Sağlıklı Bir Cilt Bakımı İçin Kullanabileceğiniz Yüz Maskesi Çeşitleri

Cilt bakımı, yüz maskesi bazı kadınların güzellik sırları arasında vazgeçemedikleri arasındadır ancak her türlü maske sırf bakım olsun diye cilde uygulanmamalı, özellikle sivilce maskesi gibi etken madde içeren kimyasal maskeler dikkatli kullanılmalıdır. Cilt bakımı her yaşta önemli olup sadece bayanlar için değil erkekler için de cildin sağlığını korumak adına oldukça gereklidir.

Cilt bakımı demek sadece gece yatarken maske yapmak ve devamlı cildinizi sabunla ve ya yüz temizleme jeli ile temizlemek demek değildir. Cilt bakımı konusunda önerilerde bulunurken öncelikle sizin cinsiyetinizi ve yaşınızı ele alırız. Çünkü 18 yaşındaki bir genç kız ile 60 yaşındaki bir bayanın cildine göstereceği özen ve kullanacağı ürünler farklı farklıdır. Ancak bunun yanında yaşınız her kaç olursa olsun herkese birden vereceğimiz genel tavsiyelerimiz de var. Cilt bakımı normalden çok daha fazla masraf ve zaman demek değildir. Nasıl saçlarınızı her gün ya da gün aşırı yıkıyorsanız, nasıl ellerinizin kuruduğunu fark ediyor ve nemlenmesi için özellikle kış aylarında krem sürüyorsanız cildinizde kuruduğu zaman ya da bakımsız kaldığı zaman bangır bangır alarm vermeyen diğer bölgeleri de rutin olarak bakımlı tutmalısınız. Örneğin yüzde en çok kırışan bölge göz çevresidir çünkü göz çevremizdeki deri normal deri katmanlarından daha incedir ve göz çevresi bu nedenle daha hızlı kurur daha hızlı kırışır. Güzellik sırları aslında çok fazla kremi ya da temizleme ürününü aynı anda kullanmak demek değildir, doğru ürünleri doğru zamanlarda kullanarak cilt bakımı ve öz bakımı sağlayabilirsiniz.

Cilt Bakımı Üzerine

Cropped portrait of a beautiful mature woman posing in studio

Cilt bakımı sanılanın aksine sadece yüz temizlemeyle ya da çok fazla ürün kullanmakla olmaz. Siz nasıl cilt bakımı için ürün alırken doğal ürünleri arıyorsanız cildiniz de gerçekten doğal bir bakım ile daha uzun ömürlü bir canlılık sağlar. Cilt bakımı için öncelikle doğru bilinen bir yanlıştan bahsedeceğim. Cildinde akne ve sivilce çıkan arkadaşlar sözümüz burada size: Arkadaşlar cildinizde çıkan aknelerin sebebi hiç bir zaman kötü hijyen değildir. Bir eczacı kozmetik kitabının da desteği ile bu bilginin doğruluğunu kanıtlayabilirsiniz çünkü biz eczacılık ve tıp kitaplarından destek alarak bilgilerimizi paylaşıyoruz. Cildinizi uzun süre yıkamadığınız zaman ya da tam anlamıyla temizleyemediğiniz için yüzünüzde akne çıkmaz. Bu nedenle akne tedavisinde cildinizi temiz tutun klişesinin yer almaması gerekiyor. Elbette cildinizi temiz tutmak cildinizin de nefes almasını sağlamak cilt bakımı açısından önceliklidir ancak cilt hastalıkları ile yaşlanmaya kurumaya ve kötü bakıma bağlı değişiklikleri karıştırmayalım. Bunun dışında cilt bakımı ile ilgili dikkat çekmek istediğimiz başka yönler de var. Göz altı torbaları, bazı şanslı arkadaşlarda olmasa da bazı bayanların da korkulu rüyalarından biridir. Kaz ayakları kadar göz altı torbaları da sizi olduğunuzdan yaşlı ve yorgun gösterir. Peki göz altı torbalarından kurtulmak için kutu kutu krem mi tüketmelisiniz? Elbette hayır. Öncelikle eczanenizden uygun bir göz çevresi kremi almalısınız. Buraya dikkat! Çünkü normal kremle göz çevresine uyguladığınız krem bir değildir. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi göz çevresi normal deriye nazaran daha incedir ve dolayısıyla normal kremlere karşı daha geçirgen olabilir bu da zarar verebilir. Uygun bir göz çevresi kremi aldığınız zaman gözünüzün çevresine uygulayacağınız bir masaj ile göz altı torbalarınızdan kurtulabilirsiniz.

