Bademcik iltihabı, bademcik şişmesine ne iyi gelir?

Bademcik şişmesine ne iyi gelir ?

Bademcik iltihabı ne iyi gelir ?

Akut bademcik iltihabı, zararlı bakterilerin neden olduğu iltihaplı bir hastalıktır. Bademcikler, boğazda bulunur. İki küçük, oval yastık şeklinde olup bakteri ve patojenlerin vücuda girmesini engellemek için önemli bir göreve sahiptir. En sık çocuklarda görülür.

Kalıcı tedavi olarak antibiyotik tedavisinin yetersiz kaldığı veya sık tekrarlayan bademcik iltihabı durumunda genelde bademciklerin bademcik ameliyatı veya teknik adı ile tonsillektomi, adenoidektomi ile  cerrahi olarak çıkarmak gerekebilir.

Bademcik iltihabı, hem virüslerden dolayı hem de “bakteriyel” olan enfeksiyonlardan kaynaklanabilir. Boğazda, vücutta yaşayan bademcikler de dahil olmak üzere her türlü bakteri, virüs ve mantar bulunur. Vücudun her yerinde, özellikle bağırsak ortamında, milyarlarca bakteri bulunur; ancak bu bakterilerin herhangi bir zararı olmaz. Aslında bağışıklık sisteminde, sindirim, kilo kontrolü ve hormonal denge (genellikle probiyotik olarak adlandırdığımız bakteri türleri gibi) ile yardımcı olmak için bakterilere ihtiyacımız vardır.

Vücut, hızla başlamadığı sürece mevcut olan potansiyel zararlı bakterilere olumsuz yanıt vermez. Örneğin, çalışmalar, sağlıklı çocukların yaklaşık yüzde 10’unun bademciklerinde bir çeşit bakterilerin bulunduğunu, ancak sağlık sorunları yaşamadığını göstermektedir. Ancak “patojen bakteriler” çoğalmaya başlayınca yararlı bakterilerin sayısını geçmesi, ağrı, şişme ve hastalığa neden olacaktır.

Bademcik ameliyatı ve bademcik ameliyatı sonrası tedavisinde en iyi yaklaşım bademcik iltihabının etkenin ortadan kaldırılıp, bademcik iltihabı tekrar başta ortaya çıkmasını veya kötüleşmesini önlemektir; aynı zamanda sağlıklı bir beslenme şekli vasıtasıyla bağışıklık sisteminizi güçlendirmek de oldukça önemlidir.

Bademcik iltihabına ne iyi gelir?

bademcik iltihabı ile uykuda bioritm yakalanır
Bademcik iltihabı için en iyi tedavi dinlenmedir.

Bol Bol Dinlenmek

Vücudunuz stres altına girdiğinde, iyileşmeyi hızlandırmaya yardımcı olmak için bolca dinlenmeye ihtiyaç duyarsınız. Bademcik iltihabı veya boğaz şişmesi ile karşı karşıya kalan bünyeler için iyi ve kaliteli uykuya (geceleyin en az yedi ila dokuz saat arasında) öncelik vermelisiniz. Spor salonuna gidiyorsanız veya günlük egzersiz rutinleriniz varsa bir ara vermelisiniz ve hayatınızda stresi azaltmak için elinden gelen her şeyi yapmalısınız. Hastalık esnasında yaşanılan herhangi bir stres, vücudunuzun sınırlı enerjisini de alır; iyileşme sürenizi uzatır.

 

Boğaz İyi Gelen Doğal Alternatifler

Şişmiş, boğaz ağrısı böbrek hastalığı olan insanlarda  bademcik iltihabı  çok yaygındır; bu nedenle, reçetelere veya ağrı kesicilere yönelmeden önce evde elinizden gelen şeyleri yaparak ağrıyı hafifletebilirsiniz. Boğazdaki rahatsızlıktan etkilenmemek için ılık su içmeyi deneyin. Bazı insanlar ayrıca buz emmeyi ya da şişmeyi yumuşatmak için çok soğuk sıvılar içmeyi tercih eder, iki durumda tercih edilebilir.

Büyük olasılıkla yutma problemi yaşayacağınız için sebze suları, meyveli püreler, patates püresi, çorba (çok rahatsız edici değilse) ve yoğurt gibi yumuşak ve sıvı gıdalar tüketin. Bol miktarda sıvı tüketin; ancak çok sıcak sıvılar, şekerli veya asitli içecekler gibi tahriş edici içeceklere dikkat edin.

Aynı zamanda ılık tuzlu su ile gargara yapmaya veya rezene benzeri doğal maddeler içeren yatıştırıcı pastiller ise kısmen boğaz şişmesi ve boğaz, bademcik ağrısına azaltıcı etki ile yardımcı olur. Ancak çoğu zaman sıcak tuzlu su ile gargara yapma, 8 yaşından büyük herkes için iyi bir seçenektir. Eğer bu karışıma sarımsak rendeleyip eklerseniz daha hızlı sonuç alabilirsiniz.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave A Comment?