Bebek Beslenmesi ve Emzirme Pozisyonları İle Bebek Nasıl Emzirilir?

Süt Emen Bebeklerde Beslenme, Bebek Hangi Pozisyonlarda Emzirilir ve Anne Sütünü Artıran Bitkiler

Doğumun ardından sizi ve bebeğinizi bekleyen ilk altı ay pek çok algının ve gelişimsel sürecinin sınırlılıklarının çizilmesi açısından yüksek ölçüde önem barındırmaktadır.  Bu zaman zarfı içerisinde bebek için temel beslenme mümkün mertebede anne sütü ile emzirme olmalıdır. 4 ya da 5. ayın sonunda yavaş yavaş uygulamaya koyulabilecek ek gıdalar; bebeğe besin çeşitliliği sağlamak ve anne sütünün besin değerini tamamlamaktır. İlk altı ay içerisinde hiçbir ek gıda anne sütünün yerine getirilmemelidir. Zira bu süreç bebeğin metabolizma ve sindirim sisteminin henüz yeni olarak fonksiyon göstermekte olduğu evrelerdir. Bazı besin gruplarına karşı alerjik tepkiler verebilme riski vardır.

Bebeğin gelişimsel evrelerin 6. ay önemli bir dönüm noktasıdır. Bu sürecin ardından bebeklerin zihinsel, fiziksel ve sosyal algılarında meydana gelen değişimlerin yanı sıra beslenme alışkanlıklarında da yeni düzenlemeler baş gösterir.

Süt Emen Bebeklerde Sağlıklı Beslen Evreleri;

0-6 Ay Bebekler Emme Süreci: Anne sütü, modifiye edilmiş hayvan sütü, mama.

6-9 Ay Bebekler Kaşıkla Beslenim Süreci: Çorba, sebze – meyve püresi, yoğurt, yumurta kırmızı & beyaz et, peynir.

9-12 Ay Bebekler Çiğneme Süreci: Kuru baklagiller, meyve dilimleri, normal ev yemekleri.

bebeklerde beslenme nasıl olmalıNeden Anne Sütü?

Anne sütü mucizevi bir bileşime sahiptir. Bebeğe verilebilecek hiçbir gıda bu besin değerini karşılayabilecek nitelikte değildir. Üstelik ilginç bir paradoks mevcuttur ki; anne sütü bu güçlü ve zengin içeriğine rağmen sindirimi ve hazmı bebeğin metabolizmal sistemi için oldukça kolaydır. Buna karşın inek sütüne baktığımızda içermekte olduğu besin değerleri ile anne sütü ile karşılaştırıldığında sindirimi 3 kat daha zordur. İşte anne sütü ile inek sütünün içeriksel karşılaştırması:

Anne Sütü mü, İnek Sütü mü;

Anne Sütü Besin Değeriİnek Sütü Besin Değeri
Kaç Kalori: 70 kcal67 kcal
Su%88%88
Katı Bileşenler%12%12
Yağ4.53.5
Protein0.903.30
Laktoz7.05.0
Mineral0.210.80
Kazein0.252.70
Kalsiyum34130
Fosfor15110
Kalsiyum Fosfor2/11/1
Solit Yükü80286

 

Bebek Nasıl Emzirilmeli?

Emzirmek hem bebeğin sağlığı açısından, hem de annenin sağlığı açısından önemli bir unsurdur. Bu nedenle doğru emzirme pozisyonu bilinmesi gerekir. Bu sayede daha kolay bir emzirme süreci geçirilebilir. Anne ve bebeğin sağlıklı olması için, bu detayların atlanmaması gerekir.

Doğru Bebek Emzirme Pozisyonları Nelerdir? (Resimli)

Emzirme pozisyonu sırasında tercih edilen pozisyonların hepsinde annenin rahat etmesi gerekir. Emzirme sırasında bebeğin baş ve vücudunu aynı düzlemde olması gerekir. Yüzü memeye dönük olmalı, burnu meme ucunun tam karşısında olmalı. Annenin bu pozisyonda bebeğinin vücudunu kendi vücuduna doğru yakın tutması gerekir. Yeni doğan dönemindeyken baş boyun ve popo desteklenerek tutulmalıdır. Anne dört parmağıyla meme altından destek yaparak, baş parmağı ile memenin üst kısmını tutmalı ve meme ucunu bebeğin ağzına yerleştirmelidir.

