Alkali diyet ve alkali besinler listesi

Alkali diyet ve alkali su nedir ?

Alkali diyetin faydaları nelerdir 

Kan asit baz dengesi nedir ?

Vücut asit baz dengesi kanda ölçülebilen çok dar bir aralıkta seyreden ve hassas değerlerdir. Bu değerlerin çok bazik yani alkali olması istenmediği gibi çok asidik olması da istenmez. Bu metabolik dengeler genellikle belli hastalık durumlarında bozulur ve önemli hayatı tehdit eden dalgalanmalar olabilir. Bizim burada tartışacağımız konu kan asit baz değerlerinde bind eveya onbinde bir seviyesinde değişikliklerin vücudumuza etkileridir.  Bu dengeyi bazı yediklerimiz ile çok hafif derecede değiştirebilme imkanımız olsaydı ve hasta olmaksızın bu değerlerle oynayabilseydik nasıl bir sonuç elde edebilirdik. Bilim dünyası bu konuyu araştırmış ve bu sorulara cevap bulmuştur. Asla vücudumuzda asit alkali dengesinin nasıl düzenlendiği konusunda fikir sahibi olmayan bizler uygun bir kan ph’sı ile daha sağlıklı, daha zinde ve fit olabilir miyiz ? Alkali diyet ile daha dengeli alkali bir kan ph’sı elde ederek hastalıklara karşı daha dirençli ve daha zayıf olmak mümkün mü? Yapılan çalışmalar göstermektedir ki diyette alınan daha az lifli gıda ve tüketilen daha çok doymuş yağ, basit şekerler, Na ve K ile azalmış Mg ve K alımı ile vücutta bazal bir metabolik asidoz yani kan ph’sı asitleşmesi söz konusudur. Bu durumda bağışıklık sistemi zayıflamakta ve hastalık yapan mikro organizmalar vücutta baskın olmaktadır. Ve bu diyet daha az hareket eden modern insanın metabolik asidoz ve akabinde toplumun daha kolay hasta olan obezlere dönüşmesini netice veriyor.

Metabolizma değerlerimizi nasıl asidozdan çıkarabiliriz ve dengeli alkali  kan asit dengesine ulaşabiliriz.

 • Öncelikle rafine gıdalar yerine doğal bitkisel gıdalara daha çok diyetimizde yer vermeliyiz. Rafine gıdalar yanında stres, uyku bozuklukları, alınan ilaçlar, yaşam tarzımız hepsi birlikte metabolik değerlerimizi asitleştiriyor. Yani keskin sirke küpüne zarar vermeye başlıyor.
 • Normalde dalgalanma eğilimi gösteren ancak belirli limitler içinde korunan vücut ph değeri alkali alanda olduğunda diş çürümesini önleyebildiği, böbrek taşı oluşumunu önlediği, kas kuvvetini arttırıp kas spazmlarını düzelttiği yüksek tansiyon, şeker hastalığı gibi metabolik hastalıklar, D vit yetmezliği gibi eksik vitaminlerin olumsuz etkilerini düzelttiği saptanmıştır.
 • Vücudumuza giren hangi yiyecekler vücut ph’sını asit seviyeye kaydırır ? Normalde böbrek asit baz dengesi açısından vücudun temel koordinasyonunu sağlayan organdır. Bunu sağlarken asit-baz, elektrolit Na, K, Ca, Mg gibi önemli mineralleri dengede tutar. Metabolizma asit düzeye kaydıkça eser ve değerli minerallerin böbrekte tutulması zorlaşır ve hatta kemiklerden daha fazla Ca ve Mg  açığa çıkarak asidozu durudurmak için böbrekten Ca ve Mg atılımı artar. Vitaminlerin emilimi bozulur ve vücutta toksinler birikmeye başlar. Vücutta genel yorgunluk, kas krampları, baş ağrısı ve bağışıklık sisteminin zayıflaması ile hastalıklara davetiye çıkaran metabolik zaafiyet süreci oluşur. Bu durum uzayacak olursa eklem artriti, kalp hastalıkları, osteoskleroz, osteoporoz gibi metabolizma hastalıkları baş gösterebilir. Metabolik asit birikmesi alkol kullanımı, çeşitli ilaçların sürekli kullanımı özellikle ağrı kesiciler ve sedatif hipnotik ilaçlar ile, çok fazla miktarda rafine gıda tüketimi ve şeker alımı, gıda koruyucu miktarı yüksek ürünlerin diyette bol miktarda olması bu durumu kronik hale getirir.

