Alabaş Neye İyi Gelir?

Alabaş bitkisi neye iyi gelir ?

Ülkemizde üretimine henüz yeni başlanan alabaş Avrupa’da sık olarak tüketilen ve ismi Türkiye’de yeni duyulan, faydaları saymakla bitmeyecek kadar fazla olan bir bitkidir. Peki, alabaş neye iyi gelir?

Avrupa’da kohlrabi olarak adlandırılan alabaş birçok vitamin, mineral ve antioksidan kaynağı olarak bilinmektedir. Yüksek tansiyondan aşırı kiloya kadar pek çok soruna çözüm olan alabaş otu lahanagillerden kabul edilmektedir. Türkiye’de yakın zamana kadar yetiştirilmeyen alabaş otu yurt dışında “Cennet topuzu” olarak da isimlendirilmektedir. Yeşil ve beyaz arası bir renge sahip olan alabaş otu belli başlı vitaminleri ve mineralleri içermektedir. Başlıca içerdiği vitamin ve mineraller ise şu şekildedir; fosfor, potasyum, demir ve kalsiyum elementleri ile A, B ve C vitaminleridir. Böylesine zengin bir vitamin ve mineral kaynağı olan alabaş otunun diğer bir avantajı ise; 12 ay süresince yetişmesidir.

Alabaş otu neye iyi gelir ?

Kansere karşı korur: Güçlü bir antioksidan kaynağı olan alabaş otu özellikle akciğer ve kalın bağırsak kanseri riskini azaltır.

Kilo vermeye yardımcı olur: Son derece düşük kalori değerleri ve sahip olduğu lif yapısı nedeniyle kilo verme konusunda yardımcı olur.

Katarakt ve felç oluşumunu engeller: Alabaş otu katarakt ve felç oluşumunu büyük oranda engellemektedir.

Kalp ve sinir hastalıkları: Alabaş otunun kalp ve sinir hastalıklarına iyi geldiği bilinmektedir.

Hipertansiyona iyi gelir: Alabaş otu vücutta bulunan iyodu emerek, içerdiği potasyum sayesinde yüksek tansiyonu dengelemek açısından oldukça etkilidir.

Astım ve bronşite iyi gelir: Özellikle nefes açıcı özelliği ile astım ve nefes darlığına iyi gelen alabaş otu, bunun yanında suyu da öksürük için oldukça yararlıdır.

Kansızlığı giderir: Zengin demir kaynağı olan alabaş otu, bu özelliği sayesinde kansızlığa iyi gelir.

Böbrek ve safra kesesi taşlarını düşürür: Alabaş otu böbrek ve safra kesesi taşlarının düşürülmesinde yardımcı olur.

Süt yapıcıdır: Alabaş otu emziren annelerin sütünü arttırma özelliğine sahiptir.

Bağışıklık sistemini güçlendirir: Bakır, çinko ve selenyum içeren alabaş otu hastalıklara karşı bağışıklık sistemini güçlendirmektedir.

Zekâyı kuvvetlendirir: İçeriğindeki selenyum sayesinde alabaş otu çocukların zekâ gelişimine olumlu katkıda bulunur.

Romatizmal ağrıları hafifletir: Alabaş otu romatizma kaynaklı ağrıları hafifletir.

Alabaş otu nasıl tüketilir ?

Kereviz, lahana ve karnabahar gibi yaprakları ve sapları olan alabaş otu çiğ veya pişmiş olarak isteğe göre tüketilmektedir. Çorbalara, salatalara ve sulu yemeklere ilave edilerek yenebilen alabaş otunun yaprak kısımlarından sarma bile yapılabilmektedir. Alabaş turpu faydaları çok olmasına karşın tüketiminde dikkat edilmesi gereken bir bitkidir. Çünkü alabaş turpu vücuttaki iyodu emer ve kişilerin iyot ihtiyacı duymasına neden olur. Bu sebeple alabaş bitkisi tüketenlerin özellikle tiroid sorunu bulunanların iyotlu tuz kullanmaları ve her olasılığa karşı alabaş otunu haftada 2 defadan fazla tüketmemeleri tavsiye edilir.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave A Comment?