ABO Rh uyuşmazlığı

Kan Grupları Nedir?

Kanda yer alan kırmızı kan hücrelerinin içerisinde bulunan antijen isimli proteinlerin türlerine göre sınıflandırma ile oluşan gruplardır. Bir kırmızı kan hücresi A, B, 0 ya da hem A hem de B tipi yapılar bulundurabilir. Ayrıca birde Rh proteinleri vardır ve birlikte RH- ve RH+ oluştururlar. Böylece sekiz ayrı grup oluşur. Bu gruplar A RH+, A RH-, B RH+, B RH-, 0 RH+, 0 RH -, AB RH+, AB RH- şeklindedir. Kan gruplarının oluşmasında bireyin anne ve babasının büyük bir etkisi vardır. Anne ve babanın kan grubu doğacak bebeğin kan grubunu hesaplamada temel unsurdur.

Bebeğin Kan Grubu Ne Zaman Belli Olur?

Bebeğin kan grubu, anne karnındaki altıncı haftada yani 1 buçuk aylık olduğunda kan grubu belli olacak duruma gelir.

Bebeğin Kan Grubunu Hesaplamak için Ne Gereklidir ve Neden Önemlidir?

Bebeğin Kan Grubunu Hesaplamak için anne ve babanın kan grubunu bilmek gereklidir. Ancak sonrasında kesin bir sonuç değil bazı tahminler söz konusudur. Ayrıca anne ve çocuğun kan grubu biliniyorsa babanın da kan grubu tahmin edilebilir.

Doğacak çocukların kan grubu anne ile babanın kan gruplarının bir araya gelmesi ile olur. Bebek anne ya da babadan kan alabilir ya da her ikisinden de alabilir. Anne ile babanın taşıyıcı olduğu kan grubunu da alabilir. Bebeklerde kan uyuşmazlığı olmaması için doğacak çocuğun kan grubuna bakılmalıdır. Bebeğin kan grubunu bilmek Rh uyuşmazlığı açısından çok önemlidir. Peki Rh uyuşmazlığı nedir?

Rh Uyuşmazlığı

Rh uyuğmazlığında Rh faktörü önemli rol oynar. Eğer anne Rh negatif, bebek ise Rh pozitif ise Rh uyuşmazlığı ortaya çıkar. Rh uyuşmazlığı riskine karşı hamile annelerin kan testi yaptırmaları çok önemlidir. Eğer Rh uyuşmazlığı tespit edilirse tıbbi müdahale etmek gereklidir. Bunun için de  (Rh uyuşmazlık iğnesi) yapılır. Bu tarz ciddi risklere karşı zamanında önlem almak adına bebeğin kan grubunu önceden öğrenmek oldukça önemlidir. Eğer bu tarz bir risk taşıyıp taşınmadığı merak ediliyorsa bebeğinizin kan grubunu hesaplatabilirsin. Daha kesin sonuçlar için ise hamileliğin altıncı haftasından sonra doktorunuza kan testi yaptırmalısınız.

ABO Rh kan grubu uyuşmazlığı hesaplama

AnneBaba
Hesapla

 

Was this article helpful?

Related Articles

Leave A Comment?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.