Avakado Yağı Faydaları

Avakado Yağı ve Faydaları Nelerdir?

Avakado elbette bilinen sağlıklı bitkiler arasında önemli bir yer işgal eder. Avakado meyvesinden elde edilen yağ da belli başlı özellikleri nedeni ile sağlıklı beslenme meraklıları tarafından önemsenmektedir.

Avokado Yağı Faydaları Listelenecek olursa:

 • Avakado yağı oleik asitten zengin olması sebebiyle hücre yenilenmesini arttırması, anti oksidan etkisi, yara iyileşmesini hızlandırıcı etkisi ile oksidatif strese karşı önemli bir koruyucudur. Avakado yağı yanma derecesi yüksek bir yağ olması nedeniyle ayrıca kızartma yağı olarak güvenle kullanılabilmektedir.

Avokado Yağı Faydaları

   • Kalp sağlığı açısından avakado yağı önemlidir ve içeriğinde bulunan sitosterol maddesine bu etkisini borçludur. Ateroskleroz sürecinde damar duvarı iltihaplanması olması nedeni ile avakado yağı anti inflamatuvar etkisi ile ateroskleroz sürecini tersine döndürme potansiyeline sahiptir.
   • Avokado yağı yüksek miktarda E vitamini içermektedir. Cilt ve göz sağlığı için gerekli olan E vit serbest oksijen radikallerinin vücuttan temizlenmesinde önemli etkisi vardır. E vit ayrıca mental sağlığı ve hafızanın güçlendirilmesi içinde önemli etkiye sahiptir.
   • Avakado yağı sindirimi kolaylaştırır, sindirim rahatsızlıkları, şişkinlik gibi belirtileri ortadan kaldırıp gıdaları hazım süreçlerini kolaylaştırır.
   • Oleik asit vücutta yağ yakımını arttırarak düzenli yapılan egzersizlerin etkisini pekiştirir. Ayrıca günlük avakado yağı tüketimi ile doygunluk hali uzar ve sindirimin etkin olması ile vücuda giren gıdalardan elde edilen besin maddelerinin en üst seviyeye çıkması ile verimli bir enerji oluşumu ve kullanımı sağlanır.
   • Avakado yağı önemli bir detoks ajanıdır. Avokado yağı içeriğinde bulunan doğal klorofil ve Mg nedeni ile vücuttan cıva, kurşun gibi ağır metallerin atılmasını karaciğer, böbrek, beyin gibi organları detoks süreçlerine katkı verir.

avakado yağı faydaları

   • Avokado yağı gerek ağızdan salatalara katılarak tüketilir gerekse, dışarıdan doğrudan deriye uygulanarak derinin yoğun vit E, lesitin, potasyum etkisi ile beslenmesini arttırır ve cilt güzelliği, sağlığı için çok önemli olan su tutucu etkisi ile cildi gençleştirir.
   • Deri üzerindeki olumlu etkisi ile saç köklerini güçlendirerek saçların kuvvetlenmesi ve anti inflamatuvar etkisi ile saç diplerinde oluşan inflamasyon, seboreik etkileri düzeltir ve saç diplerinde kepeklenme gibi müzmin sorunları tedavi eder.
   • Avokado yara iyileşmesini hızlandırır, deride meydana gelen egzema, sedef gibi rahatsızlıkları bünyesinde bulunan oleik asit gibi esansiyel yağ asitleri ile baskılar.

kaynak

Was this article helpful?

Related Articles

Leave A Comment?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.