Bebeklerde kabızlık neden olur

En sık bebeklerde kabızlık neden olur?

Bebeklerinde meydana gelen her değişimi dikkatle takip eden anne babalar elbette bebeklerinin bağırsak hareketlerinde azalma ve akabinde meydana gelen kabızlık konusunda da oldukça dikkatli ve tedirgindirler. Küçük bebeklerde kabızlık belirtileri ve nedenleri farklılık gösterebilir. Düzenli olarak sadece anne sütü alan bebeklerde her gün kaka faaliyeti olmaz bunun sebebi anne sütünün besleyici özelliğinden dolayı içeriğinin tama yakınının bağırsaklarda absorbe olmasındandır Dolayısı ile iki günde bir kaka yapan bir süt çocuğu için hemen kabız mı ? oldu acaba diye kaygılanmak yersizdir. Aksi durumda fazlaca mama ile beslenen bir bebek günde 3-4 defa kaka yapma ihtiyacı duyacaktır. Bu da bebeklerin beslenme içeriklerinde hangi süt, ne miktar katı, lifli gıda içerik günlük beslenmesinde mevcut ise kaka ihtiyacının da ona göre şekilleneceğini göstermektedir.

Ancak bebeklerde kabızlık olduğunda farklı belirtiler öne çıkabilir.

 • Az sayıda kaka yapılması temel belirtidir.
 • Bebeklerin kaka yaparken çok ızdıraplı bir süreç geçirmesi,
 • Tuvalet eğitimi almış çocukların tuvalette fazlaca ıkınarak ancak ihtiyaç giderebilmeleri,
 • Kaka sertleşmesine bağlı dışkıya kan bulaşması,
 • İştahsızlık

Bebeklerde kabızlık için basit bazı tedb

Bebeklerde kabızlık için basit bazı tedbirler :

sütü sebebi ile bir miktar bebeğinizde kabızlık belirtisi oluşabilir anne sütü yanında keçi sütü, koyun veya inek sütü karışımları ile ek gıda destekleri verilebilir. Bu durum ilk 6 ay içinde ise anne sütünün yanına ek bir ürün eklenmesi uygun olmayıp, ilk 6 ayda mümkün olduğunca anne sütü verilmesi bebeklerin sağlıklı gelişimi için bir gerekliliktir.
 • Ek gıdalara geçmiş bebeğinizde kabızlık var ise armut, brokkoli, erik gibi bağırsakda hacim oluşturan liflerden zengin meyveler, sebzeler  ile ek gıdalarla kabızlık önleyici destek sağlanmalıdır.
  • Eğer bebeğiniz ek gıdalarına tahıl ekleyecek iseniz buğday, pirinç yerine yulaf, kinoa gibi tahıllara öncelik verin.
  • Meyve püreleri ile bol miktarda lif içeriği ek gıda diyetine ekleyin.
  • Bebeğinize günlük egzersiz ve sıcak havlu ile karın masajı yaparak, bağırsak hareketlerini uyarmayı alışkanlık haline getirin.
  • Bebeklerde kabızlık  nedenleri çok farklı sebeplerle oluşabilir fakat en temel etken çoğunlukla bebeğinizin gündelik beslenme alışkanlıklarıdır. Akılda tutulmalı ve kolayımıza gelen değil ihtiyacı olan beslenme rejimini bebeklikten itibaren planlamalıyız.

   

  Kaynak

   

  Was this article helpful?

  Related Articles

  Leave A Comment?

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.