Günde 1 Adet Elma Tüketmenin Faydaları

Kanser hastalıklarında son yıllarda görülen hızlı artış endişe yaratırken, beslenme alışkanlıklarında yapılacak küçük değişikliklerle bu tehlikeli hastalıktan korunmak mümkündür. İçerdiği zengin vitamin ve minerallerle şifa kaynağı olan elmanın başta kanser olmak üzere birçok hastalığa karşı direnci arttırdığı belirtiliyor.

Özellikle kabuğu ile birlikte yenilen elmanın kansere geçit vermediğini ifade eden diyetisyenler, özellikle yüksek miktarda C vitamini içermesi nedeniyle antioksidan etki gösterdiğini ve bağışıklık sistemini güçlendirdiğini söylüyor. Elma ile ilgili olarak diyetisyenler bazı tavsiyelerde bulunuyor.

İshal Ve Kabızlığa İyi Geliyor

Uzmanlara göre, C vitaminin kabuğunda bulunan elmanın iyice yıkanarak ve tarım ilacı kalıntılarından arındırılarak tüketilmesinde fayda olduğu belirtiliyor. Elma aynı zamanda besinlerin sindirim sistemine doğru hızlı ilerlemesini sağlayarak kabızlık şikâyetlerini önlemede yardımcı olur. Elmanın kabuk kısmında çözünür nitelikteki posa olarak pektin bulunduğu için ishali önleyici etkisi vardır.

Kalp Hastalıklarını Önleyici Etkisi Vardır

Kalp hastalıklarını önlemede elmanın olumlu etkisi vardır.

Kansere Yakalanma Riskini Azaltır

Elmada bulunan C vitamini ve kuersetin sayesinde başta akciğer kanseri ve kolon kanseri olmak üzere birçok kanser türüne yakalanma riskini önemli oranda azaltır. Elmanın kabuğunda bulunan çözünmez posa suyu tutarak sindirim yolu temizler ve kolon kanseri riskini azaltır.

Cilde Güzellik Ve Tazelik Sağlıyor

Elmanın cilde güzellik ve tazelik sağladığını vurgulayan diyetisyenler, her gün mutlaka 1 elma tüketilmesini tavsiye ediyor.

Diyabet Riskini Azaltır

Yapılan araştırmalarda düzenli şekilde elma tüketen kişilerin daha düşük kan glikoz değerlerine sahip olduğu ve bu sayede TİP-2 diyabet riskinin azaldığı ortaya konulmuştur.

 

Leave A Comment?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.