Ben Kanseri Belirtileri Nelerdir? Benlerin Rengi Neden Önemlidir?

Cilt kanseri koyu renkli benlerden oluşabilir mi ?

Kahverengi, mavi, cilt rengi veya siyah renkte herkesin vücudunda küçük ya da büyük benler oluşur. Doğuştan gelen veya daha sonra gelişen benlerin çoğu zararsızdır, ancak bazıları ise kansere dönüşebilme tehlikesi taşımaktadır. Bu tehlikenin ismi; dünyada görülme sıklığı hızlı bir şekilde artış gösteren malign melanom olarak biliniyor. Vücutta hızlı bir şekilde yayılma göstererek ölümcül risklere yol açabilen bu cilt kanseri erken teşhis edildiğinde tedavi edilebilmektedir. Koyu renkli ve güneş ışığına maruziyet sonrasında genellikle kötü değişim gösterebilen bu ben eğer uyanık davranılmaz ve zamanında tedavi edilmezse en ölümcül kanser tiplerinden birine dönüşebilir.

Bu tip koyu benler toplumumuzda yaygın olarak bulunmaktadır hangi benlerden çekinmek veya hemen bir Cildiye uzmanına başvurmak gerekir.

Koyu renkli ve güneşe maruziyet gösteren benlerimizde eğer

 • Renkde hızla gelişen farklılaşma
 • Hızlı büyüme
 • Şeklinde kısa süre içinde meydana gelen düzensizlik
 • Kanamaya başlaması
 • Komşuluğunda benzer koyu renkli yeni bir ben oluşması gibi hallerde kişi bir Cildiye uzmanına dermatoskopik inceleme yaptırmak için başvurmalıdır.

Bu sebeple vücuttaki benlerin ayda bir olmak üzere düzenli şekilde kontrol edilmesi ve en küçük bir şüphede doktora başvurulması hayati öneme sahiptir. Malign melanom deriye rengini veren melanosit isimli hücrelerden kaynaklanan bir cilt tümörü olarak tanımlanmaktadır. Diğer bir deyişle, ben kanseri görülme sıklığı en hızlı artış gösteren kanser türleri arasındadır. Cilt kanserlerine bağlı ölümlerin en önde gelen sebebi olan ben kanserinin son yıllarda 2 kat arttığı görülmektedir.

Güneş Işınları

Hızlı artışta Güneş ışınlarına çok daha fazla maruz kalma, ozon tabakasında meydana gelen hasarlar ve çocukluk çağında oluşan güneş yanıkları başlıca neden olmaktadır. Cilt kanserleri arasında sadece %5 oranında görülen malign melanom nedeniyle meydana gelen ölümler ise %75 gibi oldukça yüksek bir orana sahiptir. Bunun nedeni ise agresif gelişme göstererek hızlı büyüme ve vücuda yayılma eğilimi taşımasıdır. Bu nedenle geç tanı konulduğu takdirde diğer organlara yayılma riski öteki cilt kanserlerine göre daha yüksek olmakta ve tedavi şansı oldukça düşmektedir.

Malign Melanom Belirtileri

Erken evrede tanı konulduğunda tedavi şansı %85-99 gibi yüksek bir oranda olan malign melanomun ilk belirtisi bende meydana gelen bir değişiklik ya da yeni çıkan bir et beni olabilmektedir. Dolayısıyla benlerde gelişen değişikliklere dikkat edilmesi oldukça önemlidir. Yeni oluşan bir ben veya ciltteki renk değişiklikleri olduysa ve mevcut bende şu değişikliklerden biri oluştuysa, vakit kaybetmeden doktora muayene olmanız gerekmektedir.

 • Gittikçe büyüyorsa
 • Şekli değişiyorsa
 • Rengi değişiyorsa
 • Kaşıntı veya kanamalı ise
 • Üzeri kabuk bağlıyorsa veya iltihap görüntüsü varsa
 • Özellikle 3 veya daha fazla renk tonuna sahip ise

Malign melanom belirtisi olabiliyor. Bu belirtilerden biri veya birden fazlası görüldüğü takdirde en kısa zamanda doktora başvurulması gereklidir. Malign melanomun erken tanısı ile tedavi şansı oldukça yüksektir.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave A Comment?