B17 vitamini nelerde var ? Laetril ve Amigdalin neye iyi gelir.

B17 vitamini nedir ?

B17 vitamini nelerde var ?

Laetril, Amigdalin nedir ?

Laetril ve Amigdalin neye iyi gelir ?

Laetril, dünya genelinde kanser hastalarına tedavi için kullanılan bir bileşiktir. ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafından kanser tedavisi veya başka tıbbi durumlar için onaylanmamıştır. Laetril terimi 2 kelimeden (levorotatör ve mandelonitril) oluşur ve amigdalin’in saflaştırılmış halini tanımlamak için kullanılır. Amigdalin, şeker içeren ve hidrojen siyanür üreten bir bitki bileşiğidir. Hidrojen siyanürün, vücutta enzimler ile parçalandığı zaman laetril oluşan antikanser etkili bileşiktir olduğu düşünülmektedir. Amigdalin, birçok meyvenin çekirdeklerinde ve  fıstıklarda bulunur. Bazı cins  fasulyelerde, yonca ve sorgum gibi diğer bitkilerde de bulunur.
B17 vitamini ve amigdalin isimleri sıklıkla birbirlerinin yerine kullanılır, ancak bunlar tam olarak aynı ürün değildir. Laetril’in ABD’de patentli kimyasal yapısı, Meksika’da üretilen laetril ve amigdalin’den farklıdır. Patentli laetril kısmen sentetik yapay yapılı bir amigdalin’dir. Meksika’da yapılan laetril, amigdalin ezilmiş kayısı çekirdeklerinden elde edilir.

Laetril’in kanseri önleyici veya alternatif tedavi olarak keşfedip kullanmasının geçmişi nedir?

Amigdalin ilk olarak 1830 yılında izole edildi ve 1845 yılı başında Rusya’da antikanser amaçlı olarak kullanıldı. Amerika Birleşik Devletleri’nde kanser tedavisinde ilk kez kaydedilen kullanım 1920’li yıllara kadar geri gitmektedir. Amigdalin’in hap biçiminin çok toksik olduğu tespit edildi ve bileşikle çalışmaya ara verildi. 1950’lerde, bildirilen toksik olmayan, kısmen sentetik amigdalin formu Birleşik Devletlerde Laetril olarak üretildi ve patent alındı. Laetril 1970’lerde  kanser önleyici etken ilaç olarak ve özel bir diyet, yüksek doz vitamin takviyeleri ve pankreatik enzimler içeren metabolik terapi programının bir parçası olarak kullanıldı. 1978 yılında  Amerika Birleşik Devletleri’nde 70.000’den fazla kişinin Laetril ile tedavi edildiği bildirildi.
1980’de ABD Yüksek Mahkemesi, Birleşik Devletlere ihracat amaçlı laetril yüklenmesini yasaklandığına dair karar verdi. Meksika’da ve Amerika Birleşik Devletleri’ndeki bazı kliniklerde hâlâ kullanılmaktadır.

Laetril kanser tedavisinde etkin olduğuna dair iddia nedir?

Hidrojen siyanürün, laetrilin içindeki ana anti kanser madde olduğu düşünülmektedir. Amigdalin, prunasin (yapısal olarak laetrile benzerdir) ve benzaldehit’ten oluşan bazı metabolit ürünlerin etkinliği ile kanser  hücrelerinin gelişimini durdurduğu düşünülmektedir. Laetrilin kanser için kullanılmasını destekleyen temel kanı şunlardır:
Kanser hücrelerindeki belirli enzimlerin daha yoğun bulunması nedeni ile, laetril’in kanser hücrelerinde toksik bazı yıkım ürünlerinin oluşmasına izin verdiğine inanılmaktadır. Normal dokuların ve malign dokuların bu enzimleri farklı miktarlarda sahip oldukları için tümörlü dokularda toksik son ürünler daha yüksek oranda hızla oluşabilmekte ve sonuçta tümörün apopitoz ile tahribi meydana gelmektedir.
Başka bir yaygın kanaat ise kanserin bazı vitaminlerin eksikliği  sonucunda oluştuğu ve laetril, amigdalin b17 vitamini, vücudun kanseri yenmek ve tekrar normal sağlığına kavuşmak için ihtiyaç duyduğu eksik vitamindir. Ancak halen Laetril’in vücut için esansiyel ve  gerekli olduğuna  hayvanlarda, insanlarda etkin vitamin gibi faaliyet gösterdiğine dair kanıt bulunmamaktadır. Laetril, anti kanser etkisi molekülden salınan siyanüre bağlı olarak kanser hücrelerinin apopitoz ve gelişmesine engel etkiye sahip olduğunu belirtmektedir. Sağlıklı hücrelerde verilen amigdalin  bağışıklık sistemini  güçlendirdiği de belirtiliyor.

Laetril nasıl verilir?

Laetril ağızdan (oral olarak) tablet şeklinde verilebilir. Aynı zamanda damar içine enjeksiyon yoluyla verilebilir (intra venöz olarak) veya kas içine (intra müsküler olarak) uygulanabilir. Laetril tedavi amaçlı kullanımlarda  intra venöz olarak verilir ve daha sonra idame tedavisi (önceki tedavinin yararını arttırmak için verilen tedavi) olarak oral olarak ağızdan verilir.

Laboratuvar çalışmalar laetril kullanılarak gerçekleştirildi mi?