 • Düşük potasyum, kalsiyum ve Mg gibi önemli minerallerin az miktarda  alınması ile oluşur.
 • Gıda boyaları, tatlandırıcılar, gıda koruyucuları ve iyi arındırılmamış ve içeriğinde tarım ilacı vb maddeler bulunan gıdalar, düşük lifli beslenme, hayvansal yağ ve protein tüketiminin aşırı olması, gıda ürünlerinde sanayi tipi hormon bakiyesi kalması, evlerde kullanılan deterjan vb kimyasallara fazlası ile maruz kalma, mikro dalga fırın kullanımı ile gıdalarda metabolik asit üretimi artacaktır.

Vücut alkali bir ortama nasıl kavuşur ?

Öncelikle asit kaynağı besinler nelerdir :

 1. İşlenmiş et ürünleri
 2. Tütsülenmiş ve ısıl işlemden geçen etler(sucuk, sosis vb)
 3. Na ve şekerden zengin her türlü hazır gıda
 4. Mısır gevrekleri
 5. Pirinç
 6. Kahve
 7. Alkol
 8. Yumurta
 9. Mercimek
 10. Kızarmış her türlü gıda
 11. Yer fıstığı

Ve bunların yerine neler tercih edebiliriz ?

 1. Mercimek ve diğer bakliyat
 2. İşlenmemiş et
 3. Yulaf
 4. Esmer pirinç
 5. Ceviz
 •  Bol miktarda yeşil ve taze bitki tüketimi alkali diyetin faydaları ve temel öğesidir.

 

 1. Yeşil yapraklı bitkiler
 2. Marul
 3. Ispanak, pazı
 4. buğday çimi
 5. Mantar çeşitleri
 6. Lahana
 7. Kabak
 8. Avakado
 9. Salatalık
 10. Brokkoli
 11. Sarımsak
 12. Bezelye
 13. Domates
 14. Kemik suyu
 15. Deniz yosunları
 16. Sızma zeytinyağı
 17. Turp
 18. Tatlı patates
 19. Turunçgiller gibi farklı alkali diyet ürünleri ve bunların lezzetli taze sıkılmış suları önemli bir diyette alkali kaynağıdır.

 • Alkali su tüketimi önemli bir destektir. ph değeri 8-9 arası bir su ideal alkali su değeridir. ph değeri çok düşük sular için suya eklenecek limon, yemek sodası  ile suyun değeri alkaliye çevrilebilir. Bu şekilde su tüketimi ile alkali diyet için vazgeçilmez bir unsurdur.
 • Farklı sebeplerle düzenli kullanılan ilaçlar özellikle uykusuzluk, stres gibi psikolojik nedenlerle kullanılan sedatif hipnotikler, anksiyete ilaçları asit metabolizmaya neden olur. Bu ilaçları kesmek mümkün değilse en azından diyette yeşil sebzeler ve alkali su ile vücut asit metabolizması alkali yönde desteklenmelidir.
 • Et, yumurta ve farklı kuru yemişler asit özellikli gıda ürünleri olduğu için besleyici özellikleri göz ardı edilerek diyetten çıkarılmamalıdır.
 • Asit ph bozuk mide asiditesi, çeşitli ilaçlar, dengesiz ve işlenmiş gıda tüketimi ile eş değerdir. Yüksek sodyum içeren et ürünleri, şekerli ve tatlandırıcı ile desteklenmiş gıdalar asit diyetin omurgasıdır. Vazgeçilmelidir.
 • Alkali diyet taze yeşil sebze ve meyveler ile çok çeşitli sağlıklı besleyici işlenmemiş gıdayı içerir.

kaynak

 

Was this article helpful?

Related Articles

Leave A Comment?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.