. Sağlıklı kan damarları ile inmeye karşı korunursunuz. Beyaz çayı düzenli tüketirseniz, kan basıncınızı sağlıklı bir seviyede tutabilirsiniz.

Kolesterol Seviyelerini Düşürür

Daha önce de belirtildiği gibi, beyaz çay iyi bir antioksidan kaynağıdır. Vücudun kolesterol düzeylerini düşürerek çalışır. Vücuttaki kolesterol iki kategoriye ayrılır – iyi ve kötü. LDL kolestrolünü yani zararlı kötü türünü azaltır ve bu süreçte iyi kolestrol yani HDL düzeylerini arttırır. Sonuç olarak  kan akışkanlığı korunur, kan damarların içinde kolayca akar ve arterlerin sertleşmesini önler.

Kalbi Korur

Tansiyonunuz sağlıklı bir seviyede olduğunda ve kötü kolesterolünüz azaldığında daha sağlıklı bir kalbe sahip olursunuz. Araştırmaya göre, her gün iki ya da daha fazla bardak beyaz çay içenler temel besinlerinden en fazla faydayı sağlıyor. Beyaz çay aynı zamanda kanınızı inceltiyor, sadece kalbinize değil tüm dolaşım sisteminize de fayda sağlıyor.

Sağlıklı Bir Cilt Sağlar

Bazı olumsuz koşullar cildin erken yaşlanmasına neden olur. Sağlıksız diyet, güneşe aşırı maruz kalma, endişe ve stres gibi bu olumsuz koşullardandır. Çaydaki antioksidanlar bu olumsuz koşulların etkilerini tersine çevirirler ve bu süreçte cildinizi daha sağlıklı ve daha parlak hale getirirler.

Kemikleri Güçlendirmeye Yardımcı Olur

Beyaz çayı düzenli olarak içmek, kemik yoğunluğunu artıracak ve bu da kemikleri daha da güçlü hale getirecektir. Bu yüzden beyaz çay, osteoporoz ve artrit içeren kemik problemleri çeken insanlar için önerilir.

Sağlıklı Dişler İçin

Beyaz çay, dişleri kuvvetlendirebilen az miktarda florür içeren belirli besin maddelerini içerir. Kötü nefes, plak ve diş çürümesine neden olan bakterileri öldürerek ağız hijyeninizi geliştirmede de yardımcı olur.

Bakteri ve Virüslerle Savaşa Yardım Ediyor

Antioksidanlar vücudun tüm bağışıklık sistemini korumaya yardımcı olur. Bu sebeple  grip ve soğuk algınlığı gibi bakteri ve virüslerin yol açtığı hastalıklardan korur. Aynı zamanda yapılan çalışmalarda, HIV bulgularının hafifletilmesine yardımcı olduğu sonucuna ulaşılmıştır.

Kan Şekerini Azaltır

Diyabetten dolayı rahatsız olan birinin durumunu iyileştirmeye yardımcı olabilir. Eğer beyaz çay içerseniz kan şekeri seviyenizin de korunmasını sağlayarak daha enerjik ve daha az stresli hissetmeniz olası.

Beyaz çay zayıflatır mı ?

Metabolizmanızı Hızlandırır

Bu tip çayları düzenli olarak içerseniz, vücudunuzdaki yağ yakımını arttırabilirsiniz. Bunu alışkanlık haline getirin ve uygun diyetle pekiştirin ve alabileceğiniz en iyi sonuç için egzersiz yapın. İçeriğinde az miktarda kafein bulunsa da, kafein metabolizmanın hızlanmasına yardımcı olur ve böylece kilo kaybına yardımcı olur.

Stresi Azaltır

Herhangi bir nedenden dolayı endişe duyuyorsanız ya da stresli bir dönemdeyseniz bu durumun etkin bir şekilde konsantre olma kabiliyetinizi zayıflatabileceğini biliyorsunuzdur. Neyse ki, bu durumdan bir yudum beyaz çay ile kurtulabilirsiniz. Yapılan çalışmalarda, L-theanine’ in dopamin ve serotonin salınımının oluşmasında önemli olduğu ortaya çıkmıştır. Buradan yeşil veya beyaz çay içmenin kaygılarınızı yatıştırarak konsantre olmanıza yardımcı olabileceği sonucuna varılabilir.

Çay Kafein İçerir mi ?

Evet, ama çoğu çay da zaten içerisinde kafein barındırır. Bununla birlikte, beyaz çaydaki kafein diğer çaylara kıyasla en az miktarda olduğu bilinmektedir. İçeceğiniz de düşük kafein alımı sizin için önemliyse idealdir. Kabaca bir fincan kahve, beyaz çayda bulunan kafeinin miktarının 8 katına kadar varır. Ortalama olarak beyaz çaydaki kafeinin 30 ile 50 miligram olduğu tahmin edilmektedir.

Gümüş İğne Beyaz Çayı ve Beyaz Şakayık Çayı Arasındaki Fark nedir?

Adından da anlaşılacağı gibi gümüş iğne beyaz çay uzun ve ince, sadece bitki tomurcukları içeriyor olmasıdır. Beyaz şakayık çayında tomurcuklar ve bebek yaprakları da vardır.

Beyaz çay kilo aldırır mı ? 

Basitçe söylemek gerekirse metabolizma hızında hafif bir artış görülebilir ve kalori yakma konusunda yardımcıdır. Sadece içtiğiniz beyaz çay ile egzersiz yapmadan ya da diyet yapmaksızın kilo verebileceğinizi düşünmeyin, sadece kilo vermenize yardımcı olur.

Yan etkileri Var mıdır?

Çayın, insanlar üzerinde herhangi bir yan etkisi olması nadir görülen bir durumdur. Bununla birlikte, aşırı beyaz çay tüketimi bazı kişilerde bulantı, sinirlilik ve mide rahatsızlığına neden olabilir.

Ne olur ne olmaz yeni bitki çayları içmeden önce mutlaka doktorunuza danışın.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave A Comment?