Ay Çekirdeği Neye İyi Gelir Ve Faydaları Nelerdir?

Ay çekirdeği nelere iyi gelir ?

Ay çekirdeği ölçülü olarak tüketildiğinde kalp damar rahatsızlıklarını önleyici, iyi kolesterolü arttırıcı, stres, depresyon, panik bozukluğu ve unutkanlık önleyici faydaları bulunmaktadır. Uzmanlar ay çekirdeği tüketimine ilişkin öneri ve uyarılarda bulunuyor. Ay çekirdeği cildi yağlandıran ve kalp riskini arttıran bir besin maddesi olarak düşünülmektedir. Aslında ay çekirdeği çok sağlıklı bir atıştırmalıktır. Ay çekirdeği yüksek oranda E vitamini içermesi dolayısıyla kalp damar rahatsızlıklarını önleyici ve vücuttaki iyi kolesterolü arttırıcı etkisi vardır. Kalp damar rahatsızlıklarını veya kanserle beraber ölüm riskini de azaltmaktadır. Ay çekirdeği ayrıca, stresi, depresyonu, panik bozukluğu ve unutkanlığı büyük ölçüde önlemekte ve geriletmektedir.

Ay çekirdeğinin faydaları

Ay çekirdeği hafızayı güçlendirici etkisinin yanında beyin fonksiyonlarını da artırmaktadır. İçerisinde bulunan vitamin ve mineral sayesinde bu bitkisel ürünün kemik ve diş sağlığı için de olumlu etkisi vardır. Ay çekirdeği içeriğinde bulunan güçlü fosfor nedeniyle böbrek fonksiyonlarının düzenlenmesine ve boşaltım sisteminin çalışmasına katkı sağlar. Özellikle bağırsak hareketlerini arttırıcı ve kabızlığa iyi gelen bir besin maddesidir.

Ay çekirdeği kanserden korunma konusunda da güçlü bir yardımcıdır. Ay çekirdeği posalı bir bitkisel ürün olduğu için kanser yapıcı zararlı maddelerin bağırsakta kalma sürelerini kısaltmaktadır. Vücuttaki kirli kalıntıları ve mikropları temizleme bakımından son derece faydalıdır. Bunun yanında, ay çekirdeği kan şekeri düşüklüğüne iyi gelmektedir. Bağışıklık sistemini içeriğindeki B6 vitamini sayesinde sürekli olarak güçlü tutar. Vücudu kızarıklık ve şişliklere karşı koruma konusunda da yardımcıdır. Sağlıklı kolesterol olarak nitelendirilen iyi kolesterol oluşumuna katkı sağlar. Beyin, kalp ve kaslar için ay çekirdeğinde bulunan magnezyum değeri sayesinde koruma sağlar. Ay çekirdeği tüketilerek magnezyum eksikliği giderilebilir. Ancak ay çekirdeği dikkat edilerek tüketilmelidir.

Ay çekirdeği tüketim miktarına dikkat edilmelidir

Hamilelerde oluşan kas krampları engellemek için magnezyumun oldukça önemi vardır. Bu nedenle hamileler beslenme programlarına ay çiçeğini çok az miktarda ekleyebilirler. Ay çekirdeği depresyona yakın hastalar için önemli bir kurtarıcıdır. Çünkü triptofan değeri oldukça yüksek bir besin maddesidir. Bir avuç ay çekirdeği yaklaşık 75 kaloridir. Bu nedenle tüketilmesi tavsiye edilir, ancak miktarına dikkat edilmelidir.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave A Comment?