Bağırsakların Hızlı Çalışması İçin Yiyecekler ve Bitkiler

Bağırsakların İyi ve Hızlı Çalışmasını Sağlayan Doğal Yiyecekler İle Bağırsakları Çalıştıran Besinler

Bağırsakları hızlandırarak çalışmasına etki eden birçok yiyecekler ve besin kaynağı bulunur. Bu besin kaynaklarından birkaçını günlük öğünlerinize ekleyerek bağırsaklar da yaşanabilecek çalışma bozukluğunun da önüne geçmeniz ve bağırsakları hızlandırmak mümkün. Bağırsakları çalıştıran bitkiler ve çaylar sayfanın en altındadır. Başlangıç olarak bağırsakların hızlı çalışması için yiyecekler ve doğal yolları inceleyelim;

Bağırsakları ne çalıştırır ?

Lifli yiyecekler mide sindirim sistemini, bağırsak hareketleri düzenleyen ve daha hızlı çalışmasını sağlayan yiyecekler gurubundadır. Ayrıca lif tüketimi bağırsaklar içinde çalıştırıcı etkisiyle kabızlık sorununa iyi gelir ve zayıflama sürecin de yardımcıdır. Ama unutmayalım lifli besinlerin vücut içinde daha kolay emilimini sağlamak için su gereklidir. Düzenli su içmek de bağırsakları hızlandırır. Bağırsakla lif açısından zengin en iyi gelen meyvelerdir.

Lifli Taze Meyveler Bağırsaklara İyi Gelir: Meyveler günlük C Vitamini ve lif ihtiyacı açısından önemli besin kaynaklarıdır. Bunun yanı sıra mineral ve vitamin açısından da oldukça zengin ve faydalı bir gruptur. Bağırsakları çalıştıran meyveler arasında: Çilek, ahududu, armut ve elma gibi meyvelerin lif oranı yüksek olup öğün arasında tüketilebilen muz ile de bağırsaklarınızın çalışmasına destek vermeniz mümkün. Ayrıca bağırsak kanserine yakalanmamak için meyveler çok iyi gelir. Hem zayıflamak hemde bağırsakları çalıştırmak istiyorsanız kalorisi fazla olan meyveleri her zaman tercih etmemelisiniz.

Bağırsakları Çalıştıran Meyveler

 • Elma: Korkmayın 100 gram elmanın kalorisi 52,1 kaloridir, bu değer size kilo aldırmaz. Yavaşlamış metabolizma hızı ve bağırsak hareketlerini hızlandırmak için elma doğal tedavi niteliğindedir. İçerdiği hem lif hemde posa sayesinde vücuda oldukça faydaları olan meyvedir.
 • Armut: 100 gram armut içinde 57,1 kalori değeri vardır. Hazmı kolay olduğu için mide içinde kolay sindirilir ve bağırsakları harekete geçirip hızlandırır.
 • Kivi: Yeşil kivinin kalori miktarı 100 gram: 60,9 kaloridir. Meyveler arasında vücut için sağlıklı en güçlü antioksidan özelliğe sahip meyveler listesindedir. Bağırsakların içindeki bakteri ve mikropları temizlemek için iyi gelir.

bağırsakları daha hızlı çalışmasını sağlayan meyvelerKuru Meyveler Bağırsakları Temizler: Öğünlerin arasında atıştırmalık olarak tüketerek hem bağırsak çalışmasını sağlayabilir hem de kilo kontrolü yapabilirsiniz. Örneğin kuru incirkuru kayısı yüksek oranda potasyum içermesiyle beraber sindirim sistemi üzerinde olumlu sonuçlar doğurur, buna artı olarak bağırsakları çalıştırmanın yolları arasında etkili iyi gelen meyve listesindedir.

Kuru Kayısı: Müthiş faydaları arasında antioksidan oluşu bir başka yararı.Mide hareketlerini düzenleyerek bağırsakları temizler ve rahatlatır.

Bağırsakları Çalıştıran Besinler

Bağırsakları Temizleyen Sebzeler: Bağırsakların daha sağlıklı çalışmasını dengelemek için sebzelerin bağırsak çalışmasında önemi büyüktür. Özellikle patates, enginar, şalgam, mısır, brokoli gibi sebzeler lif yönünden de oldukça zengindir ve bağırsakların daha hızlı çalışmasını sağlar.

