Aşı takvimi hesaplama

Aşı Takvimi kolay hesaplama

Yirminci yüzyılda modern tıbbın, hastalıklara karşı koymayı başarmasında en büyük rolü kuşkusuz aşılar oynamıştır. Peki, aşı nedir ve ne zaman kullanılmalıdır?

Aşılar; zayıflatılmış hastalık virüsü, hastalık etken parçaları, çeşitli zehirli maddelerden oluşur. Vücut aşıyı aldığı zaman antikor üretir ve bağışıklık sistemi oluşur. Aşı sayesinde önceden oluşan antikorlar, karşısına gelen maddelere karşı savaş açar. Yani vücut hastalıklara karşı hazırlıklı hale gelir. Aşı ilkesi oldukça basittir, enfeksiyon esnasında bile hastalığa karşı bağışıklık yaratır. Daha sonra, sağlık adına gerçek bir tehlike anında ise insan vücudu patojenlere karşı koyma ve hatta onları yenme kabiliyetine zaten sahip olmuş olur.

Artık aşıların ne olduğunu bildiğinize göre, yaşamın ilk günlerinden itibaren herhangi bir kişiye evde sağlık sistemi tarafından tavsiye edilen spesifik aşılar hakkında konuşma zamanı geldi. Her ülkede bir aşı çizelgesi olduğunu belirtmek gerekir.

Türkiye’de ve Dünya’da ilk aşı, çiçek hastalığına karşı yapılmıştır ve çiçek aşısı olarak bilinir. Türkiye’de 1930 yılında uygulanmıştır. Bu aşı 1801 yılında Jenner metoduyla İstanbul’da üretilmiştir. Dünyadaki ikinci aşı ise kuduz aşısıdır. (1885- Louis Pasteur). Sağlık Bakanlığı tarafından son yıllarda güncel aşılama programına eklenen aşılar ise; 2011 yılında 13 bileşenli konjuge pnömokok aşısı,  2012’de Hepatit A aşısı ve 2013’de suçiçeği aşısı olmuştur. En son su çiçeği aşısının aşı takvimine eklenmesi ile Türkiye’de aşısı yapılan hastalık etkeni sayısı 13’e yükselmiştir.

Ülkemizde aşıların uygulanması, bebeğin hayatının ilk günlerinden itibaren öngörülmüştür. Enjeksiyonlar sırasıyla doğumhanede, daha sonra kreş/okul ve erişkin poliklinikte yapılır. Zorunlu aşılar halk için ücretsiz bir hizmettir, ancak kişinin kendi inançlarına bağlı olarak bir kişi (kendisi ve küçük çocuğu için) aşı olmayı reddedebilir.

Devlet tarafından sunulan zorunlu aşılar; aşağıdaki hastalıklara karşı aşılarla temsil edilmektedir:

Tüberküloz (BCG, enfeksiyona karşı koruma sağlamaz, ancak hastalığın seyrini kolaylaştırır). Tetanoz (hem ayrı olarak hem de kompleks aşıların bir parçası olarak DTP, ADS olarak verilebilir), Kızamık-kızamıkcık-kabakulak ,Konjuge Pnömokok Aşısı (KPA-7 KPA 13 valanlı (Prevenar), DBT-İPA(Tetraxim) Hepatit A (Havrix) ,Suçiçeği (Varivax)

Neredeyse tam hacimli aşılama, çocuğun doğumundan 20 ay sonra tamamlanmalıdır. Tekrarlanan enjeksiyonlar daha sonra 6 yıla yakın önemli bir sürenin ardından 14 yıla kadar sürdürülür. Bazı çocuklar bireysel bir programla aşılanırlar.

Bebekleri bir çok enfeksiyon hastalıktan korumanın yolu şüphesiz aşı olmasını sağlamaktır. Bu yüzden bebeklerin Aşı Takvimini takip etmek, onları en yüksek düzeyde koruma açısından önemlidir. Aşılar öncelikle uygulandıkları kişileri hastalıktan korur. Hastalıktan korunan kişiler mikroorganizmaları diğer kişilere taşımayacağı için aşılanmamış kişilere de hastalığın geçişi engellenir ve onlar da korunmuş olur.

Aşağıda aşı takvimi hesaplama uygulaması verilmiştir;

Hesapla

 

Was this article helpful?

Related Articles

Leave A Comment?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.