Baba Adaylarına Ceviz Tavsiyesi

Günümüzün stresli yaşam koşulları, yanlış beslenme alışkanlıkları ve hareketsiz sürdürülen hayat; erkeklerin üretkenliğinde olumsuz etkiler gösterirken, uzmanlar günlük 75 gram ceviz yemenin ise sperm hücrelerinin kalite ve hareketliliğini arttırarak çocuk sahibi olmayı kolaylaştırdığını söylüyor.

Çağımızda doğal yollarla bebek sahibi olanların sayısında hızlı bir azalış görülürken, yapılan araştırmalarda ise erkeklerin üreme sağlığının bozulma sebepleri olarak aşırı stres ve hareketsiz yaşam tarzına dikkat çekiliyor. Konuyla ilgili olarak değerlendirmede bulunan uzmanlar, bilinen kısırlık türleri arasında erkek kısırlığının %25’ini oluşturduğunu ve bunun çözümü için farklı yöntemler geliştirilmeye çalışıldığını belirtiyor. Akdeniz diyetini tavsiye eden uzmanlar, özellikle düzenli olarak ceviz tüketiminin sperm kalitesini arttırarak bebek sahibi olmanın yolunu açtığını ifade ediyor.

ABD’de yapılan bir araştırmada, günlük olarak 75 gram ceviz tüketmenin sperm hücreleri kalitesi ve sperm hareketliliği üzerinde arttırıcı etkide bulunduğunu ortaya koydu. Cevizin çoklu doymamış yağ asitlerinden oluştuğunu belirten uzmanlar, bunun ise vücut hücrelerinin gelişimi ve onarılmasında yardımcı olduğunu vurguluyor. Abartmamak şartıyla her gün tüketildiğinde herhangi bir zararı olmayacağına işaret edilen cevizin paydasının çok olduğu belirtiliyor.

18 ülkeden seçilen sağlıklı ve fakat kısırlık sorunu yaşayan 35 erkek üzerinde yapılan bir araştırmada ise, sperm sayısı ve hareketliliği ile şekil yapısı ve genetik durumları değerlendirildi. Kısırlık üzerinde olumlu etkiye sahip oldukları gözlemlenen E ve C vitaminleri, antioksidanlar, selenyum, Omega 3, Beta karoten, çinko, D vitamini, balık, folik asit, kümes hayvanları, az yağlı süt, tahıl, meyve ve sebzenin tüketilmesi tavsiye edildi. Diğer taraftan işlenmiş et, yağlı süt ürünleri, patates, kahve, tatlı ve gazlı içeceklerin ise olumsuz sonuçlara yol açtığı ortaya konuldu.

Leave A Comment?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.