Bel Ağrısı İçin Öneriler

Bel ağrısı neden olur ve nasıl geçer ?

Yapılan son araştırmalarda bel ağrıları görülen her 100 kişiden 80’inde basit egzersizler ve kilo kontrolü yöntemi ile ağrıların önlenebildiği ortaya konulmuştur. Bel ağrısı ile ilgili olarak uzmanların yaptığı öneriler sayesinde ağrılardan kurtulabilirsiniz. Bu öneriler temelde 12 başlık altında toplanmaktadır.

Bel ağrısı nedenleri ?

  • Postür bozuklukları, yanlış alışkanlıklar
  • Aşırı kilolar
  • Bilinçsiz yapılan spor, gündelik hareketler

Bel ağrısı nedenlerine yönelik tedaviler ve bel ağrısına ne iyi gelir ?

1- Oturuş Ve Duruş Bozukluğu

Bel ağrısının en sık karşılaşılan sebeplerinden biri oturuş ve duruş bozukluklarıdır. Yanlış oturuş pozisyonu sonucu eklemler zorlanmakta ve kaslar aşırı basınç altında kalmaktadır. Böylelikle ağrılar meydana gelmektedir. Doğru oturuş ve duruş pozisyonunu öğrenerek dik durmaya dikkat etmelisiniz.

2- Fazla Kilolardan Kurtulmak

Boy, kilo ve vücut yapısı ile bel ağrısı arasında her ne kadar doğrudan bir ilişki bulunmasa da oldukça şişman ve uzun boylu kişilerde hem ağrı daha fazla ortaya çıkmakta ve hem de ağrının devamlılığı artmaktadır. Bu sebeple ağrılardan korunmak için fazla kiloların verilmesi gerekir. Bu sorunu tek başınıza çözemiyor olsanız,  bir uzmandan destek almalısınız.

3- Egzersiz Yapmak

Egzersiz yapmak bel ağrıları için son derece faydalıdır. Yapılan egzersizler kaslarınızı ve eklemlerinizi güçlendirir ve dolaşımınızı arttırır.

4- Mucize Tedaviler Arayışına Son Vermek

İnternette mucize pratik çözümler aramak için zamanınızı boşuna harcamayın. Çünkü mucize tedavi olarak gösterilen yöntemlerin yararlı olmadığı artık kanıtlanmıştır.

5- Ağır Şeyler Kaldırmamak

Ağır şeyleri kaldırmaktan kaçınmalısınız. Bel ağrısının en yaygın nedenlerinden biri de ağır şeyleri kaldırmaktır. Eğer işiniz gereği mecburen ağır kaldırmak zorunda kaldığımız takdirde başkalarından yardım alarak ekip olarak taşıyın ve işvereniniz ile bu konuda görüşün.

6- Sürekli Olarak Eğilmek

Bel ağrısına neden olan başka bir unsur ise sık olarak eğilerek belinizi bükmektir. Eğildiğiniz zaman belinizde baskı artar ve kas ağrıları oluşur. Yapacak olduğunuz egzersizler sayesinde bu tür sorunları çözebilirsiniz.

7- Anlatılan Hikâyeleri Önemsememek

Bel ağrısı çeken insanların hikâyelerini çok fazla dinlemeyin. Her 10 dakikada bel ağrısından şikâyet eden kişiler durumlarının zorluğundan ve ileri vakalardan bahseder. Egzersiz yaptığınız sürece ve doktora muayene olduğunuz takdirde sorun olmayacaktır. Bel ağrıları genellikle kısa sürelidir. Elbette ki bazı ciddi ve ameliyat gerektiren bel ağrıları da söz konusudur. Ancak doktor ile bu konuyu görüşmeden korku verici hikâyeleri dikkate almayın.

8- Pasif Tedaviler İle Zaman Kaybetmemek

Pasif tedavi yöntemlerine hepimiz zaman zaman başvururuz. Isı, buz ve benzeri pasif tedavi yöntemleri ile kendinizi bir anlık iyi hissedebilirsiniz, ancak bu geçici bir durumdur ve kısa sürelidir. En iyi çare egzersizlerdir. Uzman bir fiziksel terapiste danışarak hangi egzersizleri yapmanız gerektiğini size aktaracaktır.

9- Sigaradan Uzak Durmak

Sigarayı bırakmalısınız. Sigara içiyorsanız eğer, sağlığınız üzerindeki olumsuz etkilerinden de mutlaka haberdarsınızdır. Sigara içmek bel ağrısı olasılığını arttırır. Sigarayı bırakmak için mutlaka doktora danışmalısınız. Bu sayede bel ağrılarınız azalacaktır.

10- Yerden Bir Şey Alırken Bacakları Bükmek

Yerden herhangi bir şey almanız gerektiği takdirde belinizi değil, dizlerinizi bükmelisiniz. Böylelikle kaldıracağınız yük bacaklarınızda olacağı için beliniz korunmuş olacaktır.

11- Ayakkabı Tercihlerini İyi Yapmak

Özellikle kadınlarda oluşan bel ağrılarının en önemli sebepleri arasında yüksek topuklu ayakkabı giymek gelmektedir. Ağırlık merkezinin kaymasına ve belin gerginleşmesine sebep olabileceği için bu tür ayakkabılar giymemeye özen göstermelisiniz. Tercihiniz değer yüksek topuklu ayakkabı ise, ağrı duyduğunuzda hemen değiştirmek için yanınızda mutlaka kısa topuklu bir ayakkabı bulundurun.

12- Doktora Görünmek

Bel ağrılarınız 2 hafta içerisinde geçmediği takdirde ve dayanamayacak bir hal aldığında mutlaka doktora muayene olmalısınız. Çünkü ne kadar erken doktora başvurursanız; o kadar kolay ve hızlı bir şekilde iyileşmeniz mümkündür.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave A Comment?