Eğer bebeğim çok zayıf kilo almıyor diyorsanız şurada bulunan zayıf bebekler nasıl kilo alır yazımıza bakınız.

Yatar Emzirme Pozisyon: Annenin yatakta doğrulamadığı ve dönemediği bir durumu varsa, ilk olarak bu emzirme pozisyonu uygulanabilir. Bebeğin alt kısmı yastıkla desteklenip, anneye doğru paralel şekilde yatırılır. Bu şekilde bebeğe annenin göğsü kavratılır.

bebekler nasıl emzirilir

Beşik Pozisyonu: Annenin oturur ve dönebilir halde olması durumunda, bebeğin alt kısmı yastıkla desteklenir ve bebek annenin kucağına verilir. Bu şekilde anne sütü verilir.

bebek beslenmesi için emzirme

Çapraz Beşik Emzirme Pozisyonu: Bebeğin küçük olması ve başını tutmakta zorlanması halinde, emzirmek için en uygun pozisyon budur. Emzirirken bu pozisyon sırasında bebek diğer kolla tutulmaktadır.

Çanta (Futbol Topu) Pozisyonu: Bu emzirme pozisyonu ikiz bebekler için en uygun olan pozisyondur. Bebeğin birisi annenin koltuk altında yüzü annenin yüzüne doğru gelecek şekilde emzirilir. Diğer bebek ise, yine aynı pozisyonda diğer göğüsten emzirilir.

Süt Emen Bebeklerin İdeal Boy, Kilo Parametresi;

İDEAL BOYİDEAL KİLO DEĞERİ
YAŞAlt DeğerÜst DeğerAlt DeğerÜst Değer
3 Aylık5462.547
6 Ay5866.55.49.2
9 Ay61.573.56.410.3
12 Ay64.5777.112.1
15 Ay68817.713
18 Ay7184.58.313.7
21 Ay73.5888.714.4
24 Ay76.5919.215.1

Bebekleri Emzirirken Nelere Dikkat Etmeli İle Anne Sütünü Artıran Bitkiler

Emzirme döneminde kadının her gün 500-600 kalori içeren ek enerjiye ihtiyacı vardır

nasıl emzirmek bebeği doğruGünde en az 2 litre sıvı alınmalı, protein ihtiyacı için et, balık, tavuk ya da kuru baklagillerle öğünler düzenlenmelidir. Bu arada sebze ve meyvelerde ihmal edilmemelidir.

Yemeklerde kullanılan tuzun iyotlu olması tavsiye edilir.

Vücutta aşırı ödem olduğunda, süt memelerden daha zor salgılanır. Ödem olduğunda sütün memelere gelmesi 2-3 gün gecikir. Ödemin azalmasıyla birlikte süt miktarı da artar. Bu süreçte ödemi azaltmak amacıyla karpuz, lahana ve salatalık tüketilmesi tavsiye edilir.

Anne Sütünü Hangi Bitkiler Artırır:

Doğal itki çaylarının bir kısmında anne sütünü arttıran özellikler bulunmaktadır. Anne sütünü arttıran bitki çayları arasında;

  • Çemen otu,
  • Keçisedefi,
  • Amber çiçeği,
  • Mine çiçeği
  • Rezene

Bunların arasından özellikle rezene çayı içilmesini tavsiye ederiz. Günde 2 bardak içilmesi sütün artmasına neden olur.

Nane çayı içmek, nane tüketmek ve sigara alışkanlığı anne sütünün azalmasını sağlar.

Emzirme döneminde memelerden birinin daha fazla emilmesi, diğerinin az emilmesi halinde, zamanla memedeki süt kanalları etkilenir ve süt üretimi azalır. Belirli bir süre sonunda süt salgısı durur.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave A Comment?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.