Adet sancısına ne iyi gelir

Adet sancısına ne iyi gelir ?

Ağrılı adet her kadının belli dönemlerde yaşayabildiği sorunlardan biridir.

Adet sancısı bazı kadınlar için her ay bir defa başlarına gelen ve oldukça ızdıraplı bir menstrüasyon periyodunu ifade eder. Ağrılı adet tıbbi olarak dismenore, hipermenore gibi bazı durumlarla birlikte gözlenebilir. Sancılı adet sebebi net olarak bilinmemekle birlikte kadınların stresli dönemlerinde daha sık karşılaştıkları bir durum olması nedeni ile doğrudan stres, sınav dönemi, iş baskısı gibi hayata dair bazı durumlarla eş zamanlı olarak görülmesi sebebi ile stres ile ilişkilendirilir. Adet ağrısına ne iyi gelir konusunda detaylı bir inceleme yazımız mevcut olup biz bu konuda yeni literatür ışığında bazı yenilikleri burada gündeme almayı uygun gördük.

  • Akapunktur

Adet ağrısına ne iyi gelir ? sorusuna verilebilecek en iyi çözüm alternatiflerinden biridir. Çin tıbbı 2000 yıldır kronik ağrı ve adet sancısı tipinde tekrarlayan ağrılı periyotlar için önemli bir çözüm alternatifidir. Elle yapılan iğne akapunktur ve elektrot aracılığı ile uygulanan akapunktur seansları ile adet sancısı kontrol altına alınabilir asgariye indirilebilir. Bu konuda yapılan çalışmalar %50 oranında akapunktur sonrasında adet sancısına iyi gelen bir süreç yaşandığını göstermiştir.

  • Adet ağrısına ne iyi gelir sorusunun bir diğer kabul görmüş cevabı elbette sıcak alınan banyolardır birde bu banyoların içine hazır mineral tuzları eklenmesi ile elde edilecek fayda çok daha fazla olacaktır.

  • Doğal sızma zeytinyağı ile diyetin zenginleştirilmesi ile 18-40 yaş arası kadınlarda ağrılı adet süreci , adet sancıları azalmış ve ağrı kesici kullanma ihtiyacı azalmıştır. İçeriğinde bulunan anti inflamatuvar etkili Oleuropein bu olumlu etkiye neden olduğu düşünülmektedir.
  • Benzer etki balık yağı kullanımı ile elde edilebilmiştir.
  • Ağrılı adet sürecinde iyi ve düzenli kaliteli uyku önemlidir ve aksatılmamalıdır. Burada sağlıklı ve kaliteli uykuda salınan Melatonin hormonunun vücutta her türlü kas kramp ve spazmlarını çözücü etkisine bağlı olduğu düşünülmektedir.
  • Yoga,meditasyon ruhen stresle mücadele ve sancılı regl durumunda oluşabilecek başkaca psikolojik problemlerle mücadele amaçlı etkin bir yöntemdir.
  • Nefes alma terapileri ile ağrılı adet süreci ile başa çıkmak mümkün olup konu ile ilgili nefes egzersiz programları mevcuttur.
  1. dismenore için etkili destek tedavileri ile ilgili kaynak
  2. melatonin ile ilgili kaynak

 

Was this article helpful?

Related Articles

Leave A Comment?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.