Kepekli Tahıl: Oldukça yüksek besin lifi içeren kepekli tahılları günlük olarak tüketmek bağırsaklar için oldukça faydalıdır. Özellikle sabah kahvaltılarında süt ile karıştırılarak tüketilmesi yarar sağlar. Ayrıca gün içinde de atıştırmalık olarak bu kepekli tahılları tüketirseniz ekstra kilo alma sorunun da önüne geçebilirsiniz.

Bakliyat Tüketimi: Aynı kepekli tahıllar gibi bakliyatlar da lif yönünden zengin olan besinler listesindedir. Mercimek, bezelye ve fasulye gibi besinleri tüketmek günlük olarak ihtiyaç duyulan lif değerinin neredeyse yarısını karşılamaya yeter. Et ya da et ürünlerini tüketmiyorsanız ya da tüketme durumunuzda aksamalar yaşıyorsanız bu besinleri tüketerek ihtiyacınız olan demir ve sebze proteini de almış olursunuz.

Kalsiyum: Günlük vücudun ihtiyacı olan kalsiyum değerini almayı ihmal etmeyin. Hem hızlandırıcı hemde kolon kanserinden koruyucu faydaları vardır.

Bağırsakların daha hızlı çalışmasına etki eden yollar arasında bitki çayları da vardır. Bu bitki çaylarının tüketimi ile sıkıntınızın çözümü oluşabiliyor. Fakat doğal olan bu ürünlerde de sıklıkla kullanım yapılması bağırsaklarınızın tembelleşmesine ve sürekli çalıştırılma desteği istemesine sebep olur. Zaruri durumlar haricinde bitkisel olan ya da olamayan ürünleri kullanmamanız önerilir.

Bağırsakları Çalıştıran Bitkiler ve Çayları 

Bağırsakları ne çalıştırır sorusuna bir cevapta bitkisel çay tariflerinden geliyor. Mideyi ve sindirim sistemini rahatlatıp bağırsakları temizleyen bitki çayları isimleri şu şekildedir;

 • Papatya çayı: Normalde de tüketilmesi önerilen bitkisel papatya çayı vücutta gevşeme ve rahatlama yaratır. Ayrıca mide yanması ve yanma hastalıklarının doğal tedavi sürecinde papatya çayı kullanılır. Mideyi çok iyi düzene sokar ve gastrit problemini en aza indirir.
 • Rezene çayı: Hamilelik durumu olanların ya da şüphelenenlerin bağırsak hızlandırıcı bitkiyi kullanılması önerilmez. İçerdiği rahatlatıcı etkilerle bağırsakları hızlı çalıştıran bitkiler arasındadır.
 • Ihlamur çayı: Hamilelik dahil her durumda tüketilen ıhlamur ayrıca boğaz ağrılarına ve soğuk algınlığına da iyi gelir. İçerisine elma kabuğu, tarçın, limon, bal gibi takviyelerin birini ya da birkaçını ekleyerek güvenle hem kendiniz tüketebilir hem de çocuklarınıza içirebilirsiniz.
 • Sinameki çayı: Özellikle kabızlık döneminde önerilen bitkisel sinameki çayı bağırsakların çalışmasında oldukça etkilidir. Bu sebep ile fazla tüketimi önerilmez.
 • Adaçayı: Hoş aroması ile adaçayı yemeklere de eklenebilen bir bitkidir. Hem bağırsakları çalıştırır hem de sakinlik sağlayan faydaları vardır.
 • Bağırsağı Hızlı Çalıştıran Anason Çayı: Diğer birçok bitki çaylarında olduğu gibi bu çayda rahatlama ve dinginlik sağlar. Bağırsakların hareketlendirir ve hızlandıran bitki çayları arasındadır.

Doğal Çözümler İle Bağırsakları Daha Hızlı Ne Çalıştırır?

