Alıç sirkesi Faydaları

Alıç sirkesi nasıl yapılır ve faydaları nelerdir ?

Alıç sirkesi bir dağ meyvesi olan alıç meyvesinin meşe fıçılarında özellikle Bolu ilimiz ve ilçelerinde yöresel olarak yapılan ve bin bir şifası nedeni ile Türkiye’nin dört bir yanına yollanan bir şifa kaynağıdır. Organik ve doğal ortamından toplanan alıç meyvesi meşe fıçılarında sirkeleşmeye bırakılırken hiçbir katkı maddesi koyulmaksızın karanlık ve uygun nem ortamında doğal sirke mayalanması beklenerek elde edilir. Doğal mayalanma ile ekşiyen sirkelerin alkolleşmemesi için belli oranda tuz veya havalandırma ile içinde oluşabilecek alkolün de uçurulması ile sirke sofralara ulaşacak şekilde cam şişelerde hava alamayacak şekilde tıpalanarak karanlık ortamda gün yüzüne çıkacağı günü bekler. Sirke doğal mayalanmasını takiben 24 ay yani iki yıl süresince havasız ve karanlık ortamda yıllanacak olursa içerdiği anti oksidanların miktarı kat kat artacaktır.

 

Çin tıbbı başta olmak üzere dünya çapında alıç meyvesi kalp rahatsızlıkları ve damar tıkanıklıkları için etkili bir şifalı bitki olarak kabul görmüştür. Özellikle alıç meyvesinin kalp kasının kuvvetlendirici etkisi nedeni ile yayımlanan çok sayıda bilimsel makale mevcuttur. Ateroskleroz geri dönüşümlü veya oluşumu tedavi ile kontrol altına alınabilen bir süreç olması nedeni ile alıç sirkesi ile bu sürecin tersine çevrilmesi mümkün görülmektedir. Yapılan çalışmalarda alıç sirkesi düzenli olarak 4 hafta süre ile kullanan hastalarda :

Alıç Sirkesi Faydaları

  • Sistolik ve diastolik kan basınçlarında düşme
  • Kan HDL düzeylerinde artış ki bu kolesterol iyi kolesterol olarak bilinir.
  • Anti mikrobiyal etkinlik ile mikrobil enfeksiyonlara karşı artmış direnç,
  • Şeker hastalarında HbA1c düzeylerinde dengelenme ve insülin direncini azaltan etkiye sahip olduğu,

  • Kalp kasını kuvvetlendirerek başlangıç seviyesi kalp yetmezliklerinde ilaç ihtiyacını azaltabileceği düşünülmektedir.

 

Bütün olumlu etkileri göz önüne alınarak sirke ve özellikle alıç sirkesini bir destek tedavisi olarak şeker ve kalp yetmezliği, kalp damarı tıkanıklığı gibi ölümcül hastalıkları olan hastalara doktorları kontrolünde önerilmesi yakın gelecekte kuvvetle muhtemeldir.

kaynak

 

 

Was this article helpful?

Related Articles

Leave A Comment?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.