Baş dönmesi neden olur ? Vertigo Hastalığı

Göz bozukluğu baş döndürür mü ?

dönmesi neden olur ?

Sıklıkla baş dönmesi sübjektif bir histir. Hastalar duvarların döndüğünü, odaların üzerlerine devrilecek gibi olduğunu veya kendilerinin döndüğünü ifade ederek bas donmesi neden olur sorusundan önce aynı belirtiyi farklı şekilde ifade ederek kendi içinde dahi karmaşık bir durum açıklamaya çalışırlar. Bu karmalık belirti aynı zamanda karmaşık bir sebepler zincirinin de sonucu olabilir.

Baş dönmesi nedenleri

style="color: #ff6600;">Göz bozukluğu baş döndürür mü ?

Baş dönmesi doğrudan kişilerin denge hissi ile ilgilidir. Denge vücutta iç içe geçmiş farklı organ sistemlerinin sağladığı bir duygudur. Bu denge duyusu göz, kulak ve beyin sapı gibi farklı organların koordineli çalışması ile sağlanır. Denge bozulması ile bas donmesi nedenleri arasında doğrudan ilişki mevcuttur. Vücutta duyusal sinirlerden alınan konum bilgisi beyinde işlenir, göz vücudumuzun uzayda konumlanması ve çevresi ile ilişkisi ve iç kulak yer çekimi ve ön-arka hareketlenmeleri ile ilgili veri sağlar. Bu üç yapısal denge organında meydana gelecek her aksaklık görme kusurları, göz bozukluğu bas donmesi sebepleri olarak karşımıza çıkar.

Baş dönmesi sebepleri

Baş dönmesi sebepleriwp-image-3474" src="https://iyigelen.net/wp-content/uploads/2017/11/baş-dönmesi-sebepleri-225x300.jpg" alt="" width="225" height="300" srcset="https://iyigelen.net/wp-content/uploads/2017/11/baş-dönmesi-sebepleri-225x300.jpg 225w, https://iyigelen.net/wp-content/uploads/2017/11/baş-dönmesi-sebepleri-38x50.jpg 38w, https://iyigelen.net/wp-content/uploads/2017/11/baş-dönmesi-sebepleri-320x427.jpg 320w, https://iyigelen.net/wp-content/uploads/2017/11/baş-dönmesi-sebepleri.jpg 480w" sizes="(max-width: 225px) 100vw, 225px" />

Vertigo Hastalığı Nedir ?

Dış ortamda meydana gelen bir dönme hissi ile kendi gösteren iç kulak kaynaklı  baş dönmesi sebepleri arasında incelenir. Vertigo hastalığı hemen daima iç kulak kaynaklı duyusal reseptörlerin beyne yanlış veri yollaması nedeni ile beyinde yer alan denge merkezinin  algı karmaşası altında kalmasından meydana gelir. Sıklıkla ani baş dönmesi şeklinde kendini gösteren, hızlı kafa hareketleri sonrası görülen, aniden yataktan kalkma veya kafaya alınan bir darbe ile ilişkili en sık vertigo nedeni olan durumdur.

 

Vertigo Tedavisi

 • Vertigo hastalığı tedavisi sıklıkla iç kulak içinde yer alan problemlere yönelik manevra ve ilaç tedavileridir.

Baş dönmesi mide bulantısı neden olur ?

Sıklıkla Migren, Meniere hastalığı, vertigo hastalığı ve viral iç kulak iltihaplarında baş dönmesi ve mide bulantısı birlikte gözlenir.

 • Viral infeksiyonlar, iç kulaktan veri transferi yapan sinirlerde iltihaplanma yani tıbbi adı ile vestibüler nörit yaparak sabit bir vertigo nedeni olabilir. Eğer sürekli baş dönmesi şikayeti ile muzdarip iseniz aynı zamanda işitme kaybı yaşıyorsanız iç kulakta labirentit olmuş olabilirsiniz.
 • Meniere Hastalığı iç kulak içinde fazla sıvı salgısı ile oluşan bir basınç sorunu olup ani bas donmesi atakları ve 2-3 saat sürebilen şiddetli baş dönmesi ile devam eden ağır bir klinik tablodur. Dalgalanan işitme kaybı, kulakta çınlama ve kulakta dolgunluk hissi ile birlikte olabilir.
 • Migren atakları yaşayan kişiler baş ağrısı ile birlikte  ani baş dönmesi veya sürekli baş dönmesi evreleri olabilir. Işık ve ses duyarlılığı ile birlikte olabilir.

Yatınca baş neden döner ?

Kan basıncı düşüklüğü yani hipotansiyon şiddetli baş dönmesi, otururken ani ayağa kalkmayla baş dönmesi şikayetine yol açabilir. Bu duruma

Yatınca baş neden döner ?

i kan gitmemesi ile açıklanır.

 • Nörolojik bazı rahatsızlıklar Parkinson hastalığı ve multiple skleroz gibi ağır hastalıklar genge kaybı ve surekli bas donmesi yapabilir.
 • Bazı ilaçların yan etkisi olarak sürekli baş dönmesi ve bitkinlik olabilir. Sıklıkla anti depresan, tansiyon düşürücü ilaçlara bağlı olur.
 • Anksiyete bozuklukları baş dönmesi nedenleri arasında yer alır. Panik atak veya evde tek başına kalamama, kalabalık mekanlarda bulunamama (agarofobi) gibi sosyal anksiyete hallerine baş dönmesi, ayaklarının dermanı kesilme gibi belirtiler olarak kendini gösterir.
 • Kansızlık, anemi durumları baş dönmesi sebepleri arasındadır. Ayrıca yorgunluk ve soluk cilt rengi hemen daima olur.
 • Kan şekeri düşmesi, yüksek insülin tedavisi sırasında meydana gelebilen hipoglisemi durumlarında ani baş dönmesi ile kendini gösteren baş dönmesi sebepleri arasında acil müdahale edilip dil altına koyulacak bir parça kesme şeker ile düzelebilecek bir durumdur. Tıbbi bir acildir.
 • Yüksek sıcaklıklarda ağır egzersiz sonrası hızla sıvı ve sodyum kaybına bağlı oluşabilir. Sıvı kaybının yerine konması ile hızla düzelir.

Baş dönmesine ne iyi gelir ?

ile önlenebilir.

Çocuklarda baş dönmesi nedenleri

 1. En sık migren,
 2. Vertigo hastalığı
 3. Vestibüler nörit
 4. Anksiyete bozukluklarına bağlı olur.

Kaynak

 

 

 

Çocuklarda baş dönmesi nedenleri//iyigelen.net/wp-content/uploads/2016/10/yesil-cay-150x150.jpg" alt="Yeşil Çay Zayıflatır Mı? Yeşil Çayın Faydaları" title="Yeşil Çay Zayıflatır Mı? Yeşil Çayın Faydaları" width="1

" >t="150" class="crp_thumb crp_featured" />Yeşil Çay Zayıflatır Mı? Yeşil Çayın Faydaları
 • Cevizin Faydaları – Ceviz Kalori HesaplamaCevizin Faydaları – Ceviz Kalori Hesaplama
 • Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir? – Sinüzit Belirtileri ve TedavisiBoğaz Ağrısına Ne İyi Gelir? – Sinüzit…
 • Was this article helpful?

  Related Articles

  Leave A Comment?

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.