Ağız Kokusu Neden Olur Ve Tedavisi Nedir?

Ağız kokusu pekçok rahatsızlık için ön belirti olabilir.

Günümüzde her toplumda ağız kokusu oldukça sık görülen bir sorun olup, aynı zamanda bireyin kendine olan güvenini de olumsuz etkileyen ciddi bir problemdir.

Ağız kokusunun sebep olduğu sorunlar ilk olarak bireyin vücudunu ve ardından da psikolojik durumunu olumsuz şekilde etkilemektedir. Ağızda oluşan kötü kokuya ‘Halitozis’ ismi verilmektedir. Aslında ağız kokusu bir rahatsızlıktan ziyade birçok hastalığın belirtisi olarak değerlendirilir. Bu durum fizyolojik ve patolojik olarak ikiye ayrılır.

Diş ve diş eti iltihapları ağız kokusunun en önemli sebeplerinden biridir. Ayrıca bunlar içinde ağızda eskimiş köprü ve diş protezleri ile tükettiğiniz yüksek şeker oranlı besinler de bulunmaktadır. Ağız kokusunun sebepleri arasında akciğer ve sinüs kaynaklı enfeksiyonlar, böbrek yetmezliği, şeker hastalığı, karaciğer yetmezliği ve metabolizma bozuklukları sayılabilir.

ağız kokusu

Ağız kokusunun tedavisi amacıyla geliştirilen yöntemler arasında ilk sırada ağız bakımı yer almaktadır. Bununla ilişkili olarak diş ve diş etleri bakımına özen gösterilmelidir. Diş eti iltihaplanmaları ağız kokusuna neden olacaktır. Ağız içerisindeki protez ve köprülerin de sık sık kontrol edilmesi gerekir. Protez ya da köprünüz eğer eskidiyse, mutlaka bunları temizlemelisiniz.

Diş çürükleri ile mücadele kadar bunun yanında düzenli olarak diş ve diş eti bakımı için yumuşak bir diş fırçası ile günlük diş ve diş eti bakımı, mümkünse diş arayüz bakımı ve gözden kaçırılmaması gereken bir diğer ağız bakım unsuru olan dil papillaları arasında yaşayan bazı bakterilerin de temizlenmesi için dil fırçalaması da yapılmalıdır.  Bu amaçla hazır bazı kişisel bakım ürünleri vardır fakat asgari bakım için düzenli gargara veya karbonatlı su ile ağız, diş ve dişeti bakımı yapılması önemli bir önleyici yöntemdir. Bir diğer geleneksel diş bakım yöntemi olan misvak kullanımının da düzenli diş ve diş eti bakımı yanında içerdiği bazı antiseptik kimyasallar ile bu sorunu düzeltmek için olumlu etkisi olduğu bilinmektedir.

Halitozis ile mücadele etmek üzere kullanılabilecek yöntemler arasında bitkisel çözümler de bulunmaktadır. Şayet ağız kokusu şikâyetiniz varsa; uygun yiyecek ve içeceklere bir miktar tarçın ilave etmeniz faydalı olacaktır. Yaşın ilerlemesiyle doğru orantılı olarak vücutta su kaybı artışı yaşanır. Buna bağlı olarak günlük tükettiğiniz su miktarını arttırmanız da ağız kokusunu gidermek için bir çözüm yöntemi olacaktır. Ayrıca aşırı miktarda beyaz un ve beyaz şeker tüketimi ise ağız içerisinde bakteri üretimini çoğaltacaktır. Bu sebeple un ve şeker miktarı tüketiminin minimum seviyede tutulması ağız kokusundan kurtulmak için en temel yollarından biridir.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave A Comment?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.