Aromaterapi Neye İyi Gelir?

Tıbbi aromaterapi nedir ?

Aromaterapi kokulu bitkilerden sağlanan esans yağlarının bireyin yaşam tarzı ve ihtiyacına uyumlu olarak tedavi amaçlı olarak kullanımı olarak tanımlanmaktadır. Bu yağların doğru şekilde kullanımı ayrı bir uzmanlık alanıdır. Kullanılan bitkinin botanik bilgileri, elde etme yöntemi ise; kullanış amacını doğrudan etkilemektedir. Aromaterapi’de kullanılan yağların saf olması, kalitesi ve uygun şartlarda üretilmesi son derece önemlidir. Tıbbi aromaterapi sağlıklı bir yaşam için beden, zihin ve ruhun şifasını sağlamak üzere önemli bir tamamlayıcı yöntemdir. Tüm tedavi yöntemlerinde geçerli olduğu gibi aromaterapi de her derde deva mucize bir yöntem olarak algılanmamalıdır. Çünkü kişilerin kendisine gösterdiği özen kendi sorumluluğunda olup, yaşam kalitesinde belirleyici bir etkendir. Günümüzde aromaterapi uygulamalarında 3 alandan söz edilmektedir.

Estetik aromaterapi

Estetik aromaterapi uygulamasında keyif, zevk, rahatlama ve estetik önemlidir. Tedavi veya iyileştirme amaçlı değildir. Güzel kokan bir gül ya da portakal çiçeğinin insanları mutlu etmesi ve kendini hissettirmesi dolayısıyla yaşamı daha renkli hale getirmektedir. Aynı şekilde kokulu bitkilerden üretilen parfümler, cilt ve vücut ürünleri, kişisel bakım ürünleri ve ortam kokuları da bu grupta yer almaktadır.

Klinik aromaterapi

Klinik aromaterapi uygulamasında enfeksiyon, bulantı, ağrı, uykusuzluk ve stres gibi spesifik klinik semptomlar hedeflenir ve uygulanan tedavi sonrasında sonuçlar ölçümlenir. Bu uygulama Medikal Aromaterapi ve Hasta Bakım Aromaterapisi olarak 2 alt bölüme ayrılır.

Holistik aromaterapi

Holistik Yunanca kökenli bir kelime olup, bütün ve tek parça anlamına gelmektedir. Bu sebeple holistik aromaterapide kişiler bedensel, zihinsel ve ruhsal açılardan bir bütün olarak ele alınır ve buna göre değerlendirilir. Hazırlanan karışım kişilerin ihtiyaç ve beklentileri ile uyumlu olmalıdır. Holistik aromaterapi uygulayacak kişiler doğal beslenme, yoga, meditasyon, çeşitli rahatlama teknikleri ve diğer egzersizler hakkında bilgi sahibi olmalıdır.

Tıbbi aromaterapi neye iyi gelir?

Klinik aromaterapi tüm dünyada “Tamamlayıcı ve Alternatif Tedaviler” ismi altında önemli bir uygulama alanına sahiptir. Aromaterapinin klinik uygulamaları farklı durumlara göre destekleyici, tamamlayıcı ya da tedavi edici olmaktadır.

Enfeksiyonlar: Virüs, bakteri ya da mantar kaynaklı enfeksiyonlarda kullanılır. Solunum, idrar yolları ve mantar enfeksiyonlarında uzun zamandır etkili olarak kullanılmaktadır.

Uyku sorunları: Stres, solunum sorunları, hamilelik gibi zor ya da özel dönemlerde meydana gelen uyku bozukluklarında esansiyel yağlar ile yapılmış çok sayıda olumlu çalışmalar vardır.

Bulantı ve kusma: Sindirim sistemi rahatsızlıkları, ameliyat, farklı nedenlerle oluşmuş ağrılar, migren, gebelik ya da alınan tedaviler sebebiyle görülen bulantı ve kusmalarda aromaterapinin klinik kullanımları vardır.

Ağrı ve iltihaplanma: Bölgesel olarak görülen ağrılarda, migren ve baş ağrısında ağrıyı azaltmak ve iyileştirmek amaçlı kullanılmaktadır. Cilt iltihaplanmalarında da etkili olan güçlü esansiyel yağlar vardır.

Stres yönetimi: Genellikle stres, korku, endişe ve depresyon gibi ruhsal sorunlarda aromaterapinin önemli desteği olabilmektedir. Ameliyat öncesi ve sonrasında hem hastanın hem de hasta yakınlarında oluşan stresli dönemlerde yapılan seanslar rahatlatıcı etki göstermekte ve iyileşme sağlanmaktadır. Ayrıca hastanın kendisini daha iyi hissetmesi ve diğer tedavilere uyumunu da kolaylaştırmaktadır. Kadınlarda adet öncesi huzursuzluk ve cinsel soğukluk gibi çeşitli rahatsızlıklarda ve doğumu kolaylaştırmada da kullanılmaktadır. Hafif hormon etkisi gösteren bazı esansiyel yağlar ise adet öncesi huzursuzluk döneminde oldukça destekleyicidir. Kokuların konsantrasyon ve hafıza üzerindeki etkileri de bilimsel araştırmalar ile desteklenmektedir.

Cilt sorunları: Farklı kaynaklı alerjilerde ve bazı cilt hastalıklarında aromaterapi etkili bir şekilde kullanılmaktadır.

detaylı konu makalesi

Was this article helpful?

Related Articles

Leave A Comment?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.