Uygun bir cilt bakımı uygun yöntemler ile mümkün olur. Göz altı torbalarınız için yapacağınız masaj: İki elinizin orta parmaklarını hafifçe göz çevresi kremine batırın ve birbirine değdirerek ovduktan sonra iki gözünüzü çevreleyen kas üzerinde dairesel hareketler ile masaj yapın. Masaj yaparken elleriniz gözlerinizin çevresindeki kas üzerinde içten dışa doğru dairesel olarak hareket etmelidir. Yönünün yanlış olmaması gerekiyor. Bu masaj ile hem gözleriniz dinlenir hem göz çevreniz nemlendiği için kuruması kırışması önlenir hem de göz altı torbalarınız mümkün olduğunca iner.

Cilt bakımı için değineceğimiz son konu da cilt temizliği üzerine. Bilindiği üzre annelerimiz teyzelerimiz ninelerimiz cildin beyaz sabun ile daha ferah daha temiz olacağını savunur. Elbette onlara saygımız sonsuz ve beyaz sabunun cildi temizlemediğini de asla savunmuyoruz. Ancak cilt bakımında yüz temizliğinde kullanacağınız ürünün pH’ı cildinizin pH’ına uygun olmalıdır. Cilt temizliğinde kullanılan ürünlerin pH’ı 4 ile 6 arasında olmasına dikkat etmeliyiz.

Günlük hayatta kolayca hazırlayabileceğiniz yüz maskesi çeşitleri

yuz-maskesi

Bal ve badem maskesi: Bu maske için öncelikle 5 adet bademi bir kap içinde toz olana kadar dövün. Ardından bir yemek kaşığı balı toz edilmiş badem ile karıştırın ve içine bir miktar limon suyu ekleyin. Cildinize yaydıktan sonra 20 dakika bekleyin ve ılık su ile yıkayın. Cildinizin hem yumuşadığını hem de beyazladığını göreceksiniz.

Aloe vera jeli: Bir çok güzellik ve gençleştirme ürünlerinin etken maddesi olan Aloe Vera’nın cilde iyi gelen kısmı etli yapraklarını kestiğiniz zaman ortaya çıkan jel kısmıdır. Bu şeffaf jelleri rus elit yüzünüze sürün ve 20 dakika bekleyin ve ılık suyla yıkayın. Düzenli olarak cildinize Aloe vera jeli ile maske yaparsanız cildinizin gençleştiğini göreceksiniz.

Süt tozu maskesi: Bu yüz maskesi için süt tozu, bal ve limon suyunu aynı ölçülerde karıştırın ve cildinize uygulayın. 20 dakika bekledikten sonra ılık suyla yıkayın.

Bal ve zeytinyağı maskesi: Bu maske daha çok cildi beslemek, nemlendirmek ve yumuşatmak için uygulanır. Bir yemek kaşığı zeytinyağı içine bir yemek kaşığı bal karıştırarak macun kıvamına getirin. Cildinize uyguladıktan sonra 20 dakika bekleyin ve ılık suyla yıkayın. Besleyici olan bu doğal maske cildinize parlaklık ve canlılık kazandıracaktır.

Salatalık maskesi: İki dilim salatalığı gözlerinizin üzerine koymak için ayırdıktan sonra salatalığı önce rendeleyip sonra macun kıvamına oral izle kadar ezin ve cildinize uygulayın. 20 Dakika bekledikten sonra ılık suyla yıkayın. Cildinizin ferahladığını ve nefes aldığını hissedeceksiniz.

1 Comment

  1. betül

    zigavus antı-age kil maskesini öneririm.gözenek sıkılaştırır,parlaklık verir,leke oluşumunu önler,akne skarlarını azaltır..

Leave A Comment?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.