Alıç Nedir ve Alıçın Kalbe Faydaları Nelerdir

 

Alıç Meyvesi Nedir ?

Alıç neye iyi gelir?

Alıç sirkesinin faydaları nelerdir ?

Alıç meyvesi ve bitkisinin tıbbi kullanımı yüzyıllardan beri pek çok toplumda bilinmektedir. Alıç meyvesi halk arasında aluç gibi de adlandırılıp gündelik olarak kullanılmaktadır. Alıç, yabani gül bitki ailesinden olup, doğal olarak ormanlarda yetişir ve sarıdan kırmızıya farklı renklerde meyveleri vardır. Alıç meyveleri 6-12 mm boyutunda olabilir ve marmelat, reçel, kurutulmuş veya çok faydalı olan alıç sirkesi olarak saklanır veya tüketilir. Alıç meyvesi tıbbi olarak kullanılan kısımları olarak yaprak, çiçekler ve olgun alıç meyvesidir. Bu bitki genellikle düşük ve yüksek kan basıncını düzenlemek, vücutta depolanmış yağların ve kolesterolün kullanımıyla ilgili oldukça faydalı etkilere sahiptir. Bu etkileri doğrudan ve dolaylı olarak zayıflamaya katkı sağlayan temel etkidir.

Alıç meyvesinin ♥ kalbe ♥ faydaları ?

Alıç, farmakolojik olarak içerdiği polifenoller ile orta seviyeli kalp yetmezliklerinde tedavi edici etkiye sahiptir. Kalp damar hastalıklarının tedavisi ve kalp damar sağlığı açısından alıç kullanımı halkımız tarafından çok detaylı olarak bilinmektedir. Alıç kendi başına antioksidan ve karaciğerde kötü kolesterol olarak adlandırılan LDL’nin, HDL yani iyi kolesterole dönüşmesini sağlar. Alıç, kalp koroner damarlarında genişletici bir etki gösterir ve böylelikle kalp kasının daha iyi kanlanmasında fayda sağlar. Ayrıca kalbin daha kuvvetli atımını sağlayarak kalp yetmezliği durumlarında tedavi edici etkiye sahiptir.

300 farklı cinsi olan alıç meyvesinin farklı kültürlerde farklı amaçlarla kullanımı yaygındır. Alıç sindirim sistemi rahatsızlıklarında, nefes darlığında, böbrek taşı tedavisinde ve kalp damar hastalıklarında kullanımı popülerlik göstermektedir. Günümüzde ise temel olarak alıç bitkisi kalp damar sağlığı için kullanılmaktadır.

Koroner damarlar için faydalı olan etkisinin kalp  kasılmasını arttırması, kalp damarlarının koronerlerin genişlemesini sağlaması ve böylelikle koroner aracılığı ile kalp kasının kan akışının artışı ile oksijenin dokulara ulaşmasının kolaylaşması şeklinde açıklanır. Bilim adamları bu etkilerini içerdiği flavonoidlere bağlamaktadır. Ülkemizde 20 farklı çeşit alıç bitkisi, farklı coğrafya bölgelerinde yetişmektedir. Alıç meyvesinden elde edilen tıbbi karışımlar bu  bitkinin çiçeği, yaprağı veya meyvesi kullanılarak elde edilmektedir. Özellikle kalp konusundaki etkisini alıç bitkisinin kurutulmuş çiçekleri ve meyveleri ile sağlanmaktadır. Amerika Birleşik Devletlerin’de ve Avrupa’da  kullanılan, bilinen en yaygın tıbbi, şifa bitkisidir.

