20 lik diş nedir ve 20lik diş çekimi nasıl yapılır ?

20 lik diş nedir ?

Yirmi yaş dişi halk arasında ileri yaşlarda sorun çıkarması ile bilinen 3. molar azı dişten başka birşey değildir. Yani en basit tabiri ile sona kalmış en sonda yerleşik olan bu azı dişi olan 20 lik diş yerleşiminin günlük diş bakımına uygun olmaması veya diş etine yarı, tam gömülü olması nedeniyle sıklıkla başa iş açan bir diş olarak akılda yer eder. İleri yaşlarda çıkıp da başa iş getirebildiği için bilge diş (wisdom teeth) gibi anglo sakson kültüründe adlandırılan 20 yaş dişi sıklıkla problemleri diş hekimi bazen de çene cerrahı tarafından çözüme ulaştırılan bir diştir.

20 lik diş problemleri nelerdir ?

  • Diş eti iltihapı
  • Diş kökü iltihabı
  • Diş apsesi
  • Şiddetli diş ağrısı ve hassasiyeti
  • Çenede şişlik ve çeneye yayılan apse
  • Çenede kilitlenme
  • Kulak ağrısı
  • Diş intizamında bozulma
  •  Ortodontik oklüzyon bozukluğu

gibi diş problemlerine sıklıkla neden olur. 20 yaş dişi genellikle düz, oblik veya tam yatay şekilde yerleşebilir. Bu yerleşimler özellkle yapılan cerrahi girişim için önemli bir kriter teşkil eder ve öncelikle diş röntgeni , panaromik mandibula grafisi ile incelenmelidir. Yirmi yaş dişi sorun çıkarıyor iltihap, çürüme, ağrı veya yakında ki dişlere zarar veriyor ise cerrahi müdahale ile alınması kuvvetle önerilir.

20 yaş dişi tedavisi esnasında kişilerin gündelik hayatlarında olumsuzluk oluşturan bir yirmi yaş dişi temel olarak tedavi endikasyonudur. 20 lik diş genellikle yarı gömülü veya tam gömülü olabilir bu durumlar dişin üstünün, diş eti tarafından ne oranda kapatılmış olduğuna bağlı olarak tayin edilir. Tam gömülü 20 lik diş çekimi sıklıkla küçük bir diş operasyonu olup lokal anestezi ile yapılır. Diş eti sıyrıldıktan sonra ulaşılan 20 lik diş kuvvetle yerinden oynatılarak tek parça olarak çekilmeye çalışılır. Bu durumda önemli olan tek şey geride kırık bir kalp değil kırık bir diş kökü bırakmamaktır.

20 lik diş çekimi sonrası bir miktar çenede ağrı ve hassasiyet oluşabilir.  Ayrıca zorlu 20 lik diş çekimi sonrası çenede ameliyata bağlı şişlik, morarma gibi yan etkiler oluşabilir. Ağrı genellikle hafif bir ağrı kesici kullanılarak bir hafta gibi bir sürede düzelir, şilik ve varsa morarma yavaş yavaş düzelir. 20 lik diş çekiminin zorluğu şuradan bellidir ki çok zorlu 20 yaş dişleri çekimi sonrası çene kırıklarının oluşabildiği  bilimsel yazılara konu olmuştur.

20 yaş dişi tedavisi ve takibi genellikle genel diş hekimleri tarafından yapılabileceği gibi ortodonti ve çene cerrahisi uzmanı ile sıkı bir görüş alışverişi ile hastaların problemlerinin takip edilmesi idealdir.

Kaynak

 

Was this article helpful?

Related Articles

Leave A Comment?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.