Ön klinik çalışmalar tek başına veya başka etken anti kanser maddelerle birlikte laetril kullanılarak  yapılmıştır. Bu çalışmalar  laetrilin kansere karşı yararlarını, laetril tedavisinin yan etkilerini, laetrilin vücutta nerede ve nasıl parçalandığını ve laetril metabolik son ürünlerinin vücudun dışına atılma yolları anlaşılmaya çalışılmıştır.
Ulusal Kanser Enstitüsü tarafından amigdalin’in hayvan çalışması ile yapılan incelemesinde sonuçlar çok net değildir. Yapılan bir laboratuvar çalışması kolon kanseri hücrelerinin büyümesini biraz yavaşlattığını bildirmiş, bir diğer amigdalin çalışması, amigdalin dozunun yüksekliği ile prostat kanserinin, karaciğer kanserinin, serviks kanserinin cevap verme düzeyinin doğru orantılı olduğunu bildirmiştir.

Kanserli hastalarda laetril kullanımı sonrasında bilimsel sonuçlar :

Laetril vücut tarafından parçalandığında  oluşan benzaldehit insanlarda anti kanser aktivitesi açısından da test edilmiştir. İki klinik seride standart kanser tedavisine yanıt vermeyen ileri evre kanserli hastalar benzaldehit ile tedavi edilmiştir. Bazı hastalar, tümör boyutlarında bir azalma olduğu ve tam bir yanıt alındığı bildirilmiştir. 1978’de Amerikan Ulusal Kanser Enstitüsü (NCI), hastalarına laetril tedavisi ile yardımcı olduğuna inanan uygulayıcılardan vaka raporları talep etti ve  NCI, laetril ile klinik araştırmalara sponsor oldu.

Kansere sahip hastalarda laetrilin kullanımı ile ilgili NCI destekli 2 klinik çalışmadan biri Faz 1 çalışmada 6 kanserli hastada amigdalin uygulama dozları ile tedavi  protokolünü test etti. Araştırmacılar, amigdalin’in ağızdan verildiğinde veya intravenöz olarak verildiğinde çok az yan etkiye neden olduğunu bulmuşlardır.1 982’de, 175 hasta ile yapılan bir Faz II çalışmasında amigdalin tedavisi ile hangi kanser türlerinin yararlanabileceği araştırıldı. Bu çalışmadaki hastaların çoğunda meme, kolon veya akciğer kanseri vardı. Amigdalin, 21 gün süreyle enjeksiyon ile verildi  Faz I çalışmasında verilenlere benzer dozlar ve prosedürler kullanarak oral idame tedavisi uygulandı. Diyet değişiklikleri de içeren bir metabolik terapi programının parçası olarak vitaminler ve pankreatik enzimler de verildi. Bir mide kanseri hastası, amigdalin tedavisi görürken 10 hafta süreyle korunan tümör boyutunda bir azalma gösterdi. Hastaların yaklaşık yarısında kanser tedavi kesildikten sonra ilerleme gösterdi.

Laetril’e bağlı  herhangi bir yan etki veya risk bildirildi mi ?

Laetril, tedavisinin yan etkileri, siyanür zehirlenmesinin belirtilerine benzemektedir.

 

 

 

Bunlar arasında şunlar bulunur

 • Mide bulantısı ve kusma
 • Baş ağrısı
 • Baş dönmesi
 • Ciltde oksijen eksikliği nedeniyle mavi renk
 • Karaciğer hasarı
 • Aşırı kan basıncı
 • Sarkık üst göz kapağı
 • Hasar görmüş sinirler yüzünden yürüyemiyorum yürüme zorluğu
 • Ateş.
 • Zihinsel karmaşa
 • Koma
 • Ölüm

Laetril’in yan etkileri verilme şekline bağlı olarak farklılık görülmektedir. Bu yan etkiler bazı eşlik eden şeyler sayesinde artabilir:

 • Çiğ badem veya ezilmiş meyve çekirdekleri kullanımı
 • Kereviz, şeftali, soya fasulyesi filizi ve havuç gibi belirli meyve ve sebzeleri fazlaca eş zamanlı tüketmek
 • Yüksek dozda C vitamini almak

Laetril, Birleşik Devletler’de  veya dünyada kanser tedavisinde  kullanılmak üzere FDA tarafından onaylandı mı?

ABD,  Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), laetril’i Amerika Birleşik Devletleri’ndeki kanser tedavisi olarak onaylamadı. İlaç Meksika’da kanser tedavisi amaçlı olarak üretilmekte ve kullanılmaktadır.

Kısa özet :

Laetril ve amigdalin adı verilen doğal bir üründür. Amigdalin birçok meyvenin ve bitkilerin çekirdeklerinde, fıstık ve benzeri çekirdek kuruyemişlerde bulunan kimyasal etken bir bileşendir.
Laetril vücutta parçalandığında oluşan, hidrojen siyanürün ana antikanser bileşik olduğu düşünülmektedir. Laetril, ağız yoluyla tablet olarak veya intravenöz enjeksiyon yoluyla verilir
Laetril, laboratuar çalışmalarında  hayvan çalışmalarında  veya insan çalışmaları esnasında kısıtlı anti-kanser etkiye sahip olduğu gösterildi.
Laetril’in yan etkileri  siyanür zehirlenmesine bağlı belirtilerdir.
Laetril, ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) tarafından onaylanmamıştır.

Kaynak

Was this article helpful?

Related Articles

Leave A Comment?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.