Amerikan Kalp Hastalıkları Derneği Amerika’da binlerce insanın ölümüne sebep olan kalp hastalıkları ile ilgili olarak alıç meyvesinin faydaları ve tedavi edici etkisi ve kalp yetmezliğinde önleyici etkilerini bilimsel olarak kamuoyuna duyurmuştur. genel olarak alıç kalp dostu ♥♥ bir yemiş olarak dünyada kabul görmektedir. Ayrıca alıç meyvesinin kan hücreleri üzerinde  yapılan çalışmalarda radyasyona karşı koruyucu etkisi olduğu saptanmıştır. Hayvanlarda yapılan bu çalışmalarda kemik iliğinde gen havuzunda bozucu etkiye sahip olan bazı kimyasalların bu etkisinin alıç sayesinde önlendiğini ve mutajen, kanserojen  etkileri, oksidatif stresi ve genom dizininde meydana gelebilecek bozuklukları antioksidan etkisiyle önlediği saptanmıştır. Alıç bitkisinin en faydalı kısmının çiçek kısmı olduğu ve antioksidatif etkisinin, insanda karaciğerde LDL kolesterol oksidasyonunu sağlayan kısmının alıç meyve veya çiçek tomurcuk kısımları ile sağlandığı da saptanmıştır. En yüksek oranda fenol içeriği antioksidatif etkili kırmızı renkli meyvelerinde mevcuttur. En faydalı kısımlarının kurutulmuş çiçek ve çiçek tomurcukları olduğu ve bu kurutulmuş çiçek ve çiçek tomurcuklarının içeriklerinde bilimsel olarak etkin oldukları kanıtlanmış epikateşin ve bazı faydalı meyve asitleri açısından zengin olduğu saptanmıştır. Yapılan çalışmalarda etki mekanizmasının içerdiği farklı fenol ve flavonoid türevleri gibi  kimyasallara bağlı olduğu saptanmıştır. Kalp üzerine olumlu etkisi çok komplike ve detaylı çalışmalar ile saptanmıştır. Alıç kalbe faydası artık nerede ise tıp kitaplarında dahi okutulabilecek derecede detaylı olarak bilinen bir tıbbi gerçektir.

 

Alıç sirkesinin faydaları nelerdir ?

Alıç sirkesi yapısında yoğun olarak fenolik bileşenler içerdiği için ve ayrıca monomer özellikli antosiyaninler ile antioksidan etkinlik kapasitesi maksimumdur.

Bütün bu sağlık açısından olumlu etkileri yanında alıç sirkesinin faydaları şu şekildedir:

 

  • antibakteriyel (antibiyotik benzeri etki)
  • antiviral (bağışıklık sistemi destek etkisi)
  • antiinflamatuvar (iltihap ve ödem çözücü etkisi)
  • antiallerjik (allerjiye yönelik olumlu etkisi)
  • antitrombotik  (kan sulandırıcı etkisi)
  • vazodilatör (damar genişletici etkisi) mevcuttur.

Alıç sirkesinin faydaları arasında bu son saydığımız etkileri öncelikli olarak kalp fonksiyonları ve kalp damar tıkanıkları ile meydana gelebilecek kalp enfarktüsü açısından önem arz etmektedir. Ayrıca beyin damarları tıkanıklıkları ve buna bağlı beyin infarktüsü olarak bilinen inme, ani felç gibi nörolojik rahatsızlıklar açısından da önleyici ve koruyucu etki oluşturabilir. Özellikle alıç sirkesine ait bu faydalar şeker hastalığı bulunan, yüksek tansiyonlu, aşırı kilolu ve kalp hastalığı riski nedeni ile ilaç tedavisi kullanan ancak hayat tarzında düzenleme yapmayı reddeden, yemek yeme alışkanlıklarını değiştirmemiş, egzersiz yapmayan hastalarda 4 hafta düzenli 3 öğün diyette kullanılarak  alıç sirkesi ile hastalarda kilo azalması, vücut kitle endeksinde azalma, yüksek kan basıncında düzelme, şeker, kolesterol ve trigliserit seviyesinde düşmeye yol açmaktadır.

Aynı zamanda koroner damarlarındaki genişletici ve kan akımın arttırıcı etkisinin de içerdiği katekolaminlere bağlı olduğu bilinmektedir. Antioksidan etki açısından da zengin olan alıç aynı zamanda bir  yerel alt cins olan çin alıcı isimli meyvede daha belirgin olarak ortaya çıkar. Kalp yetmezliğine olan tedavi edici katkısının kalp damar tıkanıklığı sonucu kalp kası iskemisine yani kalp damarların tıkanıklığına bağlı olarak meydana gelen göğüs ağrılarında alıç yaprak ve çiçeğinin kurutulmuş olarak elde edilen bazı form tıbbi preparatlar kullanılmıştır ve etkinliği gösterilmiştir. Alıç için aynı zamanda kan sulandırıcı etkiye sahip olduğu da bulunmuştur.  Bunun da kalp dokusunu güçlendirici, koroner damarlar genişletici etkisinin destek sağladığı düşünülmektedir. Alıç bilinen anlamıyla kan damarlarını genişletici, kalp kasını kuvvetlendirici, kötü kolesterolü düşürerek ateroskleroz riskinin azaltıcı etkisiyle önemli bir kalp sağlığı etkisi olan tıbbi meyvedir. Kullanımı dünyada ve ülkemizde hızla artmakta olan aluç meyvesini düzenli olarak kullanarak kalp rahatsızlıklarında ve santral sinir sistemi beyin kan akımının bozulduğu durumlarda yaygınlığı artmaktadır.

 

Kalp koruyucu etkisi

Was this article helpful?

Related Articles

Leave A Comment?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.