Bağırsakların doğru, düzgün çalışması sindirim sisteminin doğru çalışması, şişkinlik ve de gaz gibi durumları oluşmaması ayrıca tuvalette düzenli çıkılması ile belirlenir. Bu çalışmanın sekteye uğramaması için günlük yeme alışkanlıkları veya zayıflama sürecinde diyet listesi içine lif yönünden zengin olan yiyecekleri koymamız daha hızlı çalıştırır. Lif içeriği fazla olan doğal besinleri sadece tüketmek yetmeyebilir keza bu besinlerin emilimi su ile gerçekleştiği için su tüketimi de bağırsakların düzenli çalışması çözümü için gereklidir. Eğer kilo vermek istiyorsanız bu yöntemleri uygulamalısınız.

bağırsakları hızlandıran bitkisel çaylarHareketsiz olmak bağırsakların çalışmasını yavaşlatır, sekteye uğratır. Uzun süre oturarak çalışmak ya da uzun süren yolculuk sonralarında bağırsakların çalışma hızlarının yavaşlaması ile kabızlık problemi ortaya çıkabiliyor. Bu gibi zaruri durumların dışında da günlük hareketlerinizin artışını sağlayarak bağırsakların çalışmasını sekteye uğratmamış olursunuz.

Eğer bağırsak çalışmasında bir sorun görüyorsanız Bağırsak (Kolon) Kanserine yakalanmamak için sindirim sistemi, mide ve bağırsak hastalıkları Gastroenteroloji ve kolon kanser tarama bölümüne görününüz.

Was this article helpful?

Related Articles

48 Comments

 1. Barzu Kozmi

  Bağırsakları düğümleyen bir büyü var mı? bu konuda bir şey duydunuz mu birine münkabız büyüsü yapan biri tarafından etki altında kalan bir yakınımın bağırsakları delindi ve bağırsak perfore ameliyatı oldu bu kara büyü ile ilgili bir bilgi bulursanız bana bildirin

  1. paramedikal

   Çiş tutan büyüsü duydum ama münkabız büyüsü bilmiyorum lol

 2. Gönül Münkabız

  Bağırsaklarımıza iyi bakarsak onlarda bizleri kastırıp zora sokmaz önce bol lifli elma ve buğday, yulaf kepeği sofradan eksik olmamalı sonrasında salatalık, marul gibi yumuşak kıvam arttırıcı sebzeler bir de akşamdan akşama içilen ılık sinemaki çayı veya sabah aç karna içilen ballı ılık su ile bağırsaklaırn çalışması seiko saat gibi tıkır tıkır olur

  1. paramedikal

   evet bu formül Frankfurt laboratuvarımızda test edilip onaylanmıştır

 3. Baki Bey

  Sabah erkenden kalkıp az bir egzersiz yaptıktan sonra içtiğim ılık limonlu su bağırsaklarımı yumuşacık yapar bir diğer şey ise salata ve yemeklerde en iyi soğuk sıkım zeytinyağı kullanılması ile fayda sağlanır.

 4. melis alpan

  Bağırsakları hızlı çalıştıran hıyardır ancak sakın çok fazla yüklenip cırcır olmayın bende söylemesi

 5. Baki Gündoğan

  Bağırsak insanı bağırtarak kanırtan nadir organlardan dır bağırsak ile bağırmasak arasında ki ince çizgi makatta sıkışmış bir parça boktan başka bir şey değildir

 6. Faik Özver

  bağırsaklarım yıllardır biraz tembel ne kullanırsam kullanayım hızlı çalışması mümkün değil traktör motoru gibi ötüyor ama faaliyet yok

 7. Seniye Küçük

  Kabızlık sıkıntısı için en sevdiğim formülü buradan buldum söylememe gerek yok kayısı hoşafı ve erik kompostosu kabızlığa birebir hem de çok lezzetli

 8. Teoman Dovan

  Kabızlıktan bağırsaklarım düğüm oldu 5 gündür bir gıdım ilerleme yok aklım gitti bana bir yardım

  1. paramedikal

   Önce bol kepekli ve lifli bir diyete geç ancak 5 gündür büyük abdest yapamamak ciddi bir tıbbi problem olduğu için hemen bir lavman veya hastaneye giderek taşlaşmış fekalit adı verilen gaita bakiyelerini temizletmen gerkli

 9. Münkabız

  Bağırsakları hızla çalıştıran sinameki çayı ve kayısı hoşafı gündelik olarak içiyorum ve her zaman fayda geriyorum.

 10. gazlı bebek

  Bağırsaklarım oldum olası ağır çalışır bağırsaklarımı hızlandırmak için sinameki kantaron sarı ballıbaba gibi farklı otları denedim ama nafile bana bir öneriniz olmaz mı?

 11. Fermudiye Hangazi

  Bağırsaklarım kütük gibi hiç işlemiyor zeytinyağı içiyorum libalaks lavman bana mısın demiyor bu dertten beni kurtarana duacıyım.

