Alzheimer Hastalığının Belirtileri

Gündelik hayatta herkesin başına gelebilecek küçük unutkanlıklar Alzheimer hastalığının belirtileri olabilir. Çağımızın yoğun iş temposu, stres ve teknolojinin yoğun kullanımı sebepleri ile zaman zaman unutkanlık yaşanması söz konusu olabiliyor. Herkesin unutkanlıktan şikâyet ettiği bilinmekle birlikte, bunun bir hastalık olduğu genellikle akla getirilmez. Başlangıçta küçük unutkanlıklar ile başlayan ve önlem alınmadığı takdirde hafızayı tamamen silen Alzheimer hastalığının ilk belirtilerini ciddiye almak gerekiyor. Bireyin kendi kendine ya da yakınlarına yapabileceği basit testler ile unutkanlığın derecesi saptanabiliyor. Unutkanlık ilaç tedavisi ve beyin egzersizleri ile yavaşlatılabilmektedir. Alzheimer; kelime hatırlama ve çizim yapma becerisi gibi testler ile ortaya konulabilmektedir.

Dakikada 14 kelime üretmek

İsim hafızasındaki unutkanlıkların yanı sıra hafızadaki kelimeleri çağıramamak da farklı bir belirtidir. Kelimeleri unutmayan, fakat kısa süre içerisinde hatırlayamayan kişiler için 1 dakikalık sürede “K” harfinden kelime üretmesi istenir. Test uygulanan kişinin kısa süre içerisinde beynindeki kütüphaneyi güncelleyebilmesi beklenir. Eğer bir dakika içerisinde panikleyerek 14 kelime üretilememesi durumunun değerlendirilmesi gerekir. Bozulma önce zamanda ve sonra yer bilgilerinde meydana gelmektedir. Kişileri tanımak ve hatırlamakta yaşanan bozukluk hastalığının ilerlediğini gösterir.

Harf testinde 2 hatadan fazla yapmak

Alzheimer kontrollerinde özellikle uygulanan harf testinde kişiden kendisine okunacak bir dizi harfin içerisinde sadece “A” harfini duyduğu zaman elini masaya vurması istenir. 2 ya da daha fazla hata hastalığın belirtisi olabilir. Her harfte elini masaya vurma refleksi göstermek ise daha büyük bir hastalığın işaretidir.

Tuvalet yerine mutfağa gitmek

Beynimiz dakikada binlerce kere “Ben neredeyim, ne yapıyorum” gibi soruların yanıtlarına göre yer zaman ve kişi üzerinden sistemi kontrol eder. Hastalığından şüphelendiğiniz kişiye basit bir testle hangi yıl, ay ve günde olduğu, hangi şehirde yaşadığı gibi sorular sorabilirsiniz. Yer zaman ve kişi bilgilerinden birinin yanlış olması halinde büyük bir sorunun işaretidir. Kelime hatırlayamama belirtisinden önce ortaya çıkan başka belirtiler de vardır. Örneğin tuvalet yerine mutfak veya evin farklı bir odasına gitmek, çok iyi bilinen bir adresi tarif edememek gibi reflekslerdeki bozukluklar asla göz ardı edilmemelidir. Gözlüğünün kaybolması ya da boynunda asılı olmasına rağmen aramaya devam edilmesinden çok aranan gözlüğün buzdolabından çıkması önemli bir hastalık işaretidir.

Saati çizebilmek

Erken dönemde öğrenilen bilgileri kâğıda çizerken zorlanmak; unutkanlığın derecesi veya rahatsızlığın nedenleri hakkında bilgiler verir. Kâğıt üzerine saat çizerken rakamların daire içerisine doğru dağıtılamaması, akrep ve yelkovan ayrımının yapılamaması, dairenin merkezinin seçilememesi gibi hatalar kişinin bunama seviyesini göstermektedir. Bunun yanında bir küpün 3 boyutlu olarak kâğıda çizilmesi esnasında ortaya çıkan yanlışlıklar veya çok uzun sürede çizilmesi de dikkate alınması gereken belirtilerden biridir.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave A Comment?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.