Baş Ağrısı İçin Oruç Tutanların Dikkat Etmesi Gerekenler

Ramazan ile birlikte oruç tutanlarda baş ağrısı sık görülür 

Beslenme tarzındaki değişiklik, uzun süre açlık ve susuzluk, uykusuzluk gibi birçok sebep Ramazan ayında yaşanabilen baş ağrılarını tetikliyor. Ramazan ayında baş ağrılarını önlemek üzere en başta bazı gıdalardan uzak durmak ve bir takım koruyucu önlemler almak gerekir. Oruç tutan kişi; Ramazan ayında uzun süreli açlık ve susuzluk nedeniyle baş ağrısı şikâyeti ile karşı karşıya kalmaktadır. Özellikle uyku düzeninin değişmesi ve sağlıklı beslenme kurallarına uyulmaması da Ramazan ayında görülen baş ağrılarına yol açan en önemli sebepler arasındadır. Hatta daha önce baş ağrısı şikâyeti bulunmayan kişilerde dahi tüm bu sebeplerden dolayı Ramazan ayında baş ağrısı görülebilmektedir. Hatta migren tipi baş ağrısı da bu dönemde daha sıklıkla ve şiddetli ataklar oluşturabilmektedir.

Uzun süre aç ve susuz kalma nedeniyle kan basıncı değişiklikleri yanında kan şekeri de düşmekte ve dolayısıyla şiddetli baş ağrıları olabilmektedir. Uzun süre aç ve susuz kalma durumları başta migren olmak üzere primer baş ağrılarını tetikleyen etkenlerdir. Ancak bu tetikleyici etkenler her migren hastasında farklılık göstermektedir. Özetle, her migren hastasının açlık ve susuzluktan olumsuz şekilde etkilenmeyebileceğini de söyleyebiliriz.

Ramazan ayında sahur için uykunun bölünmesiyle yeterli uyuyamamak da migrenin tetiklenmesinde belirleyici unsur olabilir. Uyku düzeninin bozulması ve uykusuzluğun yarattığı stres de baş ağrılarına neden olabilir. Bu dönemde özellikle uykusuzluğa yol açacak tarzda kafeinli sıvı ve besinlerin tüketilmemesi önemlidir. Bu uyku öncesinde ılık bir duş almak da faydalı olacaktır. Baş ağrılarına karşı korunmak için Ramazan’da hafif ve sağlıklı besinler tüketilmesi gerekir. Özellikle açlık süresinin diğer mevsimlere göre daha uzun olması nedeniyle sıvı kaybı da dolayısıyla fazla olacaktır. Bu nedenle iftar ve sahur vakitleri arasında bol miktarda su içmek ve aradaki bu açığı kapatmak son derece önemlidir.

Şiddetli migren ataklarında gerekli tedavi uygulanmadan atakların geçmesi mümkün olmayabilir. Bu nedenle oruç tutmak isteyen migren hastaları sahur ve iftar vakitlerine göre ayarlanabilecek koruyucu tedavi için nöroloji uzmanına başvurmalıdır. Açlık nedeniyle migren atakları yaşayan hastalar kullandıkları ilaçları Ramazan ayında sahur ve iftar vakitlerine göre ayarlamalıdır.

Oruçlu haldeyken meydana gelen hafif ve orta şiddetli baş ağrıları için özellikle nefes ve gevşeme egzersizleri yapmak faydalı olmaktadır. Bunun haricinde temiz havaya çıkmak, karanlık ve sakin bir odada kısa süreli uyku almak ağrıları gidermeye yardımcı olabilir. Fakat açlık nedeniyle migren atakları yaşayan kişiler oruç tutma konusunda ısrarcı davranmamalıdır. Oruçlu iken ortaya çıkan her baş ağrısı da açlık durumuna bağlanmamalı ve bu baş ağrısı için detaylı bir araştırma yapılması gerekebilir. Şayet ani ve giderek şiddetlenen bir baş ağrısı söz konusu ise ve bu rahatsızlığa bulantı, kusma, görme kaybı ve yüksek ateş gibi belirtiler de eşlik ediyorsa bunu açlığa bağlamadan en kısa zamanda nöroloji uzmanına başvurulması gereklidir.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave A Comment?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.