 12. Meket

  Papatya çayını mide ağrısı ve gaz problemi olan ve ishal gibi durumlarda herkese tavsiye ederim. Hem sağlıklı hem bağırak mide rahatlatıcı hemde yağ yakıcı bir özelliği var.

 13. ender saral

  Oldukça problemli bir sağlık geçmişim var yani sigortam olmasa binlerce lira ilaç ve doktor masrafı vermem gerekiyor bu sebeple sürekli ya sigortalı çalışmalı yada kritik hastalıklara karşı sigortalı olmalıyım bu durumda hasta olmamak veya hastalıklarım nüks etmemesi için hastalıklarıma iyigelen herşeyi takip ediyorum.

 14. zahide gül

  Etrafımızda rafine gıda tüketmekten , cips kola içmekten obez ve kabız o kadar çok insan var ki ne oluyoruz ? nereye gidiyoruz? demekten kendimi alamıyorum. Kayısı kurusu, erik kurusu çayla birlikte kış geceleri evimizin sürekli konuklarıydı halbuki bunları sofralarımızdan eksik etmeyelim ve bu yazıyı her hafta bir kere okuyup dostlarımıza tavsiye edelim.

 15. Mustafa

  Bende iki ay önce burun ameliyati ve geniz ameliyatı oldum.burnumdan et kemik ve geniz etimi aldılar .ne olduysa bende ondan sonra nefes daralmasi başladi .hangi doktora gittiysem birşeyin yok dediler .Bende b12 vitamin eksikliģi ve demir eksikliģi var yardimci olursaniz sevinirim

  1. paramedikal

   kepekli gıdaları özellikle tüketin demir katkısı olarak da üzüm çekirdeği yağını salatalarınızda muhakkak kullanın ve mümkünse günde bir avuç kara üzüm çekirdekleri ile birlikte çiğneyerek tüketmelisiniz Prof İbrahim saraçoğlu bilhassa bu formüle çok önem veriyor.

  2. Kadir

   Kolonoskopi ve Gastroskopi yaptır, muhtemelen kılcal damarlarınız bağarsaklardan yeterince B12 alamıyor. Aynı problemler bende de vardı , tetkikler sonucunda kolonoskopi de ülseratif kolit çıktı. Midenizde Helico bakteride çıkabilir. Bir yıllık tedaviden sonra B12 yeniden emilmeye başladı ve Dodeks yaptırmayı bıraktım.

 16. Mustafa

  Arkadaşlar kabızlık sıkıntısı çekenler önce bol su içmelidir.sonrasında aç karnına iki havuçtan yapılmış bol sirkeli salata ve sabah öģlen akşam yemekten yarım saat önce bu havuç salatasını ihmal etmeyiniz .akşamda yemekten sonra bir bardak bol limon suyu ile tadlandırılmış 1 kaşık bal ve 1 kaşık çörek otu ile birlikte yeyiniz hiçbirşeyiniz kalmaz işin sırrı bol lifli beslenmedir.

 17. Dilek

  Merhaba bnde gastrit var ne yesem miğdemde kalıyo bagırsaklarım çalışmıyo karnım miğdemde şişkinlik oluyo ne yapmam lazım

  1. paramedikal

   Küçük öğünlerle az az yemek yenmesi ve mutlaka Helicobacter pylori gastirit etkenine yönelik 3’lü antibiyotik tedavisi uygulanmalıdır.

   1. Dilek

    Karnımda ve mığdemde şişkinlik yanmada oluyo bu ilacı doktora danışmadan kullanmamda bi sakınca olmaz demi

    1. paramedikal

     Her ilaç tedavisi doktor kontrolünde olmalıdır ve hangi ilaçtan bahsettiğinizi açık yazmadığınız için H.pylori için antibiyotik tedavisini kast ediyorsanız elbette doktor reçetesi ve tavsiyesi ile kullanılması gerekmektedir.

 18. Seda

  Eczaneden Becunis adlı ilaçla 2 adet alarak tuvalete çıkabiliyorum.3 günde bir .bu ilacın sakıncası varmı .ne yapmalıyım?

  1. paramedikal

   bol lifli salatalık,yulaf kepeği vb lifli gıdalarla beslenmeyi denemelisiniz Becunis uzun dönemde bağırsak tembelliğine yol açar

  2. Kadir

   İyi bir gastroenterolojı doktoru bulun ve kesinlikle kolonoskopi yaptırın.

 19. Öyküm

  Merhabalar her sabah düzenli tuvalete çıkmama rağmen akşama doğru tekrar tuvalete çıkma ihtiyacı hissediyorum ama çıkamıyorum, bunun sonucu olarak da karnımda şiddetli bir ağrı meydana geliyor.

 20. Yigitcan

  2-3 haftadan beri bende kabizlik sorunu var heralde lavobada 5-10 dk beklemek zorunda kaliyorum bide midemin sag ustunde siskinlik hissi oluyo acaba neden

  1. paramedikal

   bol lifli gıdalar tüketmek lazım şu anda mevsim meyvaları olan kavun,karpuz, incir tüketimini arttırarak modern fast food beslenmenin olumsuzluklarını hızlıca gidermek mümkün

 21. Pelinn

  Merhaba,

  25 yaşındayım. 2-3 yıldır kabızlık sorunu çekiyorum. Aslında baya sorun. Yeri geliyo 3-4 gün çıkmadığım oluyor. Bu son zamanlarda ise kanama meydana geliyor. Yardımcı olursanız çok sevinirim.
  Teşekkür ederim..

  1. paramedikal

   Sabah kalkınca ılık ballı su ve güniçinde düzenli salatalık,havuç ve yulaflı ekmek tüketimi size fayda verecektir

  2. mcecen

   makattan kanama geliyorsa fissür yırtılmış olabilir Hemoroid hastalığının çıkmasının etkilerinden önemli birisi kronik kabızlık olabilir

 22. Ömer yosun

  40 gun ishaldim suan lavaboya cikamiyorum karnimda sislik var nedeni nedir sizce

  1. paramedikal

   bağırsak iltihabı ve sonrasında bağırsak florasının bozulması nedeniyle gaz ve şişkinlik olabilir

  2. Fatma Yonca

   Şu lavaboya çıkmak deyimine oldum olası gıcık olurum halbuki nezaketen söylendiğini bilecek kadar da görgülüyüm !

  3. Fatma Yonca

   Şu lavaboya çıkmak ne sinir bir deyiştir,Tuvaletinizi her zaman lavaboya mu yaparsınız ?her halde isaliniz geçti şimdi bağırsaklar kendini toplamaya uğraşıyor, Bol sıvı tüketin ve papatya- rezene çayı için, sebze yemekleri yiyin, iyi günler

   1. Rumeysa

    Ne kadar kaba bir bayansınız insanların nasıl tabir kullanacağı size mi kaldı?

  4. Araz

   Sebebi farkli ola bilir bunlardan sunlar ala bilir hassas barsak sendromu,safra kesesi hastaligi ,enzimlerin yetersizliyi,malabsorbsiyon yani emilim bozuklugu

 23. Kerem Y.

  Öncelikle merhaba ben Kerem 14 yaşındayım ve 2 gündür yemek yedikten sonra miğdemde şişme ağrı ve daha sonra istifra etmiştim 1 kere sonra etmedim ve biraz daha iyiyim hastalığım nedir nasıl geçer bilemiyorum daha önce böyle bir hastalık geçirmedim yardımcı olursanız sevinirim iyi günler

  1. Rifat

   Kerem geçmiş olsun sıklıkla ani başlayıp kusma ve ishal ile seyreden bozukluklar yenilen yemeklerin dokunması, mide bağırsak sistemi enfeksiyonlarına bağlı olabilir ve sıklıkla geçicidir. Karın ağrısının buna eşlik etmesi durumunda ağrı şiddetli ve birnoktada toplanmış ise, bağırsak hareketleri azalmış ve gaz çıkışı da kaybolmuş ise mutlaka bir hekime danışılması uygun olacaktır.

 24. Betula

  Sinamekinin zararı herkesin malumu, bagirsaklarinizdaki faydali bakterileri öldürüyor, bagisikliginiz zayifliyor. Faydalı olduğunu soylemissiniz…

  1. muhammetcoskun

   Kabızlık sırasında akut kullanımda öne çıkmaktadır. Sürekli kullanılmasının önerilmediğini yazımızda belirttik efendim. Yorumunuz için teşekkürler.

 25. hande

  Bağırsak florasını desteklemek için probiyotikler ve bol doğal tahıl tüketilmesi gerekir.

Leave